Magyar megújulás Gyimesbükkön
Az egykori „kényszertemplom” és kántori lak romossá vált épületének felújításával közösségi házat hoztak létre Gyimesbükkön. Az ezeréves határon, a Bákó megyéhez tartozó településen a magyar öntudatot módszeresen támadják, éppen ezért kiemelt értékű a tegnap felavatott, Magyarországról finanszírozott közösségi ház. „Szeretnénk, ha közösségünk új életre találna” – fogalmazott Salamon József plébános.
[caption id="attachment_69872" align="aligncenter" width="1000"] Soltész Miklóssal énekelnek a helyiek. Életet visznek a házba Fotók: Kovács hont Imre[/caption]
Gyimesbükkön tegnap reggel fogadták a csíksomlyói búcsúból hazatérő gyalogos és lovas zarándokokat a Dani Gergely esperes-plébános által épített templomban. A szentmisét még inkább ünnepélyessé tette, hogy a templom szomszédságában található közösségi házat is ekkor avatták fel.
Kényszerűből nagyszerű
Gyimesbükkön, az ezeréves határ közvetlen közelében, Kontumácban volt az anyatemplom. Nagyon régi igény volt, hogy központibb helyen épüljön egy új istenháza, és érdemben először az 1920-ban odahelyezett György Lajos atya foglalkozott ennek a kérdésével. Bár 1926-ban már megtörtént az új templom alapkőletétele, az végül csak 1974–1976 között épülhetett meg a kommunista rendszer tombolásának dacára, Dani Gergely jóvoltából. György Lajos szolgálata idején ezért „kényszertemplom” épült: ebben lakott a kántori család és a plébános, és egyházi irodákat is kialakítottak benne. Az új templom megépüléséig kényszerűen a miséket is itt tartották.
Az utóbbi évtizedek során az épület enyészetnek indult, egyre romosabbá vált. A magyarországi Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) 50 millió forinttal (725 ezer lejjel) támogatta a felújítását, és a tavaly tavasszal elkezdett kivitelezés beérett: Pál Péter helyi vállalkozó majdhogynem be is fejezte a munkát.
A hagyományos, tornácos épület központi terme színi- és táncelőadásokra, egyéb rendezvények befogadására is alkalmas, bal oldala a kántori lakás, jobb oldalában pedig jelenleg a könyvtár található, alatta, a pinceszinten pedig a konyha.
– A nagytermet még fel kell szerelnünk bútorzattal, az épület előtt pedig térrendezés van még hátra, parkolók kialakításával – közölte lapunkkal Salamon József plébános.
Kincsek gyűjteménye
Az avatást megelőző szentmise keretében hangzottak el az ünnepi beszédek. Salamon József rövid történelmi ismertetőjét követően Deltai Károly, a Pest megyei Telki testvértelepülés polgármestere a közösségkovácsolás fontosságáról beszélt, Lukács Bence Ákos csíkszeredai magyar konzul pedig a helyi értékek megőrzésének fontosságára hívta fel a figyelmet.
– Önök elevenen őrzik azt, ami máshol csak az emlékezetben, múzeumban megtalálható. Mindez itt önöknek köszönhetően él, és ez felbecsülhetetlen értékű. Ezekért a kincsekért, önökért zarándokol ide annyi magyar a Kárpát-medence minden részéről! Azért, hogy meg- és felismerje mindezeket az értékeket, hogy feltöltekezzenek, hogy gazdagabban távozzanak haza. Ezek az értékek azért élnek elevenen, mert maga a közösségi tudat is él, és ma talán ez a legnagyobb érték. Ennek a szellemnek gyűjtő helye lesz a közösségi ház, és ez segít önöknek abban, hogy ez a szellem megmaradjon – fogalmazott beszédében a konzul, azt kívánva, hogy az ezeréves határon legalább ezer évig szolgáljon a régi-új épület.
Köszönet a hűségért
A megnyirbált magyarságtudat új erőre kaphat, ha a hagyományok átörökítése folytatódik – mondta Soltész Miklós, az EMMI egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára.
– Köszönet azért, hogy ezt a több száz éves hagyományt megőriztétek és továbbadtátok. Mindemellett pedig szeretném megköszönni a hűségeteket is. A hazánkhoz, a nemzethez, a nyelvhez, a hagyományhoz, az itt megélt csodálatos kultúrához való hűségeteket. Ezt a hűséget szeretnénk meghálálni a közösségi házzal. Örvend az embernek a lelke, ha ilyent lát: egy lepusztult, rossz állapotban levő épületből csodálatos ház lesz. Egyetlen esetben szomorkodik: ha megépítjük sok-sok pénzből, fáradságból, de azután üres marad. A fiatalok feladata, hogy mindig tele legyen a ház – közölte az államtitkár, biztosítva a gyimesbükkieket afelől, hogy a jelenlegi magyar kormányra mindig számíthatnak.
A misét és a himnuszokat követően Tamás József segédpüspök szentelte meg a közösségi házat.
Kovács Hont Imre