Ki lesz végül kormányon? - Merkel nem zár ki semmit
A vasárnapi németországi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választáson győztes CDU/CSU jobbközép pártszövetség a liberális FDP és a Zöldek mellett az eddigi koalíciós partnerrel, a szociáldemokratákkal (SPD) is tárgyalni kíván a kormányzati együttműködés lehetőségéről – jelentette be tegnap Berlinben Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke.
[caption id="attachment_57209" align="aligncenter" width="760"] Angela Merkel. Nyertes vesztes Fotó: hirado.hu[/caption]
A párt vezető testületeinek tanácskozása után tartott nemzetközi sajtótájékoztatóján kiemelte: ugyan tudomásul veszik, hogy a szociáldemokraták ellenzékbe akarnak vonulni, de velük is keresik a tárgyalás lehetőségét és azt vallják, hogy fenn kell tartani a beszélő viszonyt. Kiemelte: a CDU/CSU egyértelmű felhatalmazást kapott a választópolgároktól a kormányalakításra.
Kérdésre válaszolva elmondta, továbbra is készen áll arra, hogy a következő teljes négyéves ciklusban betöltse a kormányfői tisztséget. Mint mondta, vállalása nem függ attól, hogy a CDU/CSU mekkora előnnyel nyeri meg a választást. A koalíciós tárgyalások esetleges kudarcáról szóló kérdésre leszögezte: nem tartja tiszteletben a választók akaratát, aki előrehozott választásokról „spekulál”.
A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) az elveszített vasárnapi szövetségi parlamenti (Bundestag-) választás után ellenzékbe vonul és „erőt merít a vereségből”, hogy ismét vezetni tudja Németországot – jelentette be Martin Schulz pártelnök tegnap Berlinben.
A párt vezető testületeinek tanácskozása után tartott tájékoztatóján elmondta: az SPD „elfogadja a választóktól kapott megbízatást” az ellenzéki munkára. Ellenzékben azért küzd, hogy véget vessen Angela Merkel kancellár „altatószer-politikájának”, és megteremtse a demokráciához szükséges „konfrontációt”.
– Angela Merkel – az eddigi koalíciós társ, a CDU/CSU jobbközép pártszövetség vezetője – folyton „eloson a viták elől”, és inkább átveszi vetélytársai ötleteit, „kiüresítve” pártja konzervatív magját – mondta Martin Schulz.
Szerinte nem az SPD, hanem Angela Merkel a Bundestag-választás legnagyobb vesztese, és a vasárnapi urnazárással elkezdődött Merkel kormányfői pályafutásának vége.
Az esetleges előrehozott választásra vonatkozó kérdésre azt mondta, abból indul ki, hogy megalakul Angela Merkel vezetésével a CDU/CSU, a liberális FDP és a Zöldek kormánya. Azonban a koalíciós tárgyalások majd csak az október 15-i alsó-szászországi tartományi választás után indulnak el. Hozzátette: „beszélni mindig lehet egymással”, de az SPD feladata most nem a kormányzás, hanem az ellenzéki politizálás. Leszögezte, hogy soha nem vállalna pozíciót egy Angela Merkel vezette kormányban.
Martin Schulz kiemelte, hogy az SPD a 2009-es és a 2013-as választási vereséget sem dolgozta még fel kellőképpen. A vasárnapi újabb kudarc után a történtek feldolgozása, a tanulságok levonása következik regionális konferenciákon, majd december elején pártkongresszust tartanak. Kérdésre válaszolva elmondta: a kongresszuson ismét elindul az elnöki tisztségért, és „nagyon biztos” abban, hogy a párt vezetésében kellően erős a támogatottsága. Arra a kérdésre, hogy miért nem jelölteti magát frakcióvezetőnek, aminek révén a parlamenti ellenzék első számú vezetője lehetne, azt mondta, hogy inkább a párttal akar foglalkozni, és munkamegosztást tervez az általa a frakció élére javasolt Andrea Nahles jelenlegi munkaügyi miniszterrel.
Fenntartja a frakciószövetséget a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) a Kereszténydemokrata Unióval a német szövetségi parlamentben – jelentette be Horst Seehofer bajor kormányfő, a CSU elnöke tegnap Münchenben. Kiemelte, hogy a vasárnapi Bundestag-választáson elszenvedett veszteségek miatt „történelmi helyzet” állt elő, ezért a CSU vezető testületeinek külön meg kellett erősítenie, hogy a párt továbbra is a CDU-val együtt, közös frakcióban akarja folytatni a munkát a Bundestagban.
A következő lépésben a testvérpártoknak egyeztetniük kell politikájukat, meg kell határozniuk, hogy pontosan hol van a helyük a politikai színtér jobboldalának közepén. A CDU/CSU ezután kezdheti el a megbeszéléseket a lehetséges koalíciós partnerekkel. Ezekre az egyeztetésekre – amelyek célja annak megállapítása, hogy van-e egyáltalán lehetőség hivatalos koalíciós tárgyalásra – meg kell hívni a szociáldemokrata pártot is – mondta Horst Seehofer. Hozzátette: a koalíciós megállapodásról a CSU-nak pártkongresszuson kell döntenie.
MTI