Mások adják, mégis a miénk
Míg Magyarországon a Magyar Tudományos Akadémia által összeállított utónévjegyzékhez kell alkalmazkodjanak a szülők, nálunk viszonylag megengedő a Polgári Törvénykönyv a keresztnévválasztásban. A szakember szerint nevünk személyiségünk és identitásunk fontos része, ezért nagy a szülők felelőssége.
Romániában a keresztnevek alkalmazásáról a Polgári Törvénykönyv rendelkezik. A jogszabály kimondja, hogy a keresztnév legfeljebb három szóból állhat, és az anyakönyvvezető nem jegyezhet be olyan nevet, amely illetlen, trágár, sértheti a közrendet, a közerkölcsöt vagy a gyermek érdekeit. Geréd Enikő, a Csíkszeredai Lakosság-nyilvántartó Közszolgálat vezetője is azt mondja, ha megítélése szerint a bejegyzendő név sértené a fenti kritériumok valamelyikét, akkor az anyakönyvvezető írásban köteles közölni a nyilatkozattevővel (azaz a szülővel) az elutasítás indoklását – erre viszont még nem volt példa munkája során.
– Sosem jutunk el idáig: amennyiben egy előzetesen választott keresztnévvel kapcsolatban kétségek merülnek fel, az anyakönyvvezető diszkréten és együttérzéssel felvilágosítja a szülőt a lehetséges hátulütőkről, és már szóban egyetértés születik
– állítja.
Ennél több megkötés azonban nincs – míg például Magyarországon nem lehet akármilyen nevet adni az újszülötteknek, a szülők csak a Magyar Tudományos Akadémia utónévjegyzékéből válogathatnak. Mivel nálunk nincs hivatalos utónévjegyzék, előfordulnak meghökkentő vagy nagyon idegen hangzású, szappanoperák ihlette nevek.
Hogyan döntsünk?
Ha már törvényi mankó nincs, szakember véleményét kértük arról, hogy a névadás pillanatában a szülőkben milyen folyamatok játszódhatnak le, illetve hogy a gyermekek miként birkóznak meg életük későbbi szakaszaiban különleges nevükkel. Kádár Enikő pszichológus szerint: a szülők önismereti munka előtt állnak, fel kell ismerjék a bennük lévő és őket mozgató vágyakat, személyes történeteiket.
– Érdemes számításba venni saját nevünk kapcsán is, hogy szüleink, a család, a nagyszülők miért adták nekünk ezt a nevet. A családban volt-e már viselője a névnek, vajon mi játszódott le saját felmenőink fejében névadáskor, és ezt követően érdemes végiggondolni a szóba jöhető neveket
– mondta a pszichológus.
Különlegességre törekednek
A névválasztást sok minden befolyásolhatja, viszont legtöbbször a nevekhez kapcsolt érzelmek, vágyak, és néha a szülők veszteségei a meghatározók.
– Minden szülő számára különleges a gyermeke, amit a névvel is hangsúlyozni szeretne. De számításba kellene venni, hogy ez teher is lehet később a gyermeknek. Nevünk az identitásunk része, mástól kapjuk, de mi viseljük, ezért fontos, hogy el tudjuk fogadni és szeretni tudjuk
– mondta a pszichológus.
Kiemelte: a neveknél időnként előfordulnak bizonyos trendek, régen például a magyar identitás hangsúlyozása miatt igyekeztek más nyelvre nehezen fordítható nevet adni, de mára ez megfordult: fontosabb lett, hogy több nyelven is érthető legyen a gyermek neve. A társadalmi, kulturális és egyéni értékrendszerünk változása érzékelhető a neveknél is.
Csíki statisztika
A csíkszeredai városházán 2023-ban 1372 újszülöttet anyakönyveztek, ebből 292-en csíkszeredaiak: 121 lány és 171 fiú született. Az elmúlt tíz évben Csíkszeredában évente átlagosan 325 gyermek született. Ugyanakkor az elmúlt tíz évben átlagosan 160 esküvőt tartottak, a legtöbb, 205 2014-ben volt, a legkevesebb, 105 pedig 2020-ban.
Csíkszeredában anyakönyvi nyilvántartásba vett leggyakoribb lánynevek a tavaly: Anna, Boglárka, Hanna, Lili, Luca, Nóra és Regina, míg a fiúknál: Dániel/Daniel, Máté és Mátyás, Bence és Dávid/David. Különleges nevek a lányoknál: Anemona, Liza, Lora, Odett, Tatiana és Zayah, a fiúknál pedig: Armando, Haris.