Átörökítik értékeinket
Gyapjúfeldolgozásra tanítja a gyermekeket a csíkkarcfalvi Csíki Szőttesek Egyesület. A többalkalmas oktatás során a legkisebbek elsajátíthatják nagyanyáink gyapjúfeldolgozási módszereit, de a korszerű, gépesített folyamatba is betekintést nyerhetnek. A programsor célja a lassan feledésbe merült értékes tudás átörökítése a jövő nemzedékek számára – mondta lapunknak Mózes Annamária, az egyesület elnöke.
A csíkkarcfalvi Csíki Szőttesek Egyesület foglalkozásain 10–15 fős gyermekcsoportokkal ismertetik a gyapjúfeldolgozás folyamatát. Így a legkisebbek többek között betekintést nyernek a gyapjúmosásba, a fonalkészítésbe és a szövésbe. A foglalkozások célja a lassan feledésbe merült tudás átörökítése a jövő nemzedékeknek – mondta lapunk kérdésére Mózes Annamária, az egyesület elnöke. Megjegyezte: 30 éve foglalkoznak gyapjúfeldolgozással, a kezdetekkor még szinte minden háznál volt egy-egy szövőszék és olyan idősebb asszony, aki még szép szőtteseket tudott készíteni, de napjainkra már alig akad valaki, aki fel tudná dolgozni a gyapjút.
– Ennek a programsornak az ötlete már korábban megszületett, sokat tanakodtunk azon, hogyan lehet ezt a tudást, értéket, ezt a nem mindennapi szakmát továbbadni. Gyakorlatilag szinte feledésbe merült, mert ma már kinyomta az életünkből a tömegáru, a globálisan termelt termékek tömkelege az igazi természetes, minőségi, garanciális termékeket, amelyek korhűek és időtállóak. A gyapjúfeldolgozás tudását nem szabad elveszíteni, mindenképp át kell adni a jövő generációjának, és a jövő generációja nem mi vagyunk, hanem a gyerekeink, unokáink és dédunokáink. Szerintem fontos megmutatni a kisgyermekeknek azt is, hogy a juhot nemcsak a bárányért és sajtért tartjuk, hanem annak gyapját sokoldalúan fel lehet használni – mondta Mózes Annamária. Hozzátette: a közelmúltban a magyar kormány Emberi Erőforrások Minisztériumánál pályáztak hagyományos gyapjúfeldolgozó eszközökre. Így – szintén a pályázatból támogatott – foglalkozásaikon nemcsak a korszerű, hanem a hagyományos gyapjúfeldolgozási folyamatokat is be tudják mutatni, sőt egyes lépéseket a gyerekek is elsajátíthatnak. Pénteken közel húsz gyermek tanulta a gyapjúfeldolgozást, amely nemcsak a lányoknak, hanem még a fiúknak is feledhetetlen élményt biztosított.
– Tavaly ősszel kezdtem a szövést tanulni. Nagyon szeretem, most egy szőnyeget készítünk, ami nem olyan nehéz, még a minta készítése sem – mondta lapunknak Péter Henrik.
A Csíki Szőttesek Egyesület jövőbeni tervei között szerepel egy jurta építése is a csíkkarcfalvi székhelyükön, ahol állandó foglalkozásokat biztosítanának nemcsak a gyermekeknek, hanem a felnőtteknek is, ugyanakkor szövőszékeket is kölcsönadnának a családoknak, hogy ne csak az egyesület berkein belül, hanem otthonaikban is gyakorolhassák a szövést.
Biró István