Hirdetés

A könyvillusztrációk jelene

Az illusztrációs grafika jelenlegi helyzetéről, trendekről és új törekvésekről ad átfogó képet az a több mint száz kortárs illusztráció, melynek a Csíki Székely Múzeum ad otthont. Megnéztük a Budapesti Illusztrációs Fesztivál válogatásanyagát. 

Kovács Andrea
A könyvillusztrációk jelene
Fotó: Kovács Andrea

Az illusztráció a kortárs vizualitás egyik legdinamikusabban fejlődő, leginnovatívabb ága. A Budapesti Illusztrációs Fesztivál 2019-ben azzal a céllal jött létre, hogy reprezentálja és megújítsa az illusztrációs művészeteket. A fesztivál létrehozóinak szándéka, hogy kétévente ismétlődő (biennálé jellegű) pályázat, kiállítás és a kapcsolódó rendezvények, workshopok, könyvbemutatók által ösztönözzék a magyarországi irodalmi illusztráció felzárkózását a világ élvonalához, láthatóvá tegyék a tehetségeket, és nemzetközi szinten is reprezentálják a magyar illusztrációt. A szervezők remélik, hogy a kiállított munkák átfogó képet adnak a magyarországi illusztrációs grafika jelenlegi állásáról, trendekről és új törekvésekről egyaránt.

A fentieket Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója mondta el a kiállítás megnyitóján, csütörtök este Csíkszeredában. Az est hangulatát a Nagy István Művészeti Középiskola diákjaiból álló Oklafuz kvartett emelte. Budapest, Szolnok és Pozsony után a Csíki Székely Múzeumban, öt teremben 111 grafika és könyvillusztráció kapott helyet. 
A munkák egy része ismerős lehet akár a Gutenberg kiadó könyveiből, vagy más kiadók által megjelentetett kötetekből is. A nyílt pályázatnak négy kategóriája van, a műveket ezekbe lehetett benevezni, a múzeumban termenként elosztva láthatók. A kategóriák a szépirodalmi illusztráció (fiction), a tudományos művek illusztrációi (non fiction), a szöveg nélküli lapozók, böngészők, narratív képkönyvek (silent book), illetve az évfordulós irodalmi pályázat, melyben az illusztrációk idén évfordulós alkotók valamelyikének választott művére készülnek. Az illusztrátorok között olyan ismerős erdélyi neveket tüntettek fel, mint Orosz Annabella, Kürti Andrea vagy Keszeg Ágnes.A fesztivál a Graphifest rendezvénysorozat keretében valósul meg, a kiállítás szervezői és kurátorai Révész Emese művészettörténész és Herbszt László illusztrátor-tervezőgrafikus, utóbbi tervezte a kiállítás plakátját, valamint a silent book kategóriában munkái is megtekinthetők. Az esemény plakátja, az alkotó elmondása alapján, a gyémánt fél krajcárt fellelő kiskakast ábrázolja, mellyel a lappangó értékek felmutatására kíván utalni.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!