Hirdetés

Beszámolt Cseke Attila a fejlesztési minisztérium 2025-ös terveiről

Cseke Attila fejlesztési miniszter év eleji sajtótájékoztatóján vázolta a szaktárca 2025-ös évi terveit. Többek között a települések fejlesztését, a közintézmények földrengésbiztossá alakítását, valamint a közigazgatás digitalizálását is célul tűzte ki.

Hírszerkesztő: Molnár Raymond
Beszámolt Cseke Attila a fejlesztési minisztérium 2025-ös terveiről
Képünk illusztráció Fotó: rmdsz.ro

„Az RMDSZ a választási kampányokban és kormányra lépéskor arra vállalkozott, hogy Románia egyik legnagyobb kihívására, a demográfiai csökkenésre talál megoldást, támogatja a családokat, és szembenéz Románia pénzügyi helyzetével. 2025-ben a fejlesztési szaktárca eszközeivel ezen dolgozunk, valamint a települések fejlesztésén, a vidék és a nagyvárosok, illetve a különböző régiók közötti fejlettségi szintkülönbségek csökkentésén, a közigazgatás digitalizációján, továbbá az iskolák, kórházak, lakások és közintézmények földrengésbiztossá alakításán” – jelentette be csütörtökön Cseke Attila fejlesztési, közigazgatási és közmunkálatokért felelős miniszter mandátumkezdő, év eleji sajtótájékoztatóján, Bukarestben.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

A szaktárcavezető elmondta: a fejlesztési minisztérium új bölcsődéket épít a jövő generációi számára. A legfontosabb prioritás a bölcsődei férőhelyek bővítése, mivel Románia jelenleg az Európai Unió legvégén helyezkedik el a bölcsődei férőhelyek számát illetően, emelte ki Cseke Attila. Az RMDSZ-es miniszter által vezetett szaktárca a korábbi mandátumban indított bölcsődeépítési programját most újraindította. Az RMDSZ által elindított programnak köszönhetően eddig 7 bölcsőde épült fel, 2025 végére pedig összesen 75 új, korszerű és környezetbarát bölcsőde átadását tervezi a minisztérium. A megépítésüket a helyreállítási alapból finanszírozza a szaktárca, emellett több mint 100 új bölcsőde építése van folyamatban kormányzati forrásokból. 

A minisztérium továbbá rendezi a megörökölt tartozásokat és folytatja a fejlesztést. Az adósságok 6,3 milliárd lejről indultak. A szaktárca az európai uniós alapok felhasználásához kapcsolódó kifizetéseket kezdi meg, majd további 900 millió lejt fordítanak az Országos Beruházási Társaság (CNI) által lebonyolított befektetések finanszírozására. A szaktárca a víz-, szennyvíz- és gázhálózati fejlesztésekre, valamint az utak korszerűsítésére is kiutalja a kifizetetlen számlák összegét egy átlátható rendszer keretében, prioritási lista alapján. 
Cseke Attila ugyanakkor rámutatott: az általa vezetett szaktárca a társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségek csökkentésén dolgozik, támogatja a vidéki kistelepülések fejlesztését is a nagyvárosok fejlesztése mellett, illetve a közigazgatás digitalizációját igyekszik előmozdítani, és támogatja a közigazgatási egységek közötti együttműködést – olvasható az RMDSZ közleményében.

A minisztérium ugyanakkor egy jobban megtervezett településrendezést biztosít. Az erről szóló tervezet elfogadtatását a szaktárca az éves prioritásai közé sorolja. A tervezet támogatja a digitális platformok bevezetését az építési engedélyek és urbanisztikai tanúsítványok kibocsátására, és célja az építkezési engedélyek kibocsátásának gyorsítása és egyszerűsítése, valamint az ezekkel járó kiadások csökkentése az állampolgárok számára.

Cseke Attila elmondta: sikertörténet volt a helyreállítási alapból, illetve az Anghel Saligny közművesítési program keretében leszerződött támogatások digitális megvalósítása a múlt mandátumban. Ennek példájára az Országos Beruházási Társaság (CNI) és az Országos Lakásügynökség (ANL) által lebonyolított, a fejlesztési szaktárca által finanszírozott programokat is digitálisan hirdetik meg.

A minisztérium folytatja a földrengésbiztonsági beruházásokat, amelyeknek köszönhetően eddig 64 középület és lakóház felújítására kötöttek finanszírozási szerződéseket, valamint 30 iskola és 2 kórház felújítása zajlik, ezeket folytatni és bővíteni fogják.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!