Videó - Megyei kórház: visszavonták a szemészeti osztály vezetőinek megbízatását
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatótanácsa visszavonta az szemészeti osztályvezető főorvos és a főasszisztens engedélyét. Mindkét állásra versenyvizsgát hirdettek. A szemészet műtőjét ugyanakkor zárva tartják mindaddig, amíg az osztályt átszervezik és tevékenységét optimalizálják – jelentette be Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerdai sajtótájékoztatóján. Hozzátette: a megyei önkormányzat segít az endoftalmitiszfertőzés miatt látásukat vesztett személyeknek a jogi ügyintézésben, ha úgy döntenek, hogy kártérítést követelnek.
Sajtótájékoztatón ismertette a csíkszeredai szemészeti osztályon történt fertőzés után kialakult helyzetet Borboly Csaba, a megyei önkormányzat elnöke. Rögtön az elején az általa vezetett intézmény felelősségét tisztázta.
– Hargita Megye Tanácsának szerepe a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház működésében a források biztosítása, a pénzkeretek előteremtése, a fejlesztés – mondta.
A megyeelnök elmondta: a legutóbbi sajtótájékoztató óta számos konkrét intézkedést kért több testülettől. Elöljáróban leszögezte, hogy nem a kórház működését függesztették fel a fertőzést követően, csupán a szemészeti osztály műtőjének tevékenységét. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy tavaly a kórház 130 ezer beteget fogadott, s ez a szám azt jelzi – figyelembe véve a megye lakosainak számát –, hogy más megyékből érkező betegeket is elláttak.
Az elöljáró hangsúlyozta, számára jelen pillanatban a kilenc páciens állapota a legfontosabb, meg azok a személyek, akik szemműtétre várnak.
− Az elmúlt néhány napban megismertem a kilenc beteg családi körülményeit és helyzetét. Kértem a testületet, vizsgálja meg, hogy országos problémáról van szó, vagy csak helyi a fertőzés − hangsúlyozta az elnök. – Célunk a műtő mielőbbi megnyitása, mert többen várnak szemműtétre.
Elmondta azt is, hogy a megyei önkormányzat számonkéri a kórházat a rossz és nem egyértelmű kommunikáció meg a téves döntések miatt.
− Azt is szeretném tudni, mi okozta a fertőzést. Esetleg fennáll-e az alulfinanszírozottság ténye? Spórlás történt-e a műtét során? A biztosító kevesebbet fizet-e, mint amennyibe a műtét kerül? – sorolta a megválaszolandó kérdéseket a megyeelnök. – Nem volt újraműtés máshol, mivel a többi kórház nem bizonyult segítőkésznek – fűzte hozzá.
Mint mondta, Hargita Megye Tanácsa jogi segítséget nyújt az érintetteknek, kártérítési igényt fogalmaznak meg. Mint elhangzott, közösségi oldalán az elnök a napokban jó tanácsokat is kapott, ezek segítik munkáját. Fontosnak tartja a kórház más részlegeire is kiterjeszteni a javaslatokat, megjegyzéseket, ezért új bejelentőfelületet hoztak létre.
− Az intézmény igazgatótanácsa tegnap ülésezett, a legfontosabb, hogy anyagi forrást teremtsenek elő, és a műtőt újraindíthassák – hangsúlyozta.
Azt is elmondta, korszerű épületre van szüksége az osztálynak, így a szemészet is a Nagy Laji dombjára költözik.
– A belső ellenőrzési osztálytól kértem, nézzék át valamennyi osztály működését, továbbá a szemészeti osztályon az összes folyamatot, azt, hogy mit milyen mértékben tartottak be – nyomatékosította.
A megyeelnök közölte, hogy a népegészségügyi igazgatóság a fertőzésmegelőzési osztály vezetőjét is megbírságolta, ugyanakkor a kórház igazgatótanácsa visszavonta az osztályvezető főorvos és főasszisztens megbízatását, és kiírták a főorvosi és főasszisztensi versenyvizsgát. Mint mondta, átszervezik és optimalizálják a szemészet tevékenységét, addig a műtő zárva lesz.
– Kértem a kórháztól, fektessenek hangsúlyt a személyzet képzésére – zárta a sajtótájékoztatót Borboly Csaba hangsúlyozva, hogy a megyei tanács a kórházmenedzserrel áll szerződéses viszonyban.
Vlaicu Lajos