Hirdetés

Nincs jelentkező az állásra

Szakirányítás nélkül maradt a gyer­gyó­szent­mik­ló­si iskolaorvosi hálózat, miután mindmáig senki nem jelentkezett a még szep­tem­berben megüresedett orvosi állásra. A szociális igaz­ga­tóság vezetője és az al­pol­gár­mes­ter személyesen is megkereste a városban dolgozó családorvosokat, en­nek ellenére sincs jelentkező.

Pál Bíborka
Becsült olvasási idő: 3 perc
Nincs jelentkező az állásra
Az orvosi rendelő épülete. Kulcs a lábtörlő alatt Fotó: Barabás-Pál Hajnalka

Lassan fél éve nincs orvos a gyer­gyó­szent­mik­ló­si iskolaorvosi rendelőben, a város tanintéz­mény­e­iben hét orvosi asszisz­tens – közülük kettő böl­cső­dé­ben, öt pedig az óvodákban, általános iskolákban és középiskolákban – próbálja biztosítani az egészségügyi szolgáltatást, ők esetenként a háziorvosoktól kérnek szakmai útbaigazítást, segítséget.
– Írásban megkerestük a környéken dolgozó családorvosokat, tájékoztattuk őket, hogy megüresedett az iskolaorvosi állás, és akár részmunkaidőben is elfoglalhatják azt. Sajnos nem jelentkezett senki – nyilatkozta lapunknak Gereőffy Imola, a polgármesteri hivatal szociális igazgatóságának vezetője.
Az iskolarendelők működését, az orvosok, asszisz­ten­sek feladatkörét az egészségügyi és oktatási minisztérium 2508/27/07/2023-as szá­mú mi­nisz­tériumi rendelete szabályozza, ennek értelmében egy iskolaorvos legkevesebb ezer diáknak a rendszeres egészségügyi szűrővizsgálatát és egészségnevelését kell ellássa. Gyer­gyó­szent­mik­ló­son több mint 3600 diák és óvodás van, az ő szakszerű ellátásukhoz tehát a városban legalább két iskolaorvos állandó jelenlétére lenne szükség.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


– Személyesen vettem fel a kapcsolatot a kilenc háziorvosunkkal, heten közülük a nyugdíjkorhatárhoz közelítenek, és ezért nem vállalják a feladatkört, a két fiatal orvos pedig elégedett a praxisával, nem szeretné azt bővíteni – mondta megkeresésünkre Len Emil-Balázs, Gyergyószentmiklós alpolgármestere.
A gyergyószéki városban tehát hamarosan gondot jelent az egészségügyi alapellátás biztosítása is. A háziorvosi hálózat elöregedése pedig máris érezteti hatását, hiszen nincs, aki felkarolja az iskolaorvosi hálózat működtetését.
Az iskolaorvos hiányában sok egyéb mellett például olyan fontos feladatkörök is betöltetlenül maradnak, mint a gyermekek étkeztetésének a felügyelete, illetve a tanintézetek higiéniai feltételeinek ellenőrzése.
– Az általános és időszakos szűrővizsgálatok mellett az iskolaorvos feladata, hogy a bölcsődékben, napközikben és azokban az iskolákban, ahol étkeztetés van, felügyelje a konyhai személyzet egészségügyi állapotát, a higiéniai szabályok betartását, illetve a kicsik heti menüjének az összeállítását – vázolta érdeklődésünkre dr. Molnár Orsolya, a Hargita megyei iskolaorvosi hálózat koordinátora, aki emlékeztetett, az elmúlt években Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is sikerült újraéleszteni és eredményesen működtetni az iskolaorvosi hálózatot, az is igaz ugyanakkor, hogy az említett két városba új, fiatal orvosok is érkeztek.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!