A hibrid háború része lehet a hétfői kibertámadás is az Electrica áramszolgáltató ellen
Az Electrica vállalatcsoportot ért hétfői kibertámadás újra rávilágított a romániai energiaszektor sebezhetőségére – közölte érdeklőésünkre Antal Lóránt szenátor, az Energiaügyi, Energetikai, Infrastruktúra és Ásványi Erőforrások Bizottság elnöke.
Mint beszámoltunk róla, az ország egyik legnagyobb áramszolgáltatójának informatikai rendszerét hétfőn érte zsarolóprogram-alapú támadás
Antal Lóránt megkeresésünkre elmondta, a kibertámadások az orosz–ukrán háború kirobbanása óta egyre inkább a hibrid hadviselés eszköztárának részévé válnak, és nem kerülik el Romániát sem.
– Ezért különösen fontos, hogy az illetékes intézmények szoros együttműködésben dolgozzanak a védekezés érdekében – hangsúlyozta a szenátor hozzátéve, hogy az elavult infrastruktúrák fejlesztése és a szakemberhiány orvoslása nélkül nehéz hatékonyan védekezni. – Az Electrica sikerrel hárította el a támadást, de ezen a téren még van hová fejlődni – fogalmazott.
Az RMDSZ-es politikus kifejtette, 2023 júniusában életbe lépett egy uniós szabályozás, amely minden tagállamot arra kötelez, hogy létrehozzanak egy központot az energiaszektort érő kibertámadások kezelésére. Romániában az ANR-t (Energiaügyi Nemzeti Hatóság) jelölték ki erre a feladatra, a szervezetnek azonban jelenleg nincs elegendő szakembere. Elmondta, az általa vezetett bizottság erőfeszítéseinek köszönhetően a kibervédelemmel foglalkozó állami intézmény vette át ezt a szerepet, amely ma már folyamatosan monitorozza az energiaipart érő támadásokat.
A szenátor azt is közölte, hogy a zsarolóprogram-alapú támadásokat indító hackerek általában pénzt követelnek, hogy cserébe leállítsák a támadást. Egy sikeres kibertámadást követően azonban akár egy teljes országrész energiaellátása is leállhat.