Hétvégén húsvéti vásár
Hagyományos élelmiszereket és kézművestermékeket kínáló kétnapos húsvéti vásárra várják március 18-án és 19-én az érdeklődőket a Hargita megyei termelők. A megyei Agrárkamara és a csíkszeredai városháza közös szervezésű tavaszi vásárára eddig 133-an jelentkeztek be.
[caption id="attachment_25561" align="aligncenter" width="1000"] 133 résztvevő ígér minőségi, hagyományos termékeket az ünnepre Fotó: Domján Levente[/caption]
Ezen a hétvégén ismét standok, hagyományos élelmiszer- és kézművestermékeiket kínáló árusok népesítik be Csíkszeredában a Szabadság teret a közeledő húsvéti ünnepekre készülődve. A kétnaposra tervezett, pénteken és szombaton látogatható tavaszi nagyvásárt a portékáikkal jelentkező gazdák részéről fokozott érdeklődés övezi: minden korábbinál több, szám szerint 133 termelő jelentkezett. Ennél többet, szabad standok hiányában, a szervezők pillanatnyilag nem is tudnak fogadni – tájékoztatta tegnap lapunkat Ábrahám Emma, a húsvéti vásárt szervező Hargita Megyei Agrárkamara igazgatója. Elmondta, az intézményük által szervezett első húsvéti vásárra 2009-ben került sor: azon ötven termelő vett részt. Azóta viszont mind a vásárok látogatottsága, mind a portékáikat kínáló gazdák száma jelentősen nőtt. Úgy véli, az időszaki vásárok népszerűségét jelzi a mostani alkalom is, a zsibvásári hangulatot viszont továbbra is kerülni akarják: a hangsúlyt a minőségi hagyományos termékekre helyezik.
– Ha hétvégére is marad a kellemes, tavaszias idő, könnyebb dolgunk lesz, ám esős idő esetén az árusoknak nem tudunk pluszasztalokkal szolgálni. Annak a 133 termelőnek, akik már bejelentkeztek minőségi termékeikkel, mindenképp helyet biztosítunk. A vásárosok nagyjából fele-fele arányban élelmiszertermékeiket – hús, sajt, zöldség és gyümölcs –, illetve kézműves – kerámia, textil – termékeiket hozzák el. De mindig igyekszünk az alkalomnak megfelelő népművészeket, népi mestereket is felkérni: a vásár két napja alatt ezúttal a tojásfestőké lesz a főszerep – szögezte le Ábrahám Emma.
Az intézményvezető megjegyezte, az Agrárkamarának az utóbbi időben igen sokrétűvé vált a tevékenysége, hisz a megszokott téli, méhészeknek, farmereknek, gyümölcstermesztőknek szóló képzéseik mellett az APIA-tól ökológiai és agrár-környezetgazdálkodási támogatásokat igénylő gazdák számára is tanfolyamsorozatot indítottak. Utóbbival szemben akkora az igény, hogy a januárban kezdődött, egyhetes felkészítőknek megyeszerte már 400 hallgatója volt.
– A legutolsó felkészítőt Csíkszentsimonban zártuk le, de Alcsíknál maradva, hamarosan újabb osztályt indítunk Csíkszentmártonban. Azokon a településeken, ahonnan legkevesebb húszan jelentkeznek, helybe megyünk, a tanfolyamokat az illető településen tartjuk meg – jegyezte meg Ábrahám Emma.
Domján Levente