Kezdődik az őszi ülésszak
Egy sor törvénymódosító javaslatot nyújtanak be az őszi parlamenti ülésszak során – jelentette be közös csíkszeredai sajtótájékoztatóján Korodi Attila parlamenti képviselő és Tánczos Barna szenátor. Többek közt javasolni fogják, hogy az erdei gyümölcsöt felvásárló nagykereskedők kizárólag az erdőtulajdonosoktól vehessék meg az árut.
[caption id="attachment_77150" align="aligncenter" width="1000"] Korodi Attila és Tánczos Barna. Új tervek Fotó: László F. Csaba / archív[/caption]
Tánczos Barna elmondta: elképzésük szerint továbbra is ugyanazok a személyek szedhetnék az erdei gyümölcsöt, mint eddig, de csak az erdőtulajdonos – leggyakrabban a közbirtokosságok – engedélyével adhatnák el. A cél, hogy a nagybani kereskedők ne tehessenek szert őket meg nem illető profitra. A javaslat nem tiltaná, hogy bárki saját használatra gombát szedjen, a törvénymódosító javaslat kizárólag a nagy begyűjtőközpontokra vonatkozna. Sőt a kiskereskedőkre sem vonatkozna, akik megélhetésükért eladnak néhány kiló áfonyát. A szenátor kifejtette: lehetetlen betartatni azt a korábbi előírást, miszerint a gombaszedők kérjenek írásos engedélyt, ezért javasolják, hogy az erdei gyümölcsöket nagy tételben forgalmazó kereskedőket kötelezzék arra, hogy csak jogszerűen begyűjtött erdei gyümölcsöt vásároljanak fel.
Korodi Attila parlamenti képviselő bejelentette: javasolni fogják, hogy a 12 legszegényebb megyét felzárkóztató támogatási program jöjjön létre, amely nem az infrastruktúra fejlesztéséről szól – mert erre vannak más források is –, hanem a gazdaságélénkítésről, a helyi kis- és középvállalkozások fejlesztéséről. Újságírói kérdésre elmondta, a 12 legszegényebb megye között van Hargita és Kovászna megye is, de idetartoznak az észak-moldvai és a délnyugat-havasalföldi megyék is.
A képviselő ugyanakkor arról is beszélt, dolgoznak azon, hogy a román nyelv oktatását az elemi iskolában szaktanárok kezébe adó kormányrendeletet módosítsák, de jelenleg még mindig ott tartanak, hogy a miniszter álláspontja ellentétes azzal, amit a magyar pedagógusszakma szeretne. A jövő héten azonban átalakulhat a kormány, ekkor esély nyílhat az ügy rendezésére.
– Nyomatékosan elmondtunk, hogy akkor fogunk a kormánnyal együttműködni, ha ezt a kérdést a kormány „visszarendezi”, hiszen egy évek óta letisztult oktatási kérdést nyitott újra, amelyben a román politikai pártok nem feszültek egymásnak. Mindenki elismerte, hogy a román nyelvet hogyan kell oktatni, ráadásul ennek hatékonysága a második és negyedik osztályos tanulók teszteredményein már látszik – nyilatkozta a képviselő.
Kiss Előd-Gergely