Ködoszlatásért, férfias líráért
Garda Dezső történész, Király Zoltán költő, Oravecz Imre költő, műfordító és Vajda Anna Noémi fiatal alkotó vehette át tegnap a Székelyföld folyóirat 2016-os kitüntetéseit: a Székelyföld-díjakat, a Székely Bicskarendet és a Szabó Gyula-emlékdíjat.
[caption id="attachment_38046" align="aligncenter" width="1400"] Vajda Anna Noéminek adta át Fekete Vince a Szabó Gyula-díjat Fotó: László Róbert[/caption]
Garda Dezső és Király Zoltán részesült a 19. alkalommal odaítélt Székelyföld-díjban, Hargita Megye Tanácsa, a Hargita Kiadóvállalat és a Székelyföld szerkesztőségének kitüntetésében.
– Precizitás, pontosságra való törekvés jellemzi munkásságát – méltatta Garda Dezsőt Molnár Vilmos, a Székelyföld folyóirat szerkesztője.
Kiemelte, hogy a történész a Ködoszlás rovat gyakori szerzője, és írásaival ténylegesen hozzájárul a ködök oszlatásához, a legendák feltárásához.
– Hiteles, férfias, őszinte líra – nyilatkozott Lövétei Lázár László főszerkesztő Király Zoltán írásairól, a költőéről, aki tizenhét éve hűséges szerzője a folyóiratnak. Ez idő alatt, György Attila szerkesztő laudációja szerint „a rebellis lázadóból székely költő lett”.
A Székely Bicskarend 11.-szerre átadott első és utolsó fokozatát Oravecz Imre Kossuth-díjas költő érdemelte ki „magashegyi búvárkodásáért”, derült ki Fekete Vince Oravecz Imrének ajánlott „kifejtett metafora allegóriájából”.
Vajda Anna Noémi kötettel még nem rendelkező fiatal alkotóként vehette át a Szabó Gyula-emlékdíjat, a Román Írószövetség Marosvásárhelyi Fiókja és Homoródalmás község kitüntetését. Fekete Vince szerkesztő az irodalom természetéről szóló írással fogadta az írók körébe a fiatal szerzőt, Homoródalmás polgármestere pedig arra hívta fel a figyelmét, hogy kövesse Szabó Gyula szellemiségét és ragaszkodjon a szülőföldjéhez.
Végül a díjazottak megköszönték a kitüntetést és megegyeztek abban, hogy a Székelyföld folyóirat szerkesztőségével öröm együtt dolgozni.
Daczó Katalin