Ezer Székely Leány Napja: Ne csak bicska, hanem rózsafüzér is legyen a székely népviselet zsebében
Kilencvenéves a csíksomlyói Ezer Székely Leány Napja rendezvény. A népdal, a néptánc, a népzene és az imádság ünnepét szombat délelőtt – a szokásoshoz képest – ezúttal is visszafogottabb körülmények között tartották. A köszöntőbeszédek után ünnepi szentmisét mutatott be Csíki Szabolcs, Csíkdelne-Csíkpálfalva plébánosa, majd a szervező Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes rövid előadását közös tánc és fotókészítés követte. A találkozót a himnuszok eléneklése zárta.
Szekerekkel és lóháton is érkeztek népviseletbe öltözött fiatalok a hagyományőrző rendezvényre.
Korodi Attila Csíkszereda polgármestere köszöntőbeszédében reményét fejezte ki, hogy hamarosan ismét nagyszabású, közösségi, kulturális élmény lehet az Ezer Székely Leány Napja. Kiemelte: 90 éve él az emberek szívében a hagyományőrző rendezvény, és a járványnál nagyobb viharokat is túlélt. Rámutatott: a kilenc évtizeddel ezelőtti szervezők által megfogalmazott üzenet – Hitében erős, erkölcseiben tiszta, önazonosságában szilárd ifjúságot akarunk – ma is aktuális.
– Az Ezer Székely leány napja egy ünnep, ahogyan az azt megelőző Székely Népviselet Napja is. Egy olyan ünnep, amely megemlékeztet és felhívás is arra, hogy a mindennapok rohanásában ne feledkezzünk meg arról, hogy kik vagyunk, hol vannak a gyökereink. Nem elég egy évben egyszer, egy vagy két napon magunkra ölteni a viseletet. Magyarságunkat, székelységünket, kultúránkat minden nap meg kell élni valamilyen módon – hangsúlyozta a város elöljárója. Hozzátette: tartozunk ezzel magunknak, elődeinknek, de még a jövő generációnak is.
Az Ezer Székely Leány Napja több egy egyszerű eseménynél, az év egyik legszebb ünnepe, amely amellett, hogy összegyűjti a székelyeket, a szellemi és kulturális értékrend megőrzésére is kötelez. Azt üzeni: Székelyföld volt, van és lesz – ezt mondta a jubiláló rendezvény résztvevőinek Csíkpálfalva község és a tiszteletbeli házigazda Csíkdelne település képviseletében Ferencz Csaba polgármester.
– Tisztelt jelenlévők! Látjuk, tapasztaljuk, hogy a világ változóban van. Látjuk, hogy a jó és a rossz harca javában dúl. Látjuk, hogy nap mint nap – a nagy demokrácia nevében – ránk akarnak erőszakolni dolgokat, mindenféle migrációs, szivárványos, számunkra erkölcstelen dolgokat. Joggal tehetjük fel a kérdést, hogy ilyen történelmi időkben mit tehetünk mi magyarok, mi mindannyian. Mi hiszünk Istenben, hiszünk a család szentségében és szeretjük a hazánkat. Ez a megmaradás útja – mutatott rá az elöljáró.
Mindannyiunk számára öröm, hogy itt lehetünk – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, aki megköszönte a szervezők munkáját és kiállását azért, hogy nem mondtak le a rendezvényről.
– Székelyföld mindig is erről szólt: a kiállásról, a kölcsönös tiszteletről és az egymás iránti szolidaritásról. Én hiszem azt, hogy úgy ahogyan a csíksomlyói búcsú, az Ezer Székely Leány Találkozó megvalósult, úgy sok közösségünk számára hasznos kezdeményezés is meg tud valósulni, és Székelyföldnek nem csak jövője lesz, hanem van jelene is, mert a jelent meg kell élni. A jelent nem lehet a tévé, a számítógép mögül megélni, a jelent közösségben kell megélni, és az Ezer Székely Leány Találkozó a közösségről, közösségépítésről szól – emelte ki a megyeelnök.
Csíki Szabolcs Csíkdelne-Csíkpálfalva plébánosa, az ünnepi szentmise szónoka rámutatott: az Ezer Székely Leány Napja arra is tanítani akar, hogy a székely nép – annak ellenére, hogy ünnepein gyakran a kilátástalanságot énekli – kiválasztott nép, és erre bizonyíték a történelme. Hozzátette: Isten nem hagyott el bennünket. Szent Tamás apostol ünnepén a szónok arra is biztatta a jelenlévőket, hogy szívesen imádkozzák a hitetlenként emlegetett tanítvány hitvallását: „Én Uram, én Istenem!”
– Székely népviseletünk akkor teljes, ha szívünkben ott van az Isten, a székely ruháink zsebében a bicska mellett ott van a rózsafüzér. Székely férfiak, tudjátok, hogy mi hiányzik a mai társadalomból? A Szent József-alapú férfiak. Székely lányok ünnepén jó tudatosítanunk, hogy őrzőkké kell válnunk. Nem akármivé, őrzőkké. Ma mindent megtámadnak, és sokszor nem is tudjuk, hogy ki az ellenség, mégis van valami, amit nagyon komolyan kell venni: hitünket, értékeinket, amelyeket nem őrizni, ápolni kell csupán, hanem élni – hangsúlyozta a plébános, aki arra is bátorította különösen a fiatalokat, hogy merjenek hittel élni, mert akkor lesz jelen és jövő, ha nem, akkor azt is elfeledik, hogy Isten valaha rámosolygott a székely népre.
Csendül a nóta, száll a muzsika! Ez nem az egyik magyarországi rádiócsatorna, hanem Csíksomlyó. A szentmise után a szervező Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes sóvidéki és felcsíki táncokkal örvendeztette meg a találkozó résztvevőit.
A korábbi évekhez képest nemcsak a tavaly, hanem az idei hagyományőrző rendezvény is visszafogottabb volt, ám a közös tánc ezúttal sem maradt el.
A közös fotóra sem a szokásos formában sorakoztak fel a népviseletbe öltözött résztvevők, de örültek a pillanat megörökítésének.
Az Ezer Székely Leány Napja rendezvény a himnuszok eléneklésével zárult.
Biró István