Kárpát-medencei áramlás
Eklektikus kiállítás nyílt a Megyeháza Galériában tegnap este: a budapesti MAMŰ Társaság alkotói különböző műfajokkal jelentkeztek a kiállításra, amely augusztus 11-ig látható Csíkszeredában.
Megnyitották a MAMŰ Társaság Kárpát-medencei flow című kiállítását a Megyeháza Galériában tegnap délután. A budapesti egyesületnek ez az első kiállítása Csíkszeredában, és csíki művészek munkái is megtekinthetők, például Szigeti Gábor Csongor, Kovács Kinga, Ferencz S. Apor és Erőss István alkotásai. A megnyitóra sok érdeklődő és több művész is eljött. Mint ahogyan Botár László festőművész is fogalmazott: ennyi művész rég nem járt a Megyeháza Galériában. Elmondása szerint a MAMŰ ‒ Marosvásárhelyi Műhely ‒ Marosvásárhelyről indult, majd Budapestre került, ahol Maszülető Művek lett a kulturális egyesület neve, de a MAMŰ megmaradt. Utána Ferencz Angéla, a Hargita Megyei Kulturális Központ vezetője elmondta: ebben az évben a Megyeháza Galéria a Kulturális Központ szakmai felügyelete alatt működik:
‒ Azt hiszem, hogy különleges nap a mai, hiszen két művésztábornak a résztvevői is tudnak itt találkozni: a székelyudvarhelyi Pulzus és a gyergyószárhegyi MAMŰvésztábor alkotói is – mondta Ferencz Angéla.
A megnyitón L. Simon László József Attila-díjas költő és a MAMŰ Társaság művészeti írója is méltatta a tárlatot.
‒ A kiállítás nagyszerű, a kiállított művek élvonalbeliek és a kiállító művészek a kortárs összmagyar művészeti szcéna kiemelkedő alkotói. Egy dolog köti össze őket: a Kárpát-medencéhez való tartozás, azon belül pedig egy kimagasló jelentőségű alkotócsoporthoz való tartozás – mondta L. Simon László.
Kifejtette: azért fontos ez a kiállítás, mert az erdélyi és az innen elszármazott képzőművészek nem félreértelmezett vadromantikával és túlzott pátosszal viszonyulnak a nemzeti identitáshoz, hanem a korszerű formanyelv megválasztásával. Hozzátette: a kiállítás minden szempontból eklektikus, ugyanis számos műfaj és technika látható. A klasszikus értelemben vett olajkép, kollázs, fotó, szobrok és installációk is megtekinthetők. L. Simon László közölte: a flow, vagyis az áramlás fogalmát ebben a tekintetben csak egyféleképpen tudja értelmezni, miszerint ezeknek a képzőművészeknek az alkotás az életük.
‒ Ahogyan ezt a fogalmat Csíkszentmihályi Mihály kifejtette, olyan lét- és tudatállapotba kerülnek, ahol a legfontosabb az alkotás folyamata – tette hozzá végül.
Péter Ágnes