Szükséges a rendszeres karbantartás
Rendbe hozták a Barátok feredőjét és környékét, még a pünkösdi búcsú előtt. Csíksomlyón, a 2006-ban kalákában kiépített feredőt és a borvíz körüli területet az évek alatt sok rongálás érte, de a folyamatos karbantartásnak köszönhetően visszanyerte régi fényét.
A kegytemplom mögötti területen az egykori forrás vizét a csíksomlyói barátok medencébe fogták, és magánfürdőt alakítottak ki maguknak. A szerzetesek a fürdőt „lábvontatásra használták”, mivel annak vize csúzos bántalmak ellen igen hatásos volt. 1863 után a barátok magánfürdője mellett kialakították a gimnáziumi „uszodát” is. Csík vármegye hozzájárulásával, 300 forint költségből, 1857-ben a csíksomlyói olvasókör felújította. Fürdőtársaságot alapítottak, amelynek fő feladata a fürdő tisztán tartása volt. Az épület Pál Gábor tanár terve szerint készült. Ez a kis fürdő alkalmas volt a „nyári jótékony üdülés elősegítésére” – olvasható Csíksomlyó hivatalos weboldalán. Azóta kisebb-nagyobb kihagyásokkal, hivatalos szervek, valamint civil összefogások révén számtalanszor felújították. Burista Csilla, Csíkszereda város főkertésze lapunk megkeresésére elmondta: tavasszal, egy hónappal a pünkösdi búcsú előtt, jelentős és átfogó felújításon esett át a Barátok feredője és környéke. A családok és kirándulók által kedvelt helyen számtalanszor kifogott az idő, valamint többször meg is rongálták.
– Kicseréltük a totemfát, újrafestettük a táblácskákat, kijavítottuk és pótoltuk a hiányos deszkákat a sétányokon, a feredőt is kitakarítottuk, javítottuk, amit lehetett, rengeteget dolgoztunk a környékkel – világosított fel a szakember.
Hozzátette: mivel az egész létesítmény fából készült, nehéz karbantartani, és nagyon gyorsan tönkremegy. Lévén, hogy lápos területen fekszik, a fa a nedvességet nehezen bírja. A használattól függetlenül időnként szükséges a karbantartás.
– Fából készült minden, mivel ez illeszkedik be a tájképbe a legszebben. Sajnos a világjárvány első évében egyáltalán nem tudtunk dolgozni, a tavaly a búcsút is csak korlátozásokkal tartottuk meg. Így a feredő és környéke nem kapott elég figyelmet, de idén igyekeztünk mindenre odafigyelni, és úgy gondolom, látványos lett az eredmény – összegzett Burista Csilla.
Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke gyermekkora óta szívügyének tartja a feredőt és környékét. 2014 óta minden évben szervezett kalákát, ami során rendbe tették a feredőt. Tiboldi Bea kérdésünkre kifejtette, idén a városházi kertészet már előttük beavatkozott, és velük partnerségben szépítették meg a területet. Hozzátette: továbbra is reméli, hogy az eddigi civil összefogás és a kertészet kéz a kézben, a legjobb formában tudja tartani a környéket.
– A kertészettel közösen sikerült egy kicsit szebbé tenni a feredőt, köszönöm a csapat tagjainak, akik kézzel újrafestették a táblácskákat már nem első alkalommal. A felújítás fontos nemcsak esztétikai, hanem biztonsági szempontból is. Az elkorhadt deszkák könnyen meglazulnak, és bárkinek bántódása eshet – fogalmazott Tiboldi Bea.
Hozzátette: fontos lenne az összefogás és a kommunikáció. Egyelőre sok a kérdőjel a területtel kapcsolatban, hogy pontosan ki is felel érte.
– A városi kertészettel közösen sokkal gyümölcsözőbb lehet a munkánk, hisz ők szakértői szemmel kezelik a növényzetet, területet. Ez a szakértői segítség fontos számunkra mint civil kezdeményezés, hisz mi csak a saját belátásunk szerint tudunk eljárni. Bennem mindig nagy volt a lelkesedés, hogy szem előtt tartsam a terület tisztaságát, ugyanis engem gyerekkori emlékek is fűznek hozzá. A tulajdonviszony miatt aggódtam, hogy esetleg bárki rám szól, hogy például milyen jogon kaszálom le a füvet – vélekedett.
Továbbá kiemelte, fontos a feredő megfelelő használata is a megőrzés érdekében. A víznek számos jótékony hatása van, így nagy vonzereje lehetne, ha tiszta és rendezett a környéke. A biciklisek is sok kárt okoznak, többen illegális tevékenységeket folytatnak a feredőnél, nemegyszer találtak injekciós tűket. Tiboldi Bea reménykedik, hogy a helyi rendőrség jelenlétével, valamint biztonsági kamerák felszerelésével visszaszoríthatók ezek a tevékenységek.
Adorján Zsófia