Ismét módosult a tanügyi törvény
Tavaly november 18-án, illetve november 19-én jó néhány honatya módosító, valamint kiegészítő javaslatokat terjesztett be a 2011/1-es törvény (a tanügyi törvényként ismert jogszabály) egyes szakaszaival kapcsolatosan. Az előbbi, amelyet 57 képviselő és szenátor (köztük RMDSZ-es honatyák is) látott el kézjegyével, s az a 277. szakasz módosítására vonatkozik. Az utóbbi, amelyet 28 képviselő és szenátor (jobbára a szociáldemokrata párt és a liberális párt honatyái) támogatott aláírásával, a 63. szakasz módosítására vonatkozik. Mindkettő végigjárta a jogalkotás esetenként göröngyös útját, s az elmúlt hónapban azokat elfogadták, majd az államelnök kihirdette, a Hivatalos Közlöny július 14-i számában megjelent 2016/140-es és a 2016/141-es törvényekről van szó.
Az eddigi törvényes előírások értelmében a tevékenységüket folytató didaktikai személyzet gyermekei mentesülnek a főiskolai felvételi beiratkozási illeték befizetése alól és ingyenesen részesülhetnek az internátusi és a diákotthoni elszállásolásban. Így rendelkezett a 2011/1-es törvény 277-es szakasza. Nos, ez csak eddig volt így, mert július 17-től a szóban forgó szakasz megszövegezése módosult, ezentúl nemcsak a didaktikai személyzet, hanem a didaktikai kisegítő személyzet (personal didactic auxiliar) gyerekei is mentesülnek az említett díjszabás fizetése alól, és ugyancsak térítésmentesen lehetnek az intézményi elszállásolás haszonélvezői. Továbbá ezentúl a már nyugdíjazott didaktikai és didaktikai kisegítő személyzet gyerekei haszonélvezői lesznek ezeknek a törvény által előírt térítésmentes szolgáltatásoknak, akárcsak azon árvák is, akiknek egyik vagy mindkét szüleje a tanügyi rendszerben tevékenykedett.
Osztálylétszámra vonatkozó könnyítések
A 2016/141-es törvény révén, amint már arra utaltunk, a tanügyi törvény ama 63-as szakaszának egyes előírásait módosították, amelyek az óvodai csoportok és az iskolai osztályok esetében rendkívüli helyzetekben lehetővé teszi a működést a minimális létszám vagy a maximális létszám felett. Erre eddig is volt lehetőség egy megfelelő megindokolás alapján a megyei tanfelügyelőség ügyvezető tanácsának jóváhagyásával egyszersmind szem előtt tartva az egy tanulóra jutó szabványköltségbe és a megye szintjén jóváhagyott maximális állásszámba való beilleszkedést. Nos, az új megszövegezésben egy pontosítás is van, nevezetesen az, hogy a kérelmező iskolai egység ügyvezető tanácsának kell megindokolnia a minimálisnál vagy a maximálisnál nagyobb létszám szükségességét, s annak alapján születhet meg a tanfelügyelőség ügyvezető tanácsának jóváhagyása. Ugyanakkor kikerült az a maga nemében korlátozó szövegrész, amely értelmében bele kellett illeszkedni a „fejpénzbe” és a maximális állásszámba. Tehát ez a könnyítés úgy tűnik, leegyszerűsíti a dolgokat.
Finanszírozásra vonatkozó előírás
Egyébként a kormány ugyan kedvezően véleményezte ezt a mostani törvénymódosítást, de ugyanakkor olyan javaslatokat is megfogalmazott, amelyek a pénzügyi háttér biztosítására vonatkoztak. A törvényjavaslat megvitatása és elfogadása során a honatyák eltekintettek a kormány javaslataitól. Egy finanszírozás jellegűnek is nevezhető előírás viszont mégis bekerült a törvény szövegébe: „a megyei tanfelügyelőség által jóváhagyott helyzet közlendő a nevelésügyi és tudományos kutatási minisztériummal, valamint a helyhatóságokkal a finanszírozás biztosítása végett”. Hogy ez a gyakorlatba ültetés szempontjából mit is jelenthet, az nemigen hámozható ki a törvény szövegéből. Minden jel arra mutat viszont, hogy a döntéshozatal a megyei tanfelügyelőség ügyvezető tanácsának hatáskörébe került, a finanszírozás viszont a szaktárca és a területileg illetékes helyhatóság által lesz „orvosolandó”.
Hecser Zoltán