Hirdetés

Enyhe tél, nehéz év

Az enyhe tél, bár most kedvez a fűtésszámláknak, a következő hónapokban számos bosszúságot okozhat. A légúti megbetegedéseken túl, a kártékony bogarak túlélési esélyeinek növekedésére egyaránt ha­tással lehet.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 3 perc
Enyhe tél, nehéz év
Zöldül a vetés. Meglesz még a böjtje Fotó: László F. Csaba

A tél folyamán egyre több statisztika kerül napvilágra, amely a globális felmelegedés következményeire utal: országszinten egyre több melegrekord dőlt meg az elmúlt időszakban. Ezúttal annak próbáltunk utánajárni, hogy az enyhe tél és a légúti megbetegedések között van-e összefüggés? Ha igen, az miként nyilvánul meg környezetünkben. Illetve a terményekre és a kártékony bogarakra, valamint az emberre és terményekre egyaránt veszélyes rovarfajok populációjára milyen hatásai vannak az enyhe télnek. 

Légúti megbetegedések az enyhe tél miatt?

Dr. Dombi István-Levente, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyász főorvosa szerint: összefüggés van az enyhe tél és a légúti megbetegedések között. 

– A fertőzéses megbetegedések gyakoriságára az éghajlatváltozás is hatással van. Csíkszeredában néhány évtizeddel ezelőtt mínusz tíz-húsz Celsius-fokot is elért a hőmérséklet, éppen ezért korábban a vírusos légúti megbetegedések tavasszal, késő ősszel, tél vége felé kezdődtek. Az éghajlatváltozás eltolja, vagy éppen előrehozza a megbetegedések idejét – mondta a főorvos.

Hozzátette: a kórokozók, vírusok, baktériumok és paraziták az enyhe teleket könnyebben átvészelik. Amennyiben átvészelik, megnő az élettér számukra, és ilyen feltételek mellett könnyebben fertőznek és okoznak megbetegedéseket. Most is ez a folyamat figyelhető meg. 

– Az idei télen, valamikor december elején volt néhány napig hideg, azóta többnyire enyhe idő van. Klinikailag, nap mint nap vizsgálva a betegeket körülbelül egy hónappal ezelőtt kezdődött az influenzajárvány. Az ünnepekkel és az összezártsággal még nagyobb felület nyílt a betegség továbbterjedésére. Ráadásul a Csíkban jellemző folyamatos köd és a D-vitamin csökkenése a szervezetben, mind hozzájárulnak a megbetegedésekhez. A környezeti tényezők legyengítik az immunrendszer védekezőképességét – részletezte dr. Dombi István. 


Termények és kártékony rovarok  

A kertészeti növényeket károsító kórokozók és kártevők állományát a téli – általában jellemző – hideg időjárások gyérítik, számukat csökkentik. Amennyiben a fagyos tél elmarad, bizonyos fajok jó eséllyel átvészelik az enyhébb időjárást, sőt egyes rovarfajok, amelyek a nyár folyamán a déli, melegebb éghajlatról vándoroltak térségünkbe, képesek a telet is átvészelni, mondta dr. Bálint János egyetemi tanár, kertészmérnök.

– Ennek következtében a kártékony rovarok sokkal korábban elkezdhetik a károsítást, mint az ezelőtti években. A jelenlegi enyhe időjárás megnöveli annak a valószínűségét, hogy a rovarok és baktériumok nagyobb mennyiségben okozzanak kárt majd az idei terményekben. Nehéz növényvédelmi évre kell számítani az enyhe tél miatt – összegezte. Hozzátette, a rovarpopuláció növekedését nemcsak az enyhe időjárás befolyásolja, hanem a természetes ellenség felszaporodása is, hiszen azoknak az élőlényeknek is kedvez az időjárás. Így a szakembereknek mindig csak sejtéseik vannak, mert a természetes ellenség felszaporodása is segíthet a kórokozók féken tartásában. Viszont a termesztési technológián is sok múlik, hogy mennyire képesek a hasznos élőlények jelen lenni a termesztéskor – mondta dr. Bálint János.


Bálint János felhívta a figyelmet arra, hogy a kullancsok négy-öt Celsius-foknál már aktívak. A jelenlegi telet figyelembe véve, akár napsütéses napokon természetben tett kirándulások esetén is érhet kullancscsípés. Természetesen, ez nem feltétlenül a Csíki-medence éghajlatára jellemző, de melegebben fekvő tájakon előfordulhat – figyelmeztetett. A kullancsok nagyobb arányban át tudják vészelni a telet, nagyobb kullancsveszélyre lehet készülni az idén is, a tavalyhoz hasonlóan, hisz akkor is enyhe volt a tél, mondta a kertészmérnök. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!