Rendhagyó könyvbemutató Gyergyóalfaluban
Rendhagyó megemlékezést tartottak október hatodikán délelőtt Gyergyóalfaluban: az itt született Mikó Mihály gyergyói alkirálybíró visszaemlékezéseit tartalmazó kötetet ismertették a polgármesteri hivatal emeleti termében. Dr. Süli Attila hadtörténész munkájában Mikó Mihály visszaemlékezéseit olvashatjuk a szabadságharc vereségét követő bujdosásáról, képet kapva ugyanakkor a korabeli magyar társadalomról is.
A gyergyóalfalvi megemlékezés ünnepi szentmisével kezdődött a római katolikus templomban, majd rendhagyó könyvbemutatóval folytatódott. Az Erdélyi Múzeum Egyesület gyergyói fiókja, a Gyergyói Népfőiskolai Társaság, valamint a Gyergyóalfalvi Polgármesteri Hivatal közös szervezésében mutatták be Süli Attila hadtörténész Mikó Mihály alkirálybíró visszaemlékezéseiből összeállított könyvét. A Gyergyóalfaluban született, a 19. század egyik legjelentősebb székely politikusaként meghatározott Mikó Mihály a magyarság önrendelkezéséért és összetartozásáért folytatott politikai küzdelem meghatározó alakja volt. Mind a reformkori erdélyi országgyűléseken, mind az 1848-as első népképviseleti parlamentben tevékenyen képviselte a székelységet, de jelen volt az agyagfalvi nemzeti gyűlésen is. 1861-től tagja az Erdélyi Tartományi Gyűlésnek, majd a Magyar Országgyűlésnek, 1867-től Marosszék főkirálybírója, ezt követően pedig az 1876-os megyerendezéssel a székből létrejövő Csík vármegye első főispánja – tudhatjuk meg a kötetből.
– Mikó Mihály életútja jól tükrözi az újrakezdés lehetőségét, a tartásban és kitartásban lévő közösségmegtartó erőt – mondta ünnepi beszédében Mile Balázs konzul, hozzátéve, hogy az 1848–49-es, majd az 1956-os forradalom és szabadságharc jelenti azt a lelki, szellemi, történelmi sorsközösséget, amely a magyarság összetartozásának és társadalomszervezésének, nemzetépítésének alapjai a mai napig.
A kiadványt dr. Pál Antal Sándor történész, az MTA külső tagja mutatta be a jelenlévőknek. Elmondta: a naplójegyzet kordokumentum, amely hozzásegíti az olvasót ahhoz, hogy egyéni történeten keresztül megértsen egy vészterhes időszakot, Mikó Mihály bujdosásának több, mint két éves időszakát.
Süli Attila, a könyv szerzője a Mikó Mihállyal korábban foglalkozó írásokat is ismerteti a bevezetőben, megemlítve a Pál Antal Sándor által kiadott forráskötetet is, amely Csíkszék 1848–49-es eseményeire vonatkozó iratok összességét tartalmazza.
A szerző a könyvbemutatón a téma iránti érdeklődésének miértjeiről is beszélt. Kiemelte: a Magyar Tudományos Akadémia 1848–49-es anyagait tanulmányozva találkozott ezzel a memoárral, amely a forradalom leverése utáni időszak adataival és az életút megörökített tényeivel felkeltette az érdeklődését.
A kiadvány előszavát prof. dr. Hermann Róbert, a Magyar Történelmi Társulat elnöke írta; a könyv megjelenésének szervezői dr. Garda Dezső történész és Balázs József festőművész voltak. A könyvkiadás anyagi költségeit a Gyergyóalfalu Polgármesteri Hivatala vállalta.
Boncina-Székely Szidónia
Dr. Süli Attila könyvét dr. Pál Antal Sándor történész mutatta be Fotók: Boncina-Székely Szidónia