Tölgyfákat ültetnek Csíkbánkfalván
Közösségi tölgyfaültetést szerveznek Alcsíkon, Csíkbánkfalván április 9-én a falu melletti csemetekertben. Kósa István ökológus, az esemény szervezője érdeklődésünkre elmondta, hogy a résztvevőknek csak az ültetésben kell segíteniük, és jelen lesz Botár István régész, aki a csíki tölgyek múltját fogja ismertetni a jelenlevőkkel, illetve Demeter László biológus, aki biológusszemmel fog beszélni a tölgyekről.
Kósa István ökológus, az esemény szervezője elmondta, hogy összesen 2500 csemetét akarnak elültetni a volt csemetekertben, amelyeket a Transylmagica online ajándékboltban „vettek meg” a vásárlók. Az online bolt működtetői ugyanis minden megvásárolt termék után elültetnek egy tölgyfát, amelyet gondozni fognak. Az eseményt a Csíki Kamarazenekar is támogatja, az április 6-i családi hangversenyre vásárolt koncertjegyek ára tartalmazza egy tölgycsemete elültetésének költségét. Kísérőfajként galagonyát is fognak ültetni, mert a bokrok takarásában jobban tudnak nőni az elültetett csemeték, és az élővilágnak is jobb, ha nem monokultúrát alakítanak ki.
Könnyen megközelíthető helyen van a csíkbánkfalvi csemetekert: Bánkfalva felől a Csíkszent-
márton felé vezető úton kell haladni, és a bánkfalvi faluhatártól mindössze egy kilométerre van egy földút, balra. Ez az út egy völgybe vezet ‒ ez az egyetlen völgy a két falu között ‒, a csemetekert pedig az út mellett található, picit fentebb a völgyben. Kósa István szerint ez tökéletes hely az ajándékfáknak, hiszen bekertelt, védett helyről van szó, amelyet a Csíkbánkfalvi Közbirtokosság ajánlott fel számukra.
A csemeteültetés délelőtt tíz órakor kezdődik és délután ötig tart, de a szervezők szerint a résztvevőknek a déli órákban érdemes ott lenniük. Mint megtudtuk, a munka nagy részét ‒ a terep megtisztítását, az ásást ‒ önkéntesek fogják végezni, az érdeklődőknek így csak el kell ültetniük a tölgyfacsemetéket.
‒ Nem a munkáról fog szólni az esemény, mert szeretnénk a résztvevőkkel közölni egy-két dolgot a tölgyek múltjáról, jelenéről és jövőjéről, ezért meghívtuk Botár István régészt és Demeter László biológust – mondta Kósa István.
Mint közölte, Botár István és munkatársai dendrokronológiai és falutörténeti vizsgálataik során akadtak a csíki tölgyek nyomára, Demeter László pedig biológusszemmel beszél majd a csíki tölgyekről. Kósa István hozzátette, hosszú távú céljuk népszerűsíteni a tölgyfaültetést, hogy akár helyi közbirtokosságok is kövessék ezt a példát, mert számos hátránya van, ha csak lucfenyővel ültetik be az erdőket. Minderről részletesen a holnapi ültetésen fognak beszámolni a szakemberek.
Péter Ágnes