Nóta és aratás
Aratókalákára hívták össze a faluközösséget Csíkmindszenten. A hétvégén megtartott egynapos eseményen a település idősebb vagy legalábbis az a korosztálya vett részt, akik még érték azt az időt, amikor a terményt kézzel vágták, kötötték kévébe és csépelték ki.
Csíkmindszenten gondoltak egyet, és aratókalákára hívták össze a falu közösségét. Hogy a kézi aratás hangulatát fokozzák, mindezt a zene és ének kíséretében tették. Az elmúlt hét végén tartott egynapos kézi aratókalákán a település idősebb vagy legalábbis azon korosztálya vett részt, akik még érték azt az időt, amikor a terményt kézzel vágták, kötötték kévébe és később csépelték ki. A néhány dolgozó asszonyt és férfit a falu apraja-nagyja elkísérte a település határában található búzaföldre. Csillag Klára csíkmindszenti kalákás elmondta: ugyan régen nem zene kíséretében, de hagyományosan a nők feladata volt a lekaszált búza összegyűjtése és kévébe kötése.
– Nem is olyan régen, még a nyolcvanas években kézzel vettük a kötelet és raktuk kévébe a búzát – idézte fel emlékeit. Hozzáfűzte: örült a dolognak, és úgy érzi, tudja is még csinálni. Az első ránézésre bonyolult kötésről azt mondta, könnyedén megtanulható, azonban a mezei munkásokat elnézve, a fiatalabb generációk közül senki sem kötött.
Hagyomány újjászületése
Nagy István, a település polgármestere az esemény kapcsán elmondta, szeretnének hagyományt teremteni a kezdeményezésből.
– Nem tudok a környéken hasonló rendezvényről, bár sokféle van, de talán külön arató nincsen. Gondoltunk egyet, és megszerveztük, illetve jó lenne, hogyha minden évben sikerülne megrendezni, ugyanis meg kell mutatni, hogyan dolgoztak régen elődeink. Manapság már kombájnnal arat mindenki, és a fiataloknak nincs lehetőségük ilyet látni. A csíkmindszenti hagyományőrző csoporttal közösen sikerült egy aratásünnepséget szervezni. Általában a férfiak kaszáltak, a hölgyek pedig összeszedték – mondta Nagy István. Bár ezúttal a cséplés elmaradt, a kalákák alkalmával tartott szokásos mezei falatozás nem.
Nótázás lett a vége
A zenélés-nótázás később a kultúrotthonban folytatódott, az aratóünnepséget nótaest koronázta meg. A helyszínen Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is jelen volt, fontosnak tartotta eljönni erre az ünnepségre.
– Csíkmindszenten jelentős szerepe van, akár megyeszinten is a kézművestermékeknek, erre az aratókaláka is egy jó példa. Fontos, hogy érezzék a megye támogatását a kézművesemberek – nyilatkozta a megyeelnök.
Vlaicu Lajos