Hirdetés

Amiről mindennap beszélni kellene

A nők elleni erőszak nem egyenlő a családon belüli erőszakkal, hiszen a nőket nemcsak a négy fal között, szűk családi körben, de a munkahelyükön, szórako­zóhelyeken és egyéb nyilvános tereken is érheti bántalmazás. Testi és lelki egyaránt. A nők elleni erőszak felszámolásának világnapja, amelyhez 16 akciónap tartozik a nők elleni erőszak minden formájának megszüntetése érdekében cselekvésre hívja a hatóságokat, intézményeket egyaránt. A védett lakóotthonba épp a napokban, a következő időszakban keresnek szakembereket, szociális munkásokat a hatékonyabb segítségnyújtás érdekében.

Fazakas Bea
Amiről mindennap beszélni kellene
Fotó: freepic.com

A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság ebben az évben a tudatosítás, az információátadás fontosságára összpontosít, tematikus filmek bemutatásával és panelbeszélgetések szervezésével a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján és az ahhoz kapcsolódó akciónapok során. 

Ki akarja jobban a változást?

A következő időszakban új tartalmak is láthatók lesznek az igazgatóság közösségi oldalán, ahol hangsúlyosabban ismertetik a nők elleni erőszak formáit, és a túlélési lehetőségeket. Gál Katalin koordinátor, az igazgatóság családon belüli erőszak részlegének munkatársa lapunk érdeklődésére elmondta, hogy térségünkben az érzelmi bántalmazás elterjedtebb, mint a fizikai agresszió, ezek viszont csak súlyos esetben jutnak el intézményekhez.
– Az érzelmi bántalmazás – vagyis a zsarolás, megszégyenítés, folyamatos kritizálás, manipuláció és még sorolhatnám – áldozatai nagyon sok esetben nem rendelkeznek megküzdési stratégiákkal, amik átsegíthetnék a nehéz élethelyzeteken. Ők azok, akik ritkábban kerülnek a szociális igazgatósághoz, jellemzően nem tőlünk kérnek segítséget. A fizikai agresszió áldozatai annál inkább – emelte ki Gál Katalin, aki megküzdési módozatokról, túlélési lehetőségekről is beszélt.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


Mint mondta, ha a bántalmazott személyben nem fogalmazódik meg a döntés, a változással kapcsolatos igény, értelmetlen a segítségnyújtás. Rámutatott, hogy nem akarhatják jobban a változást mások, mint az áldozat. Ugyanakkor hozzátette, hogy minden esetet a saját specifikumai szerint kell kezelni, általános receptek nem léteznek.
– Fontos kiemelni, hogy a nők elleni erőszak nem egyenlő a családon belüli erőszakkal! Sokkal szélesebb spektrumban mozog ez a jelenség, melyet árnyaltabban kell kezelni, mint a szűk családi körre vonatkozó atrocitásokat. Idetartozik a munkahelyi zaklatás, a szórakozóhelyeken és egyéb tereken megtapasztalt bántalmazás is – jegyezte meg.

A védett lakóotthon is menedék lehet

– Segítséget kérni nagyon nehéz. Ez érvényes nemcsak a bántalmazásokra, hanem az élet más területeire is. Felértékelődik az, hogy kitől kér segítséget az egyén, a bántalmazott fél. Mind a helyi tanácsok szociális osztályai, mind a megyei igazgatóság, amely keretében védett lakóotthon is működik, tudja támogatni az érintetteteket – jegyezte meg a koordinátor, kitérve arra is, hogy szeretnének új személyzetet, szociális munkásokat, szakembereket alkalmazni a hatékonyabb segítségnyújtás érdekében, érdeklődni a 0266–314711-es telefonszámon lehet.
Kérdésünkre elmondta, hogy az eddigi tapasztalatok szerint olyan anyák, nők kerültek be a védett házba, akiknek semmilyen más erőforrásuk nem volt. Ilyen esetekben legtöbb 12 hónapot tölthetnek az otthonban a bántalmazott személyek, de indokolt esetben meghosszabbítható ez az időszak. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság munkatársa kiemelte, hogy nem az a céljuk a védett lakóotthonokkal, hogy ott tartsák az érintett nőket, hanem az, hogy mentálisan és fizikálisan is megpihenjenek, és így önálló életvitelt tudjanak kialakítani saját maguk számára a későbbiekben.

Amiről mindennap beszélni kellene
Erőszak. Ami sosem megoldás

Beszélni kell az agresszorról is

Elhangzott, hogy változó a ház igénybevétele, van, amikor kevesebben, máskor többen töltik ott a napjaikat. Gál Katalin érdeklődésünkre közölte, hogy 120 sürgősségi távoltartási rendeletet adott ki a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság ebben az évben, de csak 48 esetben igényelték azok hosszabbítását az áldozatok. A rendőrségi adatok szerint viszont 447 bántalmazás szerepel ebben az évben, de ide nemcsak a nők, de a gyermekekkel kapcsolatos agresszió is beletartozik. A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnál 12 családon belüli, valamint nők elleni erőszakkal kapcsolatos esetet jelentettek be.
Itt azonban a számok mögötti számokra kell figyelni, fűzte hozzá Gál Katalin, aki a már korábban közölt cikkünkre is utalt, vagyis az agressziót szóban bejelentő, de a későbbiekben az elhangzottakat visszavonó magatartásra. 
Az agresszor jellemképével kapcsolatban pedig kiderült, hogy az otthonról hozott minták és a megküzdési stratégiák vezethetnek erőszakos viselkedéshez. Ugyanakkor a ma esti filmvetítésen, amelyen a Csíki Moziban ingyenesen lehet részt venni 18 órától, okkal vesznek részt nemcsak nő szakértők, hanem férfi, elismert személyiségek is.
– Fontos, hogy tudjunk férfi példaképeket bemutatni és tudatosítani a közönséggel, a társadalommal azt, hogy az erőszak nem megoldás – összegzett Gál Katalin, aki szerint nemcsak a 16 akciónapon, de egész évben beszélni kellene az erőszak hatásairól minél szélesebb körben.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!