Hirdetés

Nőhet a duális osztályok száma

Mindig a nyolcadikosok számához igazítja a tanfel­ügyelőség a középiskolai és szakiskolai helyek számát, ez alapján és a gazdasági igények mentén áll össze minden évben a megye középiskolákra vonatkozó beiskolázási terve. Sem az osztályok, sem a szakirányok számát tekintve nincs nagy változás tavalyhoz képest, mindössze annyi, hogy Csík térségében több duális szakiskolai osztályra lehet számítani az új tanévtől.

Asztalos Ágnes
Nőhet a duális osztályok száma
Fotó: Veres Nándor

Első körben a középiskolák állítják össze jövő tanévre beiskolázási tervüket, amit elküldenek a tanfelügyelőségre, ahol elemzik, majd jóváhagyás után továbbítják a tan­ügyminisztériumhoz. Ez meg is történt a hónap elején, február 7-ig kellett benyújtani a tervezetet – tudtuk meg Demeter Levente főtanfelügyelőtől. – Ebben a tanévben 2924 diák végzi el a nyolcadik osztályt, ez a kilencedikes beiskolázás alapja. Ebből 2531 diák magyar tannyelvű osztályban, míg 393 román tannyelvűben jár. Ez a megoszlás az oka annak is, hogy – akárcsak a tavaly – enyhe túltervezés jellemzi a beiskolázási tervet – közölte Demeter.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Tervezett osztályok

Hargita megyében 88 középiskolai osztályt terveznek indítani, ebből 86 nappali tagozaton zajló oktatás, de lesz egy magyar nyelvű osztály esti tagozaton a ditrói Puskás Tivadar Szakközépiskolában és egy csökkentett látogatású román nyelven a gyergyóvárhegyi Miron Cristea Középiskolában. A középiskolai osztályokból 35 elméleti (azaz gimnáziumi), 18 hivatási (vokacionális) és 33 technológiai profilú, azaz szakközépiskolai osztály. Szakiskolai szinten 42 osztályt (ebből 39 magyar és 3 román) szeretnének meghirdetni, ugyanakkor a speciális oktatásban várhatóan három osztály indul (2 magyar és 1 román). 
Kedves Mónika szakoktatásért felelős tanfelügyelő elmondta, hogy sem az osztályok, sem a szakmák szempontjából nincs jelentős változás a szakképzési kínálatban a jelenlegi tanévhez képest. A korábbi 6-7 duális szakiskolai osztály helyett viszont a jövő tanévre 11 és fél osztályt terveznek, ezek mind Csíkszeredában és Gyergyóditróban indulhatnak, ha a szaktárca jóváhagyja, és az érdeklődő magáncégek is kitartanak elhatározásuk mellett.

– A megyeszékhelyen a modern szakoktatást célzó bővülés a helyi önkormányzat által kezdeményezett Csík­széki Szakképző Campus projektnek köszönhető

– jelezte a tanfelügyelő.

Nőhet a duális osztályok száma
Fotó: Veres Nándor
Végzősök tablói egy középiskola folyosóján. Számítógép sorsolja az új diákokat 

Hogyan zajlik majd a felvételi?

A felvételi ütemterv szerint május 12-én publikálja a tanfelügyelőség a felvételi tájékoztatót, amely a szaktárca által jóváhagyott terv alapján készül el és amelyet eljuttat minden nyolcadikos diákhoz. A kiadvány tartalmazza a megye oktatási kínálatát a 2025–2026-os tanévre, az osztályonkénti fenntartott helyeket a roma és a sajátos nevelési igényű (SNI, románul CES) tanulók részére, és hasznos tudnivalókat a beiratkozási folyamatról. 
A szakiskolát választó diákok július 3–11. között iratkozhatnak a kiválasztott tanintézetbe, a bejutottak listáját július 21-én teszik közzé. A középiskolába készülők felvételi jegy alapján történő központi számítógépes elosztása a megadott opciók szerint július 23-án zajlik, nekik július 14–21. között kell kitölteniük a beiratkozási űrlapot szüleik/gyámjuk és osztályfőnökük jelenlétében. A felvételi jegyet az ún. abszolváló vizsga átlaga adja.
Fontos tudni, hogy vannak olyan osztályok, ahová képességpróbát kell tenni (a hivatási vagy ún. vokacionális osztályok, mint például művészeti, sport-, pedagógia- stb.), a megmérettetést május 19–23. között szervezik meg az adott tanintézmények. 
Azok, akik hely nélkül maradtak a felvételi első szakaszában, a második szakaszban nyerhetnek felvételt, a betöltetlen helyeket augusztus elsején hozzák nyilvánosságra. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!