Hegyimentőkkel másztunk a via ferratán - A Gyilkos-tó és környéke új szemszögből
Tavaly októberben adták át a sziklamászás és bakancsos turizmus szerelmeseinek szánt vasaltutat a Gyilkos-tó közelében található Kis-Cohárdon. A majdnem egy teljes év leforgása alatt hozzávetőleg 10 ezer turista mászta meg a sziklát, ezzel Hargita megye egyik legnépszerűbb látványosságává vált. A hegyimentők ötletéből és munkájának köszönhetően megvalósult mászóútvonal sikere bizonyítja, hogy nagy az igény a hasonló kikapcsolódásra.
[caption id="attachment_56648" align="aligncenter" width="1000"] Ég és föld között. Pazar kilátás Fotó: Márk Boglárka[/caption]
A Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat meghívásának jóvoltából lehetőségünk adódott szakszerű felügyelet és idegenvezetés mellett megmászni a via ferratát, amelyet a tavaly áprilisban elhunyt Wild Ferenc hegymászóról, hegyimentőről neveztek el.
Sok lehetőség rejlik benne
Útközben Fekete Örs, a hegyimentő közszolgálat vezetője és kollégája, Bertóti Zsolt készítettek fel bennünket arra, hogy mi vár ránk, de közben meséltek a vasaltút sikeréről is.
– Szomorúan tapasztaljuk, hogy a természetvédelmi területekre vonatkozó szigorú szabályozások miatt nehézkesen vagy egyáltalán nem engedik újabb via ferraták építését. Pedig számtalan gyönyörű és a turisták körében is biztosan népszerű szikla található a megyében. Ott van máris a Balánbánya fölé magasodó Egyes-kő, amelyen akár több, különböző nehézségi fokozattal jelzett vasaltutat is ki lehetne alakítani. Ez azért is elkeserítő, mert a sziklamászás nem a természet rombolását jelenti – mutatott rá Fekete Örs.
A hegyimentők ismerik a természet épségére leselkedő veszélyeket, a Kis-Cohárd tövében elmondják, hogy erre a sziklára is lehetne még újabb via ferratát építeni, amely nem zavarná az ott élő zergék nyugalmát, de a közeli Tündérkertben található sziklákon – bármennyire is sok jó mászóútvonalat „tartogatnak” – ők sem támogatják via ferrata építését, mivel ott valóban sértenék a természet nyugalmát.
Fizikai és lelki kihívás…
...megmászni a Wild Ferenc via ferratát annak, aki még soha nem próbálta. Segítőnk, Elekes Huba hegyimentő, a gyergyószentmiklósi Dancurás Egyesület elnöke volt. Ő kísért és segített bennünket a sziklamászás közben. Elmondott minden fontos tudnivalót arról, hogyan kell biztonságosan mászni. Elmaradhatatlan kellékek a sisak, a heveder, a kantár, valamint két karabiner, amelyeket folyamatosan az út mentén kifeszített acélsodronyba rögzítve kell tartanunk, és amikor a sodronyt rögzítő vashoz érkezünk, csak egyenként szabad átcsatolnunk, hogy folyamatosan biztosítva legyünk.
Elekes Huba szerint érdemes indulás előtt „engedélyt kérni” a sziklától, hogy megmásszuk. Ebben a két szóban minden benne van, hiszen nemcsak fizikailag, hanem szellemileg és lelkileg is teljes odafigyelést igényel a szikla megmászása. Cserébe viszont elfelejtjük a mindennapi gondjainkat, és olyan kilátásban lesz részünk, amely minden nehézségért kárpótol.
Egyébként a mászás folyamatában is ez lehet nagy segítségünkre. Érdemes ugyanis időnként megállni és körülnézni, hiszen a 173 méteres szintkülönbséggel emelkedő 200 méter hosszúságú via ferratán fölfelé haladva mindig más látvány fogad. Eleinte a fenyőfák csúcsa, majd az erdők, aztán a Gyilkos-tó, végül pedig a Hagymás-hegység számtalan csúcsa bukkan elő. Egyik jutalmunk a 160 méter magasban található kötélhíd volt, amelyet két sziklafal között feszítettek ki. Nekünk az a szerencse is megadatott, hogy napfényes, tiszta időben mászhattunk, így semmi nem zavarta a kilátást.
A Wild Ferenc-emlékút megmászását nemcsak azoknak ajánljuk, akik sziklamászói tapasztalattal rendelkeznek, ám érdemes előtte tájékozódni, ugyanis van benne jócskán fizikai kihívás. Ugyanakkor az erős tériszony is hátrányt jelent. A gyilkos-tói via ferrata továbbá nemcsak az idegenből érkező turistáknak lehet érdekes, hanem a gyergyóiaknak is, akik azt hiszik, hogy úgy ismerik a Kis-Cohárdot, mint a tenyerüket. Lehet, hogy tévednek…
Márk Boglárka