Átszervezné Ráduly a kultúrintézményeket
A Városházába „integrálná” a Csíki Játékszín és a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes apparátusát – jelentette be Ráduly Róbert Kálmán polgármester szombat este. A Csíki Székely Múzeum kiállításmegnyitóján felvetett témában az érintettek véleményére is kíváncsiak voltunk.
[caption id="attachment_57903" align="aligncenter" width="2600"] A bérek miatt módosítást szorgalmaz. Nem színház az egész világ Fotó: László F. Csaba[/caption]
Harminc napon belül átszervezné a Csíkszereda önkormányzata által fenntartott három kulturális intézmény – a színház, néptáncegyüttes és a múzeum – működtetését Ráduly Róbert Kálmán polgármester. Az elöljáró ezt szombat este jelentette be nyilvánosan, a Kallós Zoltán munkásságát összegző vándorkiállítás megnyitóján, a Csíki Székely Múzeumban.
Bevezetőjében a csíki kulturális értékmentés és a gyerekeiért áldozatot hozó szülők analógiájával előjelezte: a „nagykorúvá vált”, több mint 18 éve fenntartott intézményeknél időszerű a változás, ezért „puskaporos a levegő, és ez így van rendjén”. Rámutatott: Hargita megye ország szinten az egyetlen, ahol a megyei jogú város egymaga tart fenn minden kulturális intézményt, a megye vagy a kormány fenntartói segítsége nélkül. „Csíkszereda ezután is ezt fogja tenni, csak integrálva” – mondta, körvonalazva, hogy a személyzeti átszervezési jövőkép most forrik ki, és szándéka szerint 2018-ban életbe is lépne.
– A törvény gyakorlatilag megfizethetetlenné tette a színészek és táncosok bérét, városvezetőként régóta várom a menedzsereinket, hogy nézzük meg, a kultúrát miként tudjuk a fogyasztókkal, mecénásokkal, támogatókkal és a város költségvetésével közösen fenntartani – fogalmazott Ráduly Róbert Kálmán.
Rámutatott: a városházán ma sokkal kevesebb az alkalmazott, mint a három intézménynél együttvéve, és ezeken az arányokon változtatni kell. Azt szeretné, hogy ezek a műhelyek létezzenek, és megígérte, hogy a kulturális szolgáltatások minősége nem fog változni az átszervezés nyomán. Jelezte, hogy próbálja meggyőzni a vállalkozókat, támogassák közvetlen módon a színházat, az együttest, és a múzeumot, „hogy ne az adóemelésen kelljen gondolkodnunk a fenntartásukért”.
A kiállításmegnyitó társ-házigazdájaként felszólaló Gyarmati Zsolt múzeumigazgató megköszönte az őszinteséget, amivel a polgármester nézeteit kifejtette.
– Mi tovább fogunk menni ezen az úton, amin elindultunk a múzeumban, és én is bízom abban, hogy a kultúra minőségén nem fog változtatni, bármi is történjen az elkövetkező hónapokban, években – reagált az intézményvezető. Kérdésünkre elmondta: az elképzelésről a következő hetekben tud meg többet.
Mivel a folyamat egyeztetés alatt van, András Mihály, a Hargita néptáncegyüttes vezetője nem kívánt a sajtónak az elhangzottakra reagálni.
Parászka Miklós színházigazgató ugyanakkor elmondta, hogy miként a polgármesternek is jelezte, rendelkezésére áll a témában, és új elképzeléséhez segítségét ajánlotta fel.
– Azt kértem a polgármestertől, hogy ezt az évadot futtassuk ki még a mostani felállásban. A közönséggel szemben nem lehet megtenni, hogy kifizették a bérletet és bizonyos produkciók ne jöjjenek létre. Nekünk benyújtott pályázataink is vannak, és ha produkciók állnak le, vagy a pályázati pénzek nem tudnak bejönni, akkor falnak fogunk menni – fogalmazott Parászka.
Gergely Edit