Hagyományos étkek egészségesen
A Providentia Idősek Központjában idősek és fiatalok készítettek főztek együtt, figyelembe véve a dietetikus szakember tanácsait is, hogy egészséges fogások készüljenek. A közös főzés és az egészséges táplálkozás népszerűsítése része a Spektrum Oktatási Központ másfél éve zajló, különböző képzéseket magában foglaló programnak.
Idősek és a Kájoni János Szakközépiskola önkéntes diákjai főztek együtt a zsögödi Providentia Idősek Központjában pénteken. Hagyományos székely recepteket használtak, amelyeket Végh Hermina dietetikus segítségével egészségesebb változatban készítettek el, kicserélve néhány alapanyagot.
Szilvás gombóc és mákos galuska
Ottjártunkkor épp szilvás gombóc és mákos galuska készült, és az ételekhez teljes kiőrlésű lisztet, illetve cukor helyett édesítőszereket használtak. A főzés előtt a dietetikus, Végh Hermina rövid előadást tartott az egészséges táplálkozási szokásokról, illetve a szakember tanácsokat adott a hallgatóknak, hogy időskorban mire kell figyelniük az alapanyagok kiválasztásakor és az ételek elkészítésekor annak érdekében, hogy különböző betegségeket előzzenek meg. A jelenlévők érdeklődve hallgatták az elmondottakat, az előadás végén sokan tettek fel kérdéseket a szakembernek.
Az ételek elkészítése közben az idősek megtanították az iskolásokat, hogyan kell meggyúrni a tésztát a szilvás gombóchoz és a galuskához, végül pedig együtt kóstolták a hagyományos ételek „diétás” változatát. A nyugdíjasok nyitottan fogadták az újdonságokat, az önkéntesek pedig szívesen segítettek a főzésben.
Condrat Gyöngyvér, az Idősek Központjának munkatársa érdeklődésünkre elmondta, hogy a pénteki közös főzés része egy másfél éve tartó programnak, amelyben a szépkorúak és a fiatal önkéntesek is részt vesznek, így építenek hidat a két generáció között. Együttműködve a csíkszeredai Spektrum Oktatási Központtal és a Kájoni János Szakközépiskolával, képzéseket tartottak, amelyeken az idősek, az őket gondozók és a fiatal önkéntesek is részt vettek. A program koordinátora a Spektrum Oktatási Központ, és Ferencz-Salamon Katalin projektvezető elmondása szerint egy nemzetközi európai uniós projekt résztvevőjeként szervezték meg a másfél éve zajló képzéseket.
Számítógép-használat időseknek
Mint megtudtuk, az elmúlt hónapokban az időseknek digitális kompetenciájuk fejlesztésére is tartottak képzéseket az oktatási központ munkatársai, illetve az idősgondozásban dolgozókat is felkészítették arra, hogyan kell számítógép-használatra tanítani az időseket. Az idősek visszajelzései alapján hasznos volt a képzés, már odafigyelnek a biztonságos jelszóhasználatra, az internetet böngészve a lehetőségekhez mérten ellenőrzik az információforrásokat, emellett képeket és üzeneteket is küldenek egymásnak.
A képzések másik része az önkéntesekre vonatkozott, akiket arra készítettek fel, hogy az idősekkel való közös tevékenységeken hogyan tudnak a szépkorúaknak hatékonyan segíteni. Ferencz-Salamon Katalin szerint az önkéntesek munkája példaértékű, szívvel-lélekkel segítenek az időseknek.
Szakácskönyv készül
A projektvezető elmondása szerint az egészséges táplálkozás népszerűsítése is része volt ennek a programnak, amelynek végén szakácskönyvet készítenek, amelyben az idősek által összegyűjtött receptek találhatók meg. A hagyományos receptekhez dietetikus szakember javasolt olyan módosításokat, amelyekkel egészségesebb ételeket lehet elkészíteni. A projekt olaszországi, csehországi, spanyolországi, magyarországi és hollandiai résztvevőinek hagyományos receptjei is benne lesznek a szakácskönyvben, amelyet minden ország saját nyelvére lefordítanak.
A Spektrum Oktatási Központ mintegy tíz éve működik együtt a Providentia Idősek Központjával, különböző nemzetközi programokban dolgoztak együtt, és Ferencz-Salamon Katalin elmondása szerint a jövőben is szeretnék folytatni az együttműködést.