Mesésen abszurd történetek
Otthoni munkáit állította ki pénteken Ráduly Margit csíkszeredai rajztanárnő, aki fantáziavilágát előszeretettel alkotja meg kerámiából, és hoz létre ezáltal úgynevezett dobozképeket. Az egyedi tárlatra sokan voltak kíváncsiak, és beszippantotta az érdeklődőket a mesék különleges és ellentmondásokkal teli világa.
[caption id="attachment_57481" align="aligncenter" width="1000"] Nagyapja meséi ihlették a tárlat anyagát. Néha ijesztő, de őszinte Fotó: Keresztes Bea[/caption]
A taplocai Ilyés fogászat adott otthont Ráduly Margit kiállításának, így az eseményre gyülekező potenciális pácienseknek ezúttal kultúrára fájt a foguk. A Márton Áron Gimnáziumban tanító művész alkotásaira nagyon sokan voltak kíváncsiak. A sok érdeklődőt láttán Ráduly Margit meghatódva köszöntötte az egybegyűlteket, és tudatta, hogy otthoni munkáit hozta el a tárlatra, amelyeknek tematikáját a gyermekkora ihlette.
– Nagyapám meséi nyomán alkottam meg az itt látható szobrocskákat, festményeket és dobozképeket. Helyenként morbid és ijesztő, amit ábrázoltam, de ilyen a mesék világa – ecsetelte a tanárnő, aki azt is elmesélte, hogy váratlan felkérés nyomán jött létre a kiállítás, amely egyébként már a negyedik tárlat ezen a helyszínen. Ráduly Margit elmondta, hogy gyermekkori hobbija, a kavicsgyártás máig megmaradt, és innen ered a kerámiából készült formák iránti szenvedélye.
Bara Katalin magyar nyelv és irodalom szakos tanárnő szerint az alkotásokra nézve ismerősséget tapasztal az érdeklődő, hiszen a kiállított tárgyak nemcsak humorosak és naivak, hanem anekdotikusak is egyben. Hozzáfűzte, hogy az alkotások beszédes egyszerűsége a mítoszok világát is megidézi, valamint az ártatlanság és az önazonosság utáni vágyat is tükrözi.
– Úgy gondolom, hogy művészi hitvallás fejeződik ki a dobozképekben, amelyek mágnesként vonzzák a tekintetet, és túlmennek a dekoratív minőségen – mondta Bara Katalin, nevetve hozzáfűzve, hogy Csíkszereda igen jó hely lett az utóbbi időben: a moziban filmeket vetítenek, a parkban könyvek vannak, a fogászaton pedig kiállítás.
Keresztes Bea