Vásár és hasznos tippek zöldségtermesztőknek
a csíkszeredai Határátlépők Egyesület és a Csíki kiskertes Facebook-csoport önkéntesei által szervezett magbörzét, amelyen szakmai előadásokat is hallgathattak a résztvevők. A vásáron zöldség-, gyümölcs-, fűszernövény-, valamint virágmagokat szerezhettek be az érdeklődők, továbbá beszélgethettek a termelőkkel. A szervezők ősszel kamrabörzét is szerveznének.
Csíki magbörze volt már a megyeszékhelyen, azonban először fordult elő, hogy a Határátlépők Egyesület szervezte meg az eseményt. A volt a céljuk, hogy felhívják a közösség figyelmét a saját, kiskerti termelésre, a szakmai előadások pedig abban segítettek, hogy az emberek hatékonyan ki tudják használni a rendelkezésükre álló kerteket – tudtuk meg Rusz Ajtony Esztertől, a Határátlépők egyik alapítójától.
– Így egyszerűen lehet gyümölcsöt, zöldséget termeszteni, amely saját és vegyszermentes. Vagy lehetőség van arra, hogy alternatív megoldásokat használjunk. Az úgynevezett magfogás is alkalmas erre, hiszen a résztvevők helyi, kipróbált és bevált magvakat szerezhettek be, néhány hasznos tanács kíséretében – mondta Rusz Ajtony Eszter.
A vásár mellett szakmai előadásokat is szerveztek. Többek között Ferencz Lehel kertészmérnök és Pakot Mónika vidékfejlesztő osztotta meg tanácsait a hallgatósággal. Az egész napos program ideje alatt pedig vásárolni is lehetett Jére Lajos vetőmagtermesztőtől. A magbörze során többfajta, saját termelésű és jó minőségű magot, gyökeret, palántát hoztak magukkal a résztvevők.
– Közel 18 érdeklődő hozott magával magvakat cserére, illetve a résztvevők száma is nagyobb volt a vártnál. A szakmai előadások alkalmával hasznos tanácsokkal látták el az érdeklődőket arra nézve, hogyan érdemes termeszteni, milyen lehetőségeket érdemes kihasználni. Ültetési tippeket osztottak meg egymással – fűzte hozzá a szervező. Szó esett még a hazai vetőmagok fontosságáról: hogy mit jelent a gyakorlatban a hibrid vagy génmódosított mag. A szakértők részletesen kifejtették, hogy milyen előnyei vannak a tájfajtáknak, és azt is, hogy milyen szabályozások érvényesek a zöldségtermesztésre. A program interaktív volt, hiszen a résztvevők kérdezhettek és megoszthatták eddigi tapasztalataikat. A Határátlépők szervezete az elkövetkező évben is megszervezné az eseményt, ősszel pedig a körülményekhez alkalmazkodva kamrabörzét is rendeznének. Korábban szerveztek komposztnapokat, biciklitúrát, vagyis igyekeznek aktív, környezetbarát programokkal színesíteni a tevékenységüket – részletezte Rusz Ajtony Eszter.
Fülöp Orsolya