Hirdetés

Dicső múlt, élni akaró közösség

A maroshévízi Kemény János Elméleti Líceum születésnapját ünnepelték pénteken: a meghitt, emlékezésnek is helyet adó eseményt jelképként ölelte körül egy sor évforduló is, amelyek a magyar oktatás, az iskola líceumi rangra emelése és névadója születésének ünneplése köré csoportosultak. A maroshévízi magyarság többnapos, Őszi Napok eseménysorozatának részeként, az iskolaünnep mellett számos kulturális eseménnyel szólították meg az érdeklődőket.

Boncina-Székely Szidónia
Becsült olvasási idő: 5 perc
Dicső múlt, élni akaró közösség
Fotó: Boncina-Székely Szidónia

Iskolazászló-avatással, emlékkönyv kiadásával, kulturális műsorral és a meghívott vendégek köszöntőbeszédeivel ünnepelte pénteken a maroshévízi magyar oktatás 150 éves évfordulóját a Kemény János Elméleti Líceum közössége. Deme Gabriella igazgatónő köszöntőjében azokról az évfordulókról, születésnapokról beszélt, amelyek méltó okot adtak az ünneplésre.
– 2020-ban a járványügyi helyzet megakadályozta, hogy ünnepeljünk: ekkor lett 150 éves a magyar nyelvű oktatás Maroshévízen, és ekkor volt 30 éve annak, hogy 1990 szeptemberében újraalakult az önálló magyar oktatás. Húsz évvel ezelőtt, 2003. márciusában vettük birtokba ezt az új épületet, szeptembertől pedig méltón viseljük a Kemény János Elméleti Líceum nevet. Nem feledkeztünk el arról sem, hogy 120 éve született Kemény János, iskolánk névadója – sorolta az évfordulókat az intézmény vezetője, hangsúlyozva, hogy jelképként ölelik körül az ünnepi eseményt ezek a számok.

Boncina-Székely Szidónia


Az iskola dísztermében kezdődött ünnepségen, a húszéves évforduló tiszteletére iskolazászlót avattak, majd Maroshévíz testvértelepülései, Budapest 15. kerületének és Marczali város önkormányzatainak küldöttségei ünnepi beszédükben a további együttműködésről, tapasztalatcseréről és támogatásukról biztosították a szórványiskolát.
Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának képviseletében Beke Mihály András, első beosztott konzul szólt az ünneplőkhöz, hangsúlyozva az anyanyelvű oktatás megtartó fontosságát.
– Az anyanyelv megőrzésének bástyái a templom és az iskola, az értük folyó közdelemben az anyaország támogatja a szórványközösségeket, hiszen egy nemzeti kisebbség esetében az anyanyelvű oktatás nem csupán arról szól, hogy milyen lesz a jövője, hanem hogy lesz-e – emelte ki Beke Mihály András.
– Az évfordulók kapcsán feltehetjük a kérdést, mit üzen az eltelt időszak? Melyek azok az iskola által közvetített értékek, amelyek a jövő szempontjából utat mutatnak? Az iskola küldetéstudatát meghatározza a névadó által képviselt szellemiség: a névválasztás arról tesz tanúságot, hogy a rendszerváltás utáni időszakban még útját kereső intézmény milyen küldetéstudattal rendelkezett – fogalmazott beszédében Demeter Levente főtanfelügyelő. Hangsúlyozta: sokszorosan jelentős és különleges esemény ez, amely erőről, kitartásról, a múlt értékeinek megőrzéséről is szól, a diákoknak pedig üzente, kövessék Kemény János példáját.
Ugyancsak a 150 éves múlt fontosságáról beszélve nevezte a nemzeti megmaradás fellegvárának a maroshévízi intézményt Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének általános alelnöke. Elmondta: ebben a közösségben tanórára bemenni nemcsak pedagógusi kötelezettség, hanem a szó legnemesebb értelmében hivatás, hiszen az oktatók a megmaradás falait építik.
Kántor Boglárka megyei tanácsos a körülöttünk lévő értékek észrevételének fontosságát emelte ki beszédében, hangsúlyozva a pedagógusok közösségformáló szerepét.

Boncina-Székely Szidónia


Az iskola történetének legfontosabb eseményeit, személyes emlékeit osztotta meg az ünneplőkkel Mohácsek Ákos egykori igazgató, az Alma Mater Kemény János Egyesület elnöke, valamint Séra Ilona, az intézmény korábbi igazgatója.
Az ünnepség részeként az iskola diákjai Kemény János életének mozzanatairól szóló rövid kulturális műsorral és néptáncelőadással készültek, majd Deme Gabriella igazgató bemutatta az elmúlt tíz év történéseit felölelő emlékkönyvet, aztán Kemény János mellszobránál helyezték el az emlékezés koszorúit.
– Élni akaró közösség vagyunk, és remélem, az elkövetkező tíz évben felépül az iskola bentlakása, amivel megerősíthetjük a középiskolai oktatást. Bízom benne, hogy ha ez megtörténik, még sokáig tudunk emlékezni – összegzett érdeklődésünkre Deme Gabriella.

A maroshévízi Őszi Napok eseménysorozata szombaton a Szentegyházi Gyermekfilharmónia előadásával zárul; a rendezvény főtámogatója Hargita Megye Tanácsa.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!