Betekintés a rózsaszín köd mögé
A televízióból ismert valóságshow-k veszélyeire igyekszik felhívni a figyelmet a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház legújabb bemutatója. Vasárnap este 7 órától – Dávid Péter rendezésében – Akiválasztott című stúdióelőadást tekintheti meg a nagyérdemű, amelyet úgynevezett tantermi előadásként, A te színházad programon belül, főként diákoknak ajánlanak. Amint a bemutatót megelőző sajtótájékoztatón elhangzott: a tévéműsorok pozitív, illetve árnyoldalát is igyekeznek a nézők elé tárni.
[caption id="attachment_60693" align="aligncenter" width="1000"] Akiválasztott. Elhúzzák a rózsaszín függönyt Fotó: Jakab Lóránt[/caption]
Az előadás ötlete abból az információból fakadt, mely szerint a diákok többsége szívesen részt venne televíziós tehetségkutatókban, valóságshow-kban – mutatott rá Akiválasztott című darab rendezője, Dávid Péter. A rendező, Albu Istvánnal, a Figura igazgatójával közösen ismertette az előadás témáját, mondván, a műsorok árnyoldalát kevesen ismerik, azt pedig még kevesebben tudják, hogy szinte mindenki nyer belőlük, kivéve a résztvevőket.
Dávid Péter hozzátette, nem egy negatív, sötét előadásra kell gondolni, ugyanis az említett műsorok mindkét oldalát igyekeznek bemutatni, a közönség pedig bizonyára nevetni is fog a látottakon, emellett egy interaktív produkcióról van szó, ahol – a tévéből ismert módon – szavazni is lehet a „fellépőkre.”
– A rózsaszín világnak bizony van egy kemény árnyoldala – jegyezte meg Dávid, hozzátéve, utánanézett a különböző valóságshow-knak, és maga is megrendült, hogy milyen műsorok léteznek.
A próbafolyamatról a darabban szereplő Kolozsi Borsos Gábor és Pignitzky Gellért beszélt. Mint mondták, jó hangulatú munka zajlott, emellett az előadás témájával is sokat foglalkoztak a próbák ideje alatt.
– Arra próbálja rávezetni az darab a diákokat, hogy amit a képernyőn látnak, az nem valódi, hanem kitalált műsor, amelyben bárki bármire hajlandó, attól függően, hogy milyen szerződést írt alá – fogalmazott Kolozsi Borsos Gábor, Pignitzky Gellért pedig megjegyezte, kicsit a saját határait is túllépte a próbák során, majd modern kori Colosseumnak nevezte a valóságshow-k világát.
– Fontos, hogy a művészeten, a színházon túl is tudunk emberi problémákkal foglalkozni – hangsúlyozta Albu István igazgató, a bemutató mellett utalva Fodor Alain Leonard – Drognapló című – egyéni előadására, amelyet december 20-án tekinthet meg először a nagyérdemű.
Kertész László