A tatárbetörés áldozataira emlékeztek Csíkszentmihályon
Az 1694-es csíki tatárjárás áldozataira emlékeztek Csíkszentmihályon vasárnap délben. A tatárbetörés 328. évfordulóján szentmisével, iskolások rövid előadásával, ünnepi beszédekkel és koszorúzással emlékeztek meg a pusztításról.
Idén ötödik alkalommal emlékeztek meg Csíkszentmihályon az 1694-es csíki tatárbetörésre, amelynek alkalmával a Szentmihályhoz tartozó Cibrefalva teljesen elpusztult. A vasárnapi megemlékezés szentmisével kezdődött, ezt követően iskolások szavaltak és énekeltek. Ünnepi beszédet mondott Fodor Tamás konzul, Borboly Csaba megyeitanács-elnök és Tankó Szilveszter helyi plébános.
Fodor Tamás konzul kiemelte a székelyek határvédő szerepének fontosságát, és mint mondta, ha az utolsó csíki tatárbetörésre gondolunk, akkor nem szabad elfeledni azt sem, hogy azelőtt milyen sok támadás érte a székelyeket. A konzul szerint ennek az áldozatnak köszönhető, hogy a magyar haza más vidékein élők kevesebbet szenvedtek. Borboly Csaba megyeitanács-elnök szerint ez az esemény arra is emlékeztet, hogy az ősök küzdelme és áldozata nem volt hiábavaló, hiszen a sok veszteség ellenére a székelység fennmaradt. Tankó Szilveszter plébános úgy véli, azért kell emlékezni az utolsó csíki tatárbetörésre, hogy ne feledkezzünk meg arról, mekkora áldozatot hoztak az ősök. Végül megkoszorúzták a templom előtti téren levő kopjafát, amelyet 2008-ban állítottak a tatárbetörés áldozatainak emlékére. A rövid, szerény megemlékezés a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult.
Péter Ágnes