Beépíteni a humort az életünkbe
„A vidám szív orvosság” mottóval tartották meg a XVII. Gyergyóremetei Falunapokat a hétvégén – a kétnapos rendezvényen a humor kapta a főszerepet: szombat délben egy több előadásból álló konferencián vehettek részt az érdeklődők, este pedig megtartották az úgynevezett Nagyotmondó Kalákát, amely alaposan megmozgatta a jelenlévők rekeszizmait. A tegnapi dísztanácsülésen díjakat adtak át: a díszpolgári címmel Berecz András Kossuth-díjas előadóművészt tüntették ki, míg a Pro Remete-díjat Péter Róbert szociálpedagógus kapta.
[caption id="attachment_32078" align="aligncenter" width="1000"] Palovics Lajos, Laczkó-Albert Elemér és Tarjáni István. Virágzó kapcsolat[/caption]
Áthatotta a humor a hétvégén tartott gyergyóremetei falunapokat, a szervezők már a szombat hajnali horgászversenyen meglepetéssel készültek a résztvevőknek: mindegyik horgász a legnagyobb hal kifogására törekedett, majd az eredményhirdetésnél meglepődve vették tudomásul, hogy ezúttal az részesül az első díjban, aki a legkisebb halat fogta ki a Bogárosi-tóból. Laczkó-Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere kiemelte, a komoly témák után fontosnak tartották, hogy a humorról beszéljenek, hangsúlyozva: ez nem bizonyult könnyebb feladatnak. – Humorosnak lenni nem jelent komolytalanságot és minőségbeli csökkenést sem – jegyezte meg a településvezető, majd hozzátette: fontos, hogy a humor helyet kapjon az életünkben.
Díjak a munka elismeréséért
Berecz András Kossuth-díjas előadóművészt választották Gyergyóremete díszpolgárának, aki személyesen nem tudott ugyan jelen lenni az átadáson, de videoüzenetében köszönetet mondott az elismerésért. Hosszú ideje ápol jó kapcsolatot a remeteiekkel, a községben már hagyományos tánctábor rendszeres vendégének számít.
Laczkó-Albert Elemér polgármester azt mondta, a Hazakísérlek című lemez remetei ősbemutatója óta élő kapcsolatot ápolnak Berecz Andrással, hangsúlyozva: a zenét és a gyergyói mozgáskultúrát illetően is sokat köszönhet neki a térség.
– A gyergyói táncok kivirágzása az együttműködés nyomán valósul meg – fogalmazott Laczkó-Albert Elemér, majd a remetei táncosok január 6-i budapesti szereplésére tért ki, akik Berecz András meghívására vehettek részt a Művészetek Palotájában tartott újévköszöntő gálaműsoron.
A Pro Remete-díjat Péter Róbert szociálpedagógus, szociális munkás vehette át, aki közel nyolc éve tevékenykedik a községben: többek között egy mentálhigiénés csoportot vezet, és gyermekeknek tart különböző foglalkozásokat. Lapunknak megjegyezte, meglepetésként érte a hír, hogy elismerésben részesül.
– Mindez számomra azt jelenti, hogy elismerik és tisztelik a munkámat – mondta, hozzátéve: mindig jólesik a pozitív visszajelzés, jelen esetben pedig egy egész közösség mondott köszönetet a munkájáért.
Erősödő testvérkapcsolat és számos rendezvény
Gyergyóremete és a Pest megyei Biatorbágy testvérkapcsolatának tizenöt éves évfordulója alkalmából nyitottak meg fényképkiállítást a falunapokon – a Magyarországon már bemutatott tárlat anyaga az elmúlt tizenöt év emlékezetes pillanatait tárja a szemlélő elé. A megnyitón Tarjáni István, Biatorbágy jelenlegi, és Palovics Lajos, a település egykori polgármestere is jelen volt, ők mindketten a kapcsolat erősítésének fontosságára hívták fel a figyelmet.
A Balás Gábor Művelődési Házban tartott konferencián ismét a humor kapta a főszerepet, az előadók mindegyike e köré építette előadását: dr. Balázs Lajos néprajzkutató a népi szokások komikumára világított rá mondandójában, előadását a nemiség köré épített vicces megjegyzésekkel színesítette, kiemelve a látszat és a valóság közötti erős ellentétet.
A humor társadalmi szerepeiről, ezen belül a tréfás nyelvi ugratás nevelő szerepéről dr. Bíró A. Zoltán antropológus beszélt a hallgatóságnak, míg Lung László Zsolt humorista Ki a humorista? címmel tartott előadást.
Humoros pillanatokat ígért a Nagyotmondó Kaláka, emellett a legkisebbek gyermekprogramokon, a bulizni vágyók pedig koncerteken vehettek részt.
Kertész László