Kétnyelvű kötet egy különleges pecsétgyűjteményről
Tegnap délután mutatták be a csíkszeredai polgármesteri hivatal gyűléstermében a Csíkszereda Kiadóhivatal és a Hargita Megyei Levéltár együttműködésének eredményeként megjelent Koronák, hattyúk, liliomok / Crini, coroane, lebede című kétnyelvű kötetet, Bicsok Zoltán történész-levéltáros munkáját.
A kötet erdélyi viszonylatban ritkaságnak számító dokumentum-együttest, a Mike Sándor (1795–1867) kolozsvári főkormányszéki levéltárigazgató által alapított pecsétgyűjteményt ismerteti. Ezt a gyűjteményt a 19. század végétől a székelykeresztúri unitárius kollégium őrizte 1950-ig, akkor átadta a helyi múzeumnak, ahonnan 1978-ban a csíkszeredai levéltárba került.
– Viaszlenyomatok, levélkivágások, oklevélkivágások, illetve olyan lenyomatok is helyet kaptak a gyűjteményben, amelyek direkt a gyűjtemény számára készültek – fejtette ki Bicsok Zoltán. – Nagyon változatos anyag, tulajdonképpen az egész Osztrák–Magyar Monarchia, illetve a Habsburg-birodalom területéről, de nagyobb rész magyar és erdélyi vonatkozású. Arra törekedtem, hogy az erdélyi vonatkozású darabok kerüljenek be a kötetbe, de mutatóban megjelennek román és szász vonatkozású darabok is. A gyűjtemény maga ritkaság. Az erdélyi megyei levéltárak majdnem mindegyike rendelkezik pecsétgyűjteménnyel, de ilyen gazdag, és ilyen értékes darabokat tartalmazó nem nagyon van köztük.
A gyűjtemény pecsétritkaságai közül kiemelkedők a fejedelmi pecsétek, illetve a 16. század végi családi pecsétek.
– Lefedi csaknem az egész erdélyi közéletet ez az egész gyűjtemény – fűzte hozzá a levéltáros. – Az uralkodói pecsétek mellett intézményi pecséthalmaz, illetve magánjogi intézmények, egyházak, iskolák, céhek, egyesületek tudományos társaságok pecsétje is fellelhető a kollekcióban, amelynek mintegy fele családi és személyes pecsétekből áll. Ezek nagyobbrészt nemesi családok, szász polgárcsaládok és Erdélybe került császári hivatalnokok pecsétjei.
A kétnyelvű kötet vázolja a gyűjtemény létrejöttének és gyarapodásának történetét és ismerteti a legreprezentatívabb darabokat. A tükörkiadásban megjelent munkát 225 színes pecsétreprodukció illusztrálja. A könyvet Orbán Zsolt történelemtanár, valamint Bányai Daniel Péter, a Hargita Megyei Levéltár igazgatója mutatta be.
Daczó Katalin