Lemondhatnak a kötvényeikről
Meghosszabbították az Euroins Rt. által kibocsátott biztosítási szerződéseket: december 7-ig maradnak érvényben az általános biztosítások, és 2024. február 5-ig a garanciális biztosítások, amely mintegy tizenöt biztosítási ágazatot foglal magában. Az említett két időpontig, a biztosítótársaság a biztosítási szerződésekben foglalt kockázatokra nyújt fedezetet.
December 7-ig érvényesek a kötvények, továbbra is lehetőség van azok felmondására. Ebben az esetben a díjkülönbözetre csak azok a biztosítottak tarthatnak igényt, akiknek a biztosítási kötvényén nem szerepel kárbejelentés, azaz a biztosítási kötvényükön nem nyitottak kárbejelentési aktát.
Az esedékes összeg az adós biztosító által fizetendő díjat jelenti arra az időszakra vonatkozóan, amikor a biztosítási szerződések megszűnését követően a kockázatot nem fedezte. A román állami biztosítási garanciaalap (FGA) weboldalán elérhető leírásban részletesen beszámolnak a kliensek lehetőségeiről. A garanciaalap a díjkülönbözetet a díjvisszatérítési kérelem alapján téríti vissza, amely online elérhető az FGA erre a célra létrehozott portálján.
A felhívásban arra is kitérnek, ha bárki fel kívánja mondani biztosítási szerződéseit, akkor azt az általános biztosítások esetében 2023. december 7-ig, illetve a garanciális biztosítások esetében 2024. február 5-ig teheti meg. A szerződéseket a kibocsátó biztosítónál, vagyis az Euroins Rt.-nél kell felmondani.
A szerződésbontás folyamata
Ha a biztosított felmondja a biztosítónál kötött szerződését, a biztosítótól értesítést kap, amely tartalmazza a visszatérítendő díjkülönbözet összegét, a FGA-n keresztül. Amennyiben az összeget az igénylő nem adja meg/számítja ki, az igénylőnek lehetősége van az „FGA számítása szerint” szöveget kitölteni, és az Alap a díjvisszatérítési kérelem benyújtásakor a biztosítási hitelező kérelmében szereplő adatok, valamint a biztosító által továbbított adatok alapján, a jogszabályoknak megfelelően kiszámítja a visszatérítendő díjkülönbözet összegét. Ha a felmondási kérelmet a csődeljárás alatt álló biztosítónak elküldték és nyilvántartásba vették, a biztosított nem vonhatja vissza a felmondást. A szerződésbontás húsznapos felmondási idővel lép hatályba.
A nem felmondott szerződések esetében meg kell jegyezni, hogy a szerződések a szerződésben meghatározott lejárati időpontig, de legkésőbb 2023. december 7-ig hatályban maradnak, amikor is automatikusan megszűnnek minden típusú biztosítási szerződés esetében, kivéve a garanciaszerződések, amelyek 2024. február 5-én automatikusan megszűnnek.
Az FGA 2023 augusztus 31-ig összesen 55 115, az euroinses ügyféldíj visszafizetésére vonatkozó követelését vette nyilvántartásba. Ezek közül az FGA 2023. augusztus végéig 8164 díjvisszatérítési kérelmet hagyott jóvá az alap különbizottságában. A fent említett díjkövetelések kifizetésére jóváhagyott összeg nagyjából ötmillió lej. Az FGA-hoz benyújtott díjvisszatérítési kérelmek száma eltérhet a biztosítóhoz benyújtott kötvénytörlések számától. Az FGA-hoz a biztosítási szerződések felmondása után küldik be a díjvisszatérítési igényeket, mivel a biztosító a felmondásról tájékoztató levelet küld az igénylőknek. Így a biztosítási kötvények felmondásának folyamata eltér a díjvisszatérítési igények FGA-hoz történő beérkezésének és nyilvántartásba vételének folyamatától – állt a román állami biztosítási garanciaalap felhívásában.
Vélemény a kialakult helyzetről…
Salamon Zsolt biztosító bróker kifejtette, ügyfél szempontjából jogos kivárni a lejárati időt, ugyanis nem a kliens hibája, hogy a kormány csődeljárást indított a biztosító ellen. Szerinte a kormány más módszert kellett volna alkalmazzon a csődeljárás alá vont biztosító ellen.
– Ha tényleg fennáll a csőd gyanúja a biztosítónál, és nem akar tőkét emelni, akkor kötelezni kellett volna arra, hogy eladóvá tegyék a biztosító céget. Semmiképp ne vonja csődeljárás alá, ne tegye ki az állampolgárokat ennek a helyzetnek. A csődeljárás fennáll, ez már borítékolható, hogy megszűnik a biztosító, kár esetén jelenleg a garancialap fizet – tette hozzá Salamon.