Fél éve zajlik az élet az új kultúrházban
Tavaly tavasszal jött létre az egykori Szakszervezetek Művelődési Házát – ma Művészetek Háza – sikeresen működtetni hivatott ADI Pro Cultura Siculi. A közösségi fejlesztési társulásban Csíkszereda önkormányzata, Hargita Megye Tanácsa, valamint Csíkszentlélek község önkormányzata a tagok. A csíkszeredaiak által új kultúrházként is emlegetett épületben fél éve folyik a régi-új típusú munka, számos, nemcsak kulturális eseménynek adnak otthont. Most éppen régiségvásárra készülnek.
Mint ismeretes, Csíkszereda önkormányzata jutányos áron vásárolta meg az egykori Szakszervezetek Művelődési Házát, amely azelőtt a szakszervezetek országos egyesületéé (UGSR) volt. Szederjesi Ferenc intézményigazgató szerint, ez mentette meg az épületet a bezárástól, amely után szinte lehetetlen lett volna újranyitni, pedig tavaly még ez a veszély fenyegette.
– Az ADI Pro Cultura Siculin keresztül tart fenn minket Csíkszereda önkormányzata. A város havonta 12 ezer euróval járul hozzá az épület működéséhez, Csíkszentlélek község pedig 50 euróval támogat. A megyei tanácsnak 2000 eurós önrésze van az egyesületben, de tőlük még mindig várjuk a hozzájárulást. Mégis elmondhatom, hogy az egyesület létrejötte óta 24 ezer eurós saját bevételt termeltünk, ennek felét szolgáltattuk vissza a városnak, hiszen ő az épület tulajdonosa – részletezte a működéssel járó anyagiakat Szederjesi Ferenc.
Az épület fenntartása még mindig költséges, az igazgató azt mondja, volt olyan téli hónap is, amelyben 70 ezer lejes fűtésszámlát kaptak, miközben fáztak is az ott dolgozók, illetve az eseményekre látogató közönség. Most a városházával együtt keresik a megoldást, hogyan lehetne költséghatékonyabban megoldani az épület fűtését, mivel arra nincs törvényes lehetőségük, hogy a közelben található kazánházat fenntartóként üzemeltessék, hiszen az intézmény nem termeli a hőt.
A művelődési ház befogadó színházként is működik, ennek köszönhető az, hogy az utóbbi hónapokban számos értékes színházi vendégelőadásnak adott otthont.
– Bárki jelentkezik, mi szeretettel várjuk, helyet biztosítunk számára. Jó, hogy van egy ilyen nagytermünk Csíkszeredában – mondta az igazgató, akinek a következő megvalósítása az lenne, hogy visszahozza Csíkszeredába az egykori könnyűzenei Ezüstfenyő Fesztivált.
A legaktuálisabb rendezvényük a hétvégén lesz: első alkalommal tartanak régiségvásárt és -kiállítást Csíkszeredában. Péntektől kezdődően, egész hétvégén antik eszközök: régi bútorok, dekorációs tárgyak, festmények, érmék, könyvek, órák és ékszerek kaphatóak majd a kultúrház előterében. A régiségkereskedők Kolozs, Temes, Szatmár, Beszterce, Bákó és Maros megyéből érkeznek. Az antik darabok mellett néhány kézműves termék is kapható majd, mézből készült kozmetikumok és levendulás termékek. A vásárra való belépés ingyenes, pénteken, szombaton és vasárnap délelőtt 10 és este 8 óra között nyitva áll az érdeklődők számára. A vásárlók között nyereményeket is kisorsolnak majd.
Szederjesi Ferenc, a művelődési ház igazgatója elmondta, hogy az antikvásároknak más településeken már nagy hagyománya van, például Székelyudvarhelyen is rendszeresen szerveznek ilyeneket. Ha a mostani vásár sikeres lesz, akkor ezentúl Csíkszeredába is háromhavonta újra és újra eljönnek a vásárosok.
Márk Boglárka