Hiánypótló az animációképzés

Bemutatták animációs rö­vid­fil­mje­i­ket a Vámszer Géza Művészeti Népiskola animációkészítést tanuló diákjai Csíkszeredában. A kisfilmeket a Csíki Moziban vetítették, és mint kiderült, a népiskola ani­má­ci­ó­képzése hiánypótló, és érdeklődőkből nincs hiány.

Péter Ágnes
Becsült olvasási idő: 6 perc
Hiánypótló az animációképzés
Érdekli a fiatalokat a rajzfilmkészítés. Kreativitás Fotó: Hátszegi Zsolt

Kétezertizennyolcban hirdette meg először a csíkszeredai Vámszer Géza Művészeti Népiskola az animációképzést, Hátszegi Zsolt animátor vezetésével. Van köztük általános és középiskolás tanuló, illetve felnőttek is beiratkoztak a képzésre. A hat éve zajló kurzus a kezdetektől fogva népszerű és a diákok szerint hiánypótló. Hátszegi Zsolt elmondása szerint volt olyan év, amikor három csoportra osztotta a diákokat, ebben az évben pedig két csoport tanul animálni. Mint mondta, tizenkét év fölöttiek járhatnak az órákra, hiszen összetett készségek kellenek az animáláshoz, a számítógépes ismeretek mellett nagyon fontos a rajztudás.
Szerda este a Csíki Moziban vetítették le a rövid animációkat, amelyeket a diákok készítettek az elmúlt években. Különböző technikákkal készült alkotásokat láthatott a közönség, majd Hátszegi Zsolt tartott egy rövid előadást az érdeklődőknek.

Kevés a jó animátor

Hátszegi Zsolt elmondása szerint már egyetemi évei alatt nyilvánvalóvá vált számára, hogy foglalkoznia kell oktatással, mert szerinte nemcsak a környékünkön, de az országban is nagy hiányosságok vannak az animációs iparban. 

– Nagyon figyelek arra, hogy ha egy diák animációt akar tanulni az egyetemen, akkor a lehető legfelkészültebb legyen, és olyan dolgokat tudjon mutatni, ami meggyőző

– mondta.

Hátszegi Zsolt
A képzésen ani­má­ci­ó­tör­té­net­tel kezdik a tanulást, a szerdai vetítések után ebből adott egy kis ízelítőt az oktató. A gyorstalpaló után munkához is látnak, elkezdenek filmeket gyártani, így a diákok animációkészítés közben tanulnak. Közösen döntik el, hogy milyen legyen a pályamunka, szórakoztató vagy dokumentarista jellegű, esetleg valamilyen társadalomkritikát fogalmaznak meg. 
Az oktató kiemelte, hogy az egyik diák, Ördög Kinga filmjét levetítették a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon (KAFF) is. A diáklány két évig dolgozott a kisfilmen, amely Örkény István egyik egypercesének az adaptációja. 

– Ez nagy szó, hiszen ott egyetemisták munkái szoktak megjelenni

– mutatott rá Hátszegi Zsolt.
Ma már tableten, laptopon és digitális rajztáblán dolgoznak, de kezdetben átvilágítótáblán dolgoztak és papírra rajzoltak. Az oktató szerint az is jól működött, de kényelmesebb digitális eszközökkel dolgozni.

– Hiánycikk a jó animátor, és örülnék, ha Csíkszeredából olyan diákok kerülnének animációs egyetemre, akik jó szakemberek lesznek. Ha esetleg hazajönnek, és itthon együtt tudjuk építeni a vizuális kultúránkat, akkor az hab a tortán, de nyilván ez nem elvárás részemről, mert annak is örülök, ha minél messzebbre jutnak

– tette hozzá Hátszegi Zsolt.

Hátszegi Zsolt
Rajzzal kívánnak kommunikálni

Kitartó és lelkes diákok

Érdeklődésünkre a képzés egyik résztvevője, Ferencz Melinda középiskolás diák elmondta, hogy ő azért tartja fontosnak ezt a kurzust, mert környékünkön kevesen foglalkoznak animációkészítéssel. Három éve jár a képzésre, és úgy véli, hogy nagyon sokat tanult ez idő alatt.

– Szerintem a kisfilmek is tükrözik, hogy mennyi mindent tanultunk. Én még nem tudom, hogy hol szeretnék továbbtanulni, de olyan hobbi lett ez nekem, amivel bármikor nagyon szívesen foglalkozok. Az órák tartalmasak, és nagyon jól érezzük magunkat, Zsolt mindig motivál bennünket

– mondta a diáklány.
Bajkó Kincső is középiskolás, és mint mondta, ő egyetemen is szeretne animációt tanulni.

– A rajzolás alapból érdekelt, de az, hogy meg tudom mozdítani a rajzomat és el tudok mondani vele egy történetet, engem nagyon megfogott. Színekben és formákban át tudom adni másnak a mondandómat, és abban reménykedek, hogy a jövőben dolgozhatok ebben a szakmában

– mondta.

Hátszegi Zsolt



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!