Négylábú természeti katasztrófa
Év eleje óta az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség országosan közel háromezer mobilüzenetet küldött a lakosságnak, amelyek 68,5 százaléka medveveszélyre figyelmeztetett – Hargita megyében ez az arány 95,5 százalék. Annak jártunk utána, hogyan működik a RO-Alert rendszer.
A RO-Alert cellaüzenet – földrajzi tartózkodási hely alapján generált üzenet – típusú figyelmeztető rendszert olyan helyzetekre tervezték, amikor az emberek biztonsága vagy élete veszélyben van: például szélsőséges időjárási jelenségek, fenyegető áradások, terrortámadások vagy más, a közösségeket súlyosan fenyegető helyzetek esetében alkalmas arra, hogy a lakosságot – mobiltelefonjaikra küldött üzenetekkel – gyorsan és hatékonyan tájékoztassa – fogalmazta meg lapunk érdeklődésére a rendszer krédóját a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelősége (ISU Hargita). A rendszert Románia területén a belügyminisztérium vezette be még 2017-ben, az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőségen (IGSU) keresztül és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) technikai támogatásával. A kezdeti tesztidőszakot követően 2018 szeptembere óta működik. Rajta figyelmeztető üzeneteket csak a felhatalmazott szervek küldhetnek, jelenleg erre a Sürgősségi Esetek Bizottsága, az Országos Katasztrófavédelmi Felügyelőség (IGSU) és a területi katasztrófavédelmi felügyelőségek, de bizonyos esetekben közvetíthetnek más, vészhelyzetkezelésben illetékes intézmények, illetve továbbíthatók szemtanúk által szolgáltatott, ellenőrzött, konkrét, releváns információkat is.
Így szólalt meg magyarul
Kezdetben a RO-Alert üzenetek kizárólag román nyelven érkeztek, majd az ország egyes régióiban bizonyos ideig magyarul is, ami aztán megszűnt. Emiatt – lakossági kérésre – a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat arra kérte az IGSU megyei kirendeltségeit, hogy a magyarok lakta vidékeken – mint Hargita, Kovászna, Maros megye – magyarul is küldjék el a figyelmeztető üzeneteket. „Az anyanyelv használata elengedhetetlen a más etnikumú állampolgárokkal való kapcsolattartásban, különösen, ha az ő biztonságukról van szó, a helyiek számára pedig fontos lenne, hogy a vészhelyzeti üzeneteket magyar nyelven is közöljék” – írták indoklásul.
– Az alapvető nyelvi jogainkkal kapcsolatos kérdésekben a Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat által képviselt ügyek mintegy 80 százaléka számunkra kedvező módon rendeződött, pozitív változást ért el, jó példa erre a RO-Alert értesítések magyar nyelven való kiküldése. Sikeresen ösztönöztük a hatóságokat jobb belátásra a magyar nyelv használatának fontossága tekintetében
– ismertette Benkő Erika, a jogvédelmi szolgálat vezetője.
Igaz, a rendszer csak töri a magyart: az üzenetek, bár érthetők, nyelvileg nem helyesek vagy szabatosak.
– A magyar nyelvű figyelmeztető üzenetek helyessége a területi katasztrófavédelmi felügyelőségek felelőssége, de az országban ezek egyikének sincs hivatalos fordítója
– közölte a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (DSU). Mint az ISU Hargitától megtudtuk: megyénkben a RO-Alert üzenetek román mellett magyar és angol nyelven is érkeznek, a fordítást a vészhelyzet típusától és súlyossági fokától függően készítik el, meghatározott sablonok alapján, melyeket az IGSU továbbított előzetesen a területi katasztrófavédelmi felügyelőségek számára.
Tapasztalataink alapján megyénkben azok az üzenetek, melyek medvék jelenlétére, illetve meteorológiai (villámlás, vihar) jelenségekre figyelmeztetnek, román és magyar, a hidrometeorológiai jelenségekre (áradás) figyelmeztetők pedig román és angol nyelven érkeznek.
A telefon beállításaitól függően a RO-Alert üzeneteket egyes készülékek hangosan felolvassák – általában hibás kiejtéssel. A DSU úgy tájékoztatott: a figyelmeztető üzeneteket diakritikus jelek (ékezetek) nélkül érkeznek, azért, hogy a telefon valamennyi karaktert megjelenítsen. Az üzenetek automatikus felolvasása a telefonok operációs rendszerén keresztül történik, és nem kapcsolódik a RO-Alert rendszeréhez.
Országos és megyei mérleg
Hargita megyében az első RO-Alert figyelmeztető üzenetet 2021. február 5-én küldték, attól kezdve idén október 14-ig összesen 2153-at adtak ki. Idén eddig 491 üzenetet kaptak a megye lakói, ebből 469-et veszélyes vadállatok – medvék – lakott területeken való jelenléte, 18-at veszélyes hidrometeorológiai jelenségek, 4-et pedig tűzriadó miatt. Országos szinten ez év január elsejétől október 8-ig 2743 üzenetet küldtek a rendszeren keresztül, ebből 1880 medvék jelenlétére figyelmeztetett települések közelében, 711 veszélyes hidrometeorológiai jelenségekre, 77 eltűnt gyermeket jelentett, volt 47 tűzriasztás, 28 pedig más típusú vészhelyzetekről szolgált információval.
Megyei szinten az összes idén beérkezett figyelmeztető üzenet 95,5 százaléka érkezett medvék jelenléte miatt, ez az arány országos szinten csupán 68,5 százalék. A DSU adatai szerint 2018 novembere óta országos szinten több mint 10600 üzenet érkezett veszélyes vadak jelenléte miatt lakott területeken, ebből Hargita megyében több mint 2200 észlelés volt, melyet Brassó, Argeș és Maros megyék követnek.
Technológia
A rendszert úgy tervezték, hogy minden típusú – tehát nemcsak „okos” – mobiltelefonon működjön, amennyiben a készülék kompatibilis a Cell Broadcast (CB) technológiával. A riasztások az ország területén mindenhol befutnak, ahol van GSM 2G/3G/4G jel, ellenben nem érkeznek meg, ha a mobiltelefon kikapcsolt állapotban van vagy nincs hálózati lefedettség (jel). A RO-Alert rendszer helyi üzemeltetője egy digitális térképet kap, amelyen kiválaszthatja és/vagy megrajzolhatja azt a területet, ahol a figyelmeztetést sugározni kell.
A CB technológia célja, hogy a szolgáltatók párhuzamosan, célzottan tudjanak szöveges üzenetet továbbítani (jellemzően mobiltelefonokra) anélkül, hogy ahhoz a hagyományos SMS-csatornákat igénybe vennék. Az SMS- és CB-rendszerek közötti alapvető különbség, hogy utóbbi esetben az üzenetet nem az előfizetői terminálnak, hanem jól behatárolhatóan, egy vagy több kommunikációs antennának – vagy akár a teljes bázisállomás-hálózatnak – címezheti a szolgáltató, az pedig kisugározza a szöveget a lefedettségi területén működő valamennyi mobiltelefon számára. Ehhez a mobiltelefon-használók nevére és telefonszámára nincs szükség, így azok ismeretlenek maradnak.
Az ISU Hargita válaszában rámutat: bár az üzenetek fogadása néha kellemetlen lehet, kézbesítésük alapvető fontosságú, tekintettel a figyelmeztető rendszer fő céljára: az élet- és vagyonvédelemre. Ezért felhívják a figyelmet, hogy az üzenetek fogadási lehetőségének letiltása nem ajánlott.