Kész tárgyalni az önkormányzat
Stratégiát váltott a csíkszeredai önkormányzat, az RMDSZ frakció képviselői együttműködést kezdeményeztek, tárgyalásra hívták a Csíki Játékszín vezetőségét, hogy közös megoldást találjanak a színház költségvetésének csökkentésére – tudtuk meg Parászka Miklóstól. – A jelenlegi gazdasági helyzetben természetesen szolidaritást vállalunk a várossal, a költségeinket lefaragjuk, amennyire csak tudjuk, a kulturális intézmények összevonása ellen azonban továbbra is tiltakozunk – mondta lapunknak a színházigazgató.
[caption id="attachment_60943" align="aligncenter" width="1000"] Fotó: Archív[/caption]
Megbeszélésre hívta Csíkszereda Megyei Jogú Város Önkormányzati Testületének RMDSZ frakciója Parászka Miklós színházigazgatót, hogy az elmúlt időszakban elkezdett, a kulturális intézményeket érintő átszervezésről és költségvetés-csökkentésről egyeztessenek. A színházigazgató szerint kezdettől fogva párbeszédre és az intézmények vezetőinek a szakmai érveire, véleményére alapozva kellett volna elkezdeni ezt a folyamatot.
– Természetesen nyitottak vagyunk a tárgyalásra, és azt is megértjük, hogy a bérnövekedés és a gazdasági helyzet költségvetés-csökkentésre kényszeríti az önkormányzatot. Nem mindegy azonban, hogy ennek milyen módját választja a városvezetés, meghallgatja-e és figyelembe veszi-e az érintett intézmények szakmai vezetőinek a véleményét, vagy egyirányú döntések alkalmazására kényszerít minket – ismertette álláspontját lapunkkal Parászka Miklós.
Válságstratégiát készített elő a színház
A színházigazgató szerint a Csíki Játékszín válságstratégiát készített elő, egymillió lejjel csökkentette a jövő évi költségvetését, a kulturális intézmények összevonását azonban továbbra sem tartja jó megoldásnak.
– Belső átcsoportosítással értük el ezt a költségcsökkentést. Hozzáteszem, az idei 25 százalékos béremelés miatt sem kértünk költségvetés-kiegészítést az önkormányzattól, megoldottuk a különbözet előteremtését, ugyancsak átcsoportosítással. Sőt, az elmúlt tizennyolc év alatt egyszer sem kértünk költségvetés-kiegészítést, kulturális céljainkat azonban maradéktalanul, sőt azon felül teljesítettük, a megspórolt pénzünket pedig mindig visszautaltuk az önkormányzatnak. Azt gondolom, hogy a gazdasági fegyelem a művészi értékteremtés alapja – hangsúlyozta.
A színházigazgató szerint bár eddig csak szóbeli tárgyaláson hangzott el, de az intézménynek azzal is számolnia kell, hogy jövő évben a tervezett 3,7 millió lej helyett 1,7 millió lejből kell gazdálkodnia.
– Az 1,7 millió lej az idei évad végéig, tehát a nyári hónapokig lesz elég, ahhoz, hogy a 2018/2019-es évadot ősszel megnyissuk 2,7, legrosszabb esetben 2,5 millió lejes évi költségvetésre van szükségünk – mondta az intézményvezető.
Parászka Miklós igazgató szerint a színház személyzeti felépítését már a minimálisra szorították vissza, ahhoz, hogy repertoárszínházként működhessen a továbbiakban is, ennél alább nem engedheti az alkalmazottak számát.
A centralizálás a színház visszafejlődéséhez vezetne
– Ha úgy vetődik fel a kérdés, hogy a színház léte a város szociális rendszerének a működtetését veszélyezteti, ha létünk elveszíti erkölcsi alapját, akkor elfelejtjük a színházat. Jelenleg azonban 50-51 ezer néző vált jegyet, illetve bérletet előadásainkra, azt gondolom, ez garancia arra, hogy igény van a megyeszékhely kulturális kínálatában a Csíki Játékszín jelenlétére – tette hozzá.
Végül pedig Hunyadi László színészt idézte a színházigazgató, aki azzal érvelt, amikor feltevődött annak az ötlete, hogy itt színházat alapítsanak, hogy „Csíkszeredában remek közönség van, csináljunk nekik színházat”.
– A kulturális intézmények összevonása, centralizálása mindenképpen a színház visszafejlődéséhez vezetne – szögezte le.
Pál Bíborka