Színház a hatalom szorításában
Az imposztor című komédia az orosz megszállás alatt levő Vilnában egy lengyel színházi társulat mindennapjaiba kalauzolja a nézőt – Parászka Miklós színházigazgató szerint a darab erősségét éppen időszerűsége adja. Hogyan lehet kisebbségi színházként a hatalom szorításában fennmaradni? – többek között erre a kérdésre reflektál Kövesdy István rendező a csíkszeredai társulat új előadásában, amelyet elsőként február 26-án, pénteken láthat a közönség.
[caption id="attachment_23681" align="aligncenter" width="620"] Bemutató előtt. Szerzője, Spiró György akként határozza meg a darabot, de a csíki előadás nem követi a klasszikus komédia műfaját[/caption]
Boguslowski lengyel színész érkezését várja a társulat Vilnában, aki Molière Tartuffe című darabjában kell a főszerepet játssza. A színész azonban késik, megérkezését követően pedig az esti előadáson furcsa dolog történik: a színész eltér eredeti játékmódjától – összegezte Az imposztor című előadás alapszituációját Parászka Miklós színházigazgató. A Csíki Játékszín társulata Boguslawski főszerepére Czintos József Jászai Mari-díjas színművészt kérte fel, aki több szálon kötődik a csíkszeredai színház történetéhez, például Hunyadi László partnereként játszott a társulat első produkciójában, Molnár Ferenc A doktor úr című bohózatában.
– Czintos József azóta is visszatérő vendége színházunknak, legutóbb 2011-ben, a Vaknyugat című előadásban láthatta a közönség Fülöp Zoltán színművésszel – tette hozzá az igazgató.
A Csíki Játékszín új előadása izgalmas koncepcióban és rendkívüli szereposztásban állítja színpadra Spiró György darabját.
– A 90-es évek előtti erdélyi színjátszást a cenzúra határozta meg, és bár nehéz volt a magyar színházak helyzete, többször átéltünk olyan pillanatokat, amikor egy-egy előadás mély és intenzív hatást keltett a közösségekben. Hogy van ez ma? Milyen keretek között mozog a mai romániai magyar színjátszás, a társulatok működését milyen mértékben befolyásolja a hatalom? Ezek mind érvényes és izgalmas kérdések, amelyeket egyaránt felvet az előadás – tudtuk meg Kövesdy István rendezőtől. – Ezen túl a darab bepillantást enged egy előadás előkészületeinek, próbáinak menetébe, ugyanakkor szépen hangsúlyozza egy-egy színészi sors sokszínűségét, a művészi világ értékrendjét. Hozzáteszem, bár az előadás műfaját Spiró komédiaként határozta meg, ez a produkció nem követi a klasszikus értelemben vett vígjátéki műfajt – mondta a rendező.
Az előadásban Czintos József mellett fontos szerepeket alakít Szabó Enikő és Kosztándi Zsolt színész, a produkcióban a rendező munkatársa és koreográfusa Liviu Matei.
Pál Bíborka