Szent László ereklyéje Csíksomlyón
Több ezer zarándok érkezik a pünkösdi különvonatokkal a csíksomlyói búcsúra. A Boldogasszony zarándokvonat június 1-jén, csütörtökön hajnalban indul Budapestről és a búcsú napján Szent László gyulafehérvári ereklyéjével érkezik Csíksomlyóra.
A Boldogasszony zarándokvonat idei csíksomlyói útjának fővédnöke Veres András, a Magyar Püspöki Konferencia elnöke, illetve Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke. A lelki vezetőként Székely János püspök, Felföldi László helynök-plébános, Burbela Gergelyverbita és Tímár Asztrik ferences szerzetes kíséri az úton. A zarándokok június 1-jén délelőtt Nagyváradon, a Szent László alapította Székesegyházban, Szent László ereklyéjének kitétele mellett vesznek részt szentmisén. Kezdetben arról volt szó, hogy a nagyváradi Szent László-ereklyét hozza el Székely János püspök Csíksomlyóra.
– Közben úgy alakult, hogy Gyulafehérvárról elhozták az ott őrzött Szent László-ereklyét Csíkszeredába – tudtuk meg Budai Lászlótól, a Misszió Tours ügyvezető igazgatójától. – Ezt az ereklyét Tamás József püspök atya június 2-án elhozza a Gyimesbükkön tartandó szentmisénkre, amelyen nemcsak mi, vonatos zarándokok leszünk többen a korábbiaknál, hanem a gyimesiek is, mivel egyben bérmálási szentmise is lesz ez az alkalom a Kontumáci-kápolnánál. A csíksomlyói búcsú napján pedig a felvonulásunk útvonalába esik majd a Millenniumi-templom, ahol Darvas Kozma József esperes úr átadja az ereklyét a Boldogasszony Zarándokvonat zarándokainak, illetve élünkön Székely János püspök atyának, innen pedig mi visszük fel a Hármashalom-oltárig, ahol Urbán Erik templomigazgató fogadja azt.
Az ügyvezető elmondta, hogy a Boldogasszony zarándokvonat utasai minden eddiginél többen, több mint ezren lesznek. Mindeddig ugyanis a MÁV-Start nem közlekedtetett nemzetközi utasforgalomban 17 kocsiból álló szerelvényt, ez az első ilyen hosszúságú vonat. Ez különösen az erdélyi hegyi szakaszokon nagy kihívás, és magas szintű együttműködést kíván a magyar és román vasúti társaságoktól egyaránt.
– Szeretettel várunk mindenkit június 1-jén, 20.48-kor a gyergyószentmiklósi vasútállomásra – fogalmazott Budai László. – Június 2-án, 13 órától Gyimesbükkre, illetve június 4-én, pünkösd vasárnapján 8 órára, Gyergyószentmiklós főterére is. Mindkét helyen püspöki szabadtéri szentmisén veszünk részt, és mindkettőre várjuk a helyieket és az oda érkező zarándokokat is.
A Boldogasszony zarándokvonat június 4-én, a gyergyószentmiklósi szentmise után indul vissza Budapestre.
A Szent László-ereklyéről
Amint Ft. Tamás József püspök atyától megtudtuk, a lovagkirály Gyulafehérváron megtalált ereklyéje még rendbetétel alatt áll.
– Remélhetőleg június 2-án elvihetjük Gyimesbe, és onnan Csíksomlyóra – világosított fel Ft. Tamás József. – Ettől kezdve alakul ki majd a Szent László-évben az ereklyének az egyházmegyében való vándorlása, és ehhez várjuk a plébániák jelentkezését.
Dr. Darvas Kozma József plébános, pápai káplán adatai szerint a Gyulafehérváron őrzött Szent László-ereklye egy fog, amelyet valószínűleg 1601 elején választottak le a koponyáról, akkor, amikor Naprágyi Demeter erdélyi püspököt az országgyűlés kiutasította. Az ereklye számára a 18. század végén gróf Batthyány Ignác erdélyi püspök egy copf stílusú ezüsttartót készíttetett. Azóta a gyulafehérvári székesegyházban őrzik.
Az össznemzeti tizedszerre
A másik zarándokvonat, amely Össznemzeti Zarándokvonat néven ismert és a Székely Gyors, valamint a Csíksomlyó Expressz két szerelvényéből áll, június 2-án a magyar fővárosból indul és 5-én, pünkösdhétfőn érkezik vissza Budapestre.
A Kárpáteurópa Utazási Iroda tizedszerre indítja különvonatát. Ezúttal a szerelvény utasai a 450-dik pünkösdszombati búcsú mellett a trianoni békeszerződésre is emlékeznek, és éppen június 4-én, a békeszerződés aláírásának évfordulóján látogatnak el az ezeréves határhoz.
A II. Rákóczi Ferenc mozdony által húzott vonaton jelen lesz Dévai Nagy Kamilla Liszt Ferenc-díjas énekes, a vonat fővédnöke pedig Böjte Csaba ferences szerzetes, akinek árvaházai javára útközben gyűjtést szerveznek. A lelki vezető 2017-ben Kóczán Árpád tábori lelkész és Fischl Vilmos, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának főtitkára lesz.
A Székely Gyors 2008-ban négyszáz zarándokkal indult Csíksomlyóra, majd néhány év múlva társult hozzá a Csíksomlyó Expressz. A két vonat eddig körülbelül 10 ezer utast szállított Csíksomlyóra.
Daczó Katalin