Békességet és összefogást akarnak
Megalakult Gyergyószárhegy tanácsa, letette hivatali esküjét Danguly Ervin polgármester, és az EMNP-MPP koalíció javaslatára alpolgármester lett az RMDSZ-színekben mandátumhoz jutott Györffy Gábor. A pénteki ülés végén Gábor László leköszönő polgármester méretes paksamétát nyújtott át utódjának azokkal a már folyamatban lévő vagy előkészített projektekkel, tervekkel, amelyek a község fejlődését célozzák. Ugyanakkor az újonnan iktatott polgármester és tanács tudomására hozta, hogy közel négymillió lejnyi összeget hagy hátra, amiből gazdálkodhat az új önkormányzat.
Hivatalosan is megalakult Gyergyószárhegy új önkormányzata, amelynek 2020-ig kell felelős döntéseket hoznia a község életében. A 13 tagú új tanácsban többségben az EMNP és az MPP jelöltjei nyertek mandátumot a június 5-i helyhatósági választásokon, az RMDSZ részéről mindössze hatan lehetnek tagjai a döntéshozó testületnek.
RMDSZ-es alpolgármester a választmány döntése ellenében
Meglepetést tartogatott viszont az alpolgármester megválasztása, ugyanis mindazonáltal, hogy az RMDSZ helyi választmánya döntést hozott arról, hogy a tisztség betöltésére nem tesznek javaslatot, az EMNP-MPP koalíció részéről az RMDSZ-színekben mandátumhoz jutott Györffy Gábort javasolták. Györffy egyébként az előző mandátumban is RMDSZ-es alpolgármesterként tevékenykedett a szintén RMDSZ-es Gábor László leköszönő polgármester mellett. Koltsár Barna MPP-s tanácsos azzal indokolta javaslatát, hogy ezzel a gesztussal is azt próbálja a koalíció erősíteni, hogy megbékélést és egyetértést akarnak a tanácsban, nem a viszályt és a rossz hangulatot, ami az utóbbi években a döntéshozó testület munkáját jellemezte. Györffy Gábor a felkérést elfogadta és kilenc mellette, négy érvénytelen szavazattal egyedüli jelöltként megnyerte a titkos szavazást. Az újonnan választott, függetlenként mandátumhoz jutott Danguly Ervin polgármester jelzésértékűnek minősítette az eredményt, mint mondta, arra számított, hogy egyhangúlag fogja elfogadni az új tanács Györffy jelölését. Ugyanakkor székfoglaló beszédében békességre és összefogásra szólította fel a tanácsosokat. – Bízom benne, hogy a következő négy év nem pártpolitikai csatározásokról fog szólni, hanem egy jól felkészült csapat összhangban, összefogással fogja segíteni a falu fejlődését – hangsúlyozta Danguly, megköszönve elődje munkáját is.
Közel négymillió lejből gazdálkodhatnak
Gábor László leköszönő polgármester paksamétányi dokumentumot adott át utódjának az ülés végén, elmondva, hogy azokat a projekteket, terveket tartalmazza, amelyek folyamatban vannak, illetve amiket előkészített, hogy megfelelő kiírás esetén pályázni lehessen. Így többek között átnyújtotta a víz-csatornahálózat teljes kiépítésére vonatkozó projektet; a hálózat 70 százalékban már elkészült, Gábor szerint csak befejezni kell, és megvan erre a szükséges pénzösszeg is. Az éppen stagnáló Bástya utca–központ felújítására irányuló terveket is átnyújtotta, felhíva arra a figyelmet, hogy a projekt tartalmazza a villanyvezetékek földbe helyezését is, amit a villamossági vállalatnak kell kivitelezni összehangolt munkában a felújítást végző kivitelezővel. Mint mondta, a munkálatot már kifizették, csak a tényleges munkát kell elvégezni. A járdaépítési terveket is átadta, amely a Csengettyű utcától a Színi utcáig terjedő felületeket tartalmazza, ennek kivitelezésére Hargita Megye Tanácsától kaptak pénzösszeget. – Ezt a munkálatot akár holnap el lehet kezdeni – mondta Gábor. Átadta a Tőkés és a Sáros utcák felújítására vonatkozó terveket is, amelyre 1,63 millió lejt nyertek az illetékes minisztériumtól, a munkálatokat akár már az ősszel elkezdhetik. – Nem üres kasszával hagyom a községet, közel négymillió lejt hagyok hátra, amiből gazdálkodni lehet – összegzett a leköszönő polgármester, jó munkát kívánva mind az utódjának, mind a döntéshozó testületnek.
Gábor László egyébként tízéves polgármesteri tevékenységéről beszámolót is tartott, amit a helyi kábeltévén láthattak a gyergyószárhegyiek.
Jánossy Alíz