Látványsajtműhelyt adtak át Gyergyószentmiklóson
Látogatóközponttal bővült a gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi osztályán korábban nyitott sajtműhely, amelynek segítségével nemcsak a turistáknak, hanem a helyieknek is igyekeznek hasznos információkat nyújtani. A látványsajtműhelyben a sajt elkészítésének folyamatával szembesülhet a látogató, ugyanakkor interaktív felületek segítségével ismerkedhet az egészséges sajt összetevőivel. A múlt pénteki ünnepélyes átadón elhangzott, a tevékenység nemcsak értékmentő, hanem egyben értékteremtő is.
[caption id="attachment_50803" align="aligncenter" width="1000"] Konrad Sutter és Kastal László. Köszönet a munkáért Fotó: Kertész László[/caption]
Választ kaphat a sajtkészítés több kérdésére is az, aki ellátogat a gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés látványsajtműhelyébe. A helyiségben interaktív módon mutatják be, hogyan lesz a fűből ízletes sajt, ugyanakkor a térség legelőin fellelhető gyógynövényekkel is megismerkedhet a látogató. Mint elhangzott, a műhelynek a helyi turisztikai kínálatban is igyekeznek helyet biztosítani, azonban a turisták mellett a helyiek, a gyergyószéki gazdák számára is hasznos lehet.
A Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi igazgatója, Kastal László azt mondta, az egészséges táplálék előállítása a jövő kihívását jelenti, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a látványsajtműhely létrejöttéhez – kezdve Baróti Hunor tervező-belsőépítész, Lovász Árpád grafikus és a svájci szakemberek munkájától, a Magyar Földművelésügyi Minisztériumon át egészen a megyei önkormányzatig.
A Magyar Földművelésügyi Minisztérium főosztályvezetője, dr. Torda Márta, és a csíkszeredai főkonzulátus részéről Lázár Zoltán külgazdasági attasé is a Caritas Vidékfejlesztés lehetőségeinek, képzéseinek fontosságát hangsúlyozta beszédében, csakúgy mint Gyergyószentmiklós polgármestere, Nagy Zoltán, aki azt mondta, értékmentő és értékteremtő szerepe is van a tevékenységnek.
– Olyan tevékenységet ment át a jövőbe, amelyet évszázadokon át műveltek az itteniek, ugyanakkor értéket is teremt, hisz rangos szakemberek bevonásával megtanít a tej hatékonyabb felhasználásának módjára – fogalmazott a városvezető.
Hargita Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba jó példának nevezte a kezdeményezést, majd elmondta, hogy az Európai Unió 2020 utáni agrárpolitikájának tervei számos rossz elképzelést tartalmaznak térségünk gazdálkodói számára, azonban néhány segíthet is. Borboly hozzátette, a javaslatok értelmében, 2021-ben több támogatást folyósítana az unió a helyi, minőségi élelmiszer előállítására, majd megjegyezte: továbbra is különös figyelmet kell szentelni a megye tangazdaságainak.
Ünnepélyesen köszöntötték a svájci szakembereket, különösképp Konrad Sutter sajtmestert, aki már több mint negyven éve foglalkozik sajtkészítéssel. Mint elhangzott, már három éve tevékenykedik a Caritas gyergyószentmiklósi tangazdaságánál, munkájának eredménye pedig megkérdőjelezhetetlen. Sutter egy elismervényt hozott Svájcból, amely bizonyítja, hogy tőle mesterséget tanult Portik Hegyi Loránd – aki egyébként a sajtkészítő képzések oktatója – immár hivatalosan is elismert sajtmester.
– Pénzt nem tudunk hozni, szakmai tudást viszont igen – jelentette ki Konrad Sutter, hozzátéve, nagyon fontos ismertetni a gazdákkal a lehetőségeket, és a külföldi munka helyett, itthon megteremteni a megélhetést.
– A sajtnak is üzenete van: minél érettebb, annál értékesebb – fogalmazott a Caritas lelki gondozója, Sajgó Balázs, majd a hivatalos átadást követően Portik-Hegyi Kelemen főesperes, plébános áldotta meg a helyiséget.
A Caritas Vidékfejlesztés munkatársai megjegyezték, az elkövetkezőkben még néhány elemmel kibővítik a látványsajtműhelyt, amely akár majd egy 30-40 fős csoportot is be tud fogadni egyszerre.
Kertész László