Váratlan érettségi eredmények
Országos viszonylatban a vizsgázók 67,8 százaléka szerzett átmenőjegyet az érettségin, a magyar diákok körében pedig 58,25 százalék az átmenési arány, ami kevesebb, mint a tavalyi 59,66 százalékos eredményük. Hargita megyében a diákok közel fele nem ment át az érettségin. Az átmenési arányt tekintve az országban Hargita megye az utolsó előtti a sorban.
Az óvások előtti eredmények alapján az idei érettségi első vizsgaidőszakában országosan az idei végzősök 73,9 százalékának sikerült elérnie a hatos átlagot, tavaly ez az arány 71,4 százalék volt. Az idén végző magyar diákok 63,34 százaléka van túl sikeresen az érettségin. Ebben az évben 5670 magyar tanuló iratkozott be az érettségi vizsgára, 833 diákkal kevesebb, mint tavaly. Az érettségire iratkozott diákok közül 180-an nem jelentek meg a vizsgán. 3198 tanulónak sikerült hatost vagy hatosnál nagyobb átlagot elérnie, ami 592-vel kevesebb a tavalyinál.
A legtöbb magyar diák Hargita (1734), Maros (1028) és Kovászna (816) megyében érettségizett, a legkevesebb Bukarestben (6) és Szeben megyében (1). Csalásért vagy csalási kísérlet miatt egy magyar diákot zártak ki a vizsgáról.
Bár nincs olyan magyar diák, aki tízes általánossal zárta volna az érettségi vizsgát, tízes dolgozatok a magyar tanulók körében is vannak: román nyelv és irodalomból 5, magyar nyelv és irodalomból pedig 249, ami sokkal több a tavalyinál. Történelemből 41, matematikából 15, választott tantárgyból 167 diák kapott tízes osztályzatot, kevesebb, mint tavaly. A választott tantárgyak közül kiemelkedik a biológia, amelyből 79 magyarul vizsgázó diák írt hibátlan dolgozatot.
Román nyelv és irodalomból a magyar érettségizők 64,25 százalékának (tavaly 70,03 százalék), magyar nyelv és irodalomból 95,87 százalékának (tavaly 96,62 százalék), a profilnak megfelelő tantárgyból (matematika vagy történelem) 83,70 százalékának (tavaly 82,52 százalék), választott tantárgyból pedig 90,95 százalékának (tavaly 92,38 százalék) sikerült a vizsga.
Az idén érettségiző magyar diákok jegyei gyengébbek, mint a tavalyiaké, az átmenési arány 1,41 százalékkal csökkent. A magyar érettségizők Beszterce-Naszód megyében, Bukarestben, valamint Kolozs megyében teljesítettek a legjobban.
Hargita megyében összesen 39 iskolából iratkoztak diákok az érettségi vizsgákra. Négy iskolában sajnos senkinek sem sikerült elérni az elégséges hatos átlagot: a székelykeresztúri Zeyk Domokos Technológiai Líceumban, a gyergyóalfalvi Sövér Elek Szakközépiskolában, illetve a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Szakközépiskolában.
Ferencz-Salamon Alpár, Hargita Megye Tanácsa oktatási szakbizottságának elnöke és Demeter Levente főtanfelügyelő szerdai sajtótájékoztatójukon egyetértettek abban, hogy a differenciált oktatás mindenképp megoldás lenne erre a problémára.
─ Nem kifogás, de figyelembe kell venni, hogy Hargita megyében él az egyik legnagyobb magyar közösség, és a digitális oktatás semmiképp nem segített jobb eredmények elérésében. Nem szabad egy szakközépiskola érettségi teljesítményét, ahol minden mellett a gyerekek egy szakmát is elsajátítanak, összehasonlítani egy gimnázium eredményeivel. Nem méltányos a rangsorolás, minden intézmény külön kell kiértékelje az eredményeket ─ vélekedett Ferencz-Salamon Alpár.
Szilágyi Dalma-Orsolya