Helyzetjelentés a Sapientiáról
Számos kérdés merült fel a Sapientia háza táján a november 8-i újrakezdés kapcsán. Az október 29-i szenátusi határozatban az egyetem vezetősége közölte, ragaszkodik a jelenléti oktatáshoz, amit a zöldigazolvány feltételéhez köt. A hallgatók egy csoportja azonban nehezményezi a döntést, és petíciót nyújtott be az egyetem vezetőségéhez. A Sapi Népe csapata igyekezett mindkét fél álláspontjának teret engedni.
Két hét online oktatást követően november 8-án újraindult a jelenléti oktatás a Sapientián. „Oktatásszervezési szempontból nyilvánvalóan egyszerűbb lenne a romániai egyetemek többségéhez hasonlóan az online képzést választani, de az elmúlt másfél év kényszerű tapasztalatai alapján kijelenthetjük, hogy nemcsak pedagógiai, didaktikai szempontból korlátozottabb az online oktatás, hanem nagy mértékben elveszítenénk a felsőoktatás, az egyetemi lét egyéb értékeit is. Ezeknek az értékeknek az átadása pedig a Sapientia – EMTE misszióját képezi.” Ezért a vonatkozó országos rendelkezésekkel összhangban az egyetem szenátusa októberben a következőképp döntött: „A jelenléti oktatás minden egyetemi helyszínen történő újrakezdése miatt a Vezetőtanács javaslatára a Szenátus elhatározza az alábbi járványügyi rendelkezések életbe léptetését. A rendelet értelmében november 8-tól – az országos szinten elrendelt vészhelyzet időszakára – az egyetem épületeibe csak zöldigazolvánnyal rendelkező személyek léphetnek be, vagy azok, akik 180 napnál nem régebben bizonyítottan fertőzöttek voltak, de akiknél eltelt már legalább 14 nap a pozitív teszt dátuma óta, 72 óránál nem régebbi negatív PCR laboratóriumi teszteredményt felmutató személyek, illetve 48 óránál nem régebbi negatív antigén laboratóriumi teszteredménnyel rendelkező személyek. Azok esetében, akik már elkezdték az oltási folyamatot, de az még nem zárult le az adott oltástípusra megállapított újraoltási határidő szerint, engedélyezett a belépés az intézménybe az adott határidő leteltéig. Kivételes módon azok a személyek, akik orvosi javaslat alapján nem kaphatnak oltást, egyedi elbírálás alapján az adott szervezeti egység vezetőjének – rektor, dékánok – döntése szerint mentesülhetnek a zöldigazolvány felmutatása alól. Jelen előírás az akadémiai közösség tagjaira, illetve külső személyekre egyaránt érvényes” – állt a kiküldött körlevélben.
A csíki kar döntése
A szenátusi határozatot, az Egyetemi Vezetőtanács november 3-i és a Kari Vezetőtanács november 5-i döntései követték, amelyek szerint ettől a héttől a Sapientia épületébe csak a szenátusi döntésben meghatározott személyek léphetnek be. A hallgatókat arra kérik, hogy az érvényes igazolásokat a portán mutassák fel, szkenneljék be. A kollégiumi bentlakók november 7-től csak zöldigazolvánnyal, vagy az elkezdett oltási folyamat igazolásával költözhetnek be, PCR- vagy antigénteszttel nem. A zöldigazolvány megszerzése esetén természetesen a későbbiekben elfoglalhatják helyüket, illetve lehetőség van újabb bentlakási kérelmek elbírálására is. A Kari Vezetőtanács döntése értelmében az oktatók igyekeznek alternatív módon biztosítani a tananyag eljuttatását azok számára is, akik nem jöhetnek be az épületbe, nem oltathatják be magukat, úgymint az online közvetítés, felvétel, elektronikus tananyag eljuttatása, és ehhez a Kar megpróbálja biztosítani a szükséges infrastruktúrát. Ez a lehetőség nagymértékben függ az oktatott tárgy tartalmától, a tanóra jellegétől (előadás, szeminárium vagy labor), a csoport méretétől és a jelenlevők számától (az oltottsági aránytól). A levélben kiemelték, hogy ez az alternatív online oktatási forma természetéből adódóan nem egyenértékű a jelenléti oktatással, ezért a hallgatók nem kérhetik számon ennek esetleges hiányosságait. Vizsgát és kollokviumot csak jelenléti formában szerveznek, kivételt képeznek azok a tárgyak, amelyeket a Vezetőtanács jóváhagyásával már a félév elejétől online tartanak.
Petíció kezdeményezése
Már az október 29-i szenátusi határozatot követően elindult egy petíció és aláírásgyűjtés, amelyet a Marosvásárhelyi Kar hallgatói kezdeményeztek. A petíció kezdeményezői készségesen válaszoltak megkeresésünkre, azonban teljes névtelenséget kértek a Sapi Népe csapatától. A kezdeményezők célja, hogy a vezetőség találjon alternatív megoldást az október 29-i rendeletben foglaltakra, amely az oktatás fizikai jelenlétét zöldigazolványhoz vagy teszteléshez köti. Mint mondták, három javaslatot is megfogalmaztak: ingyenes tesztelés biztosítása a helyszínen, illetve órákra való online csatlakozás biztosítása, vagy a rendelet teljes eltörlése.
– A kezdeményezés vegyes visszhangot keltett, sajnos az egyetemi közösség két részre szakadt, főként annak köszönhetően, hogy a Hallgatói Önkormányzat nem támogatott minket, miközben nekik minden hallgató érdekeit képviselniük kellene – amíg mi diplomatikusan közelítettük meg a témát, addig sajnos egyesek személyeskedésbe kezdtek, és saját álláspontjukat másokra akarták erőltetni. Ennek ellenére a petíciót összesen 519 hallgató és 12 alkalmazott töltötte ki (ennek fele oktató) – 54,9 százalék a Marosvásárhelyi Karról, 38,2 százalék a Csíkszeredai Karról, 6,9 százalék a Kolozsvári Karról –, ennyi érvényes aláírás érkezett be csütörtökön 18 óráig (34 óra alatt, mivel a kezdési időpont szerdán 10 órakor volt). Azóta is érkeznek még aláírások – de azok már nem kerültek bele a hivatalos kérvénybe. Sajnos, nehéz volt eljuttatni az információt rengeteg hallgatóhoz, mert a csíkszeredai, majd végül a marosvásárhelyi csoportból is törölték az ezzel kapcsolatos bejegyzéseket – osztotta meg velünk a petíciót kezdeményező hallgatók, majd folytatták. – A csíkszeredai csoportból az ottani HÖK-képviselők ki is tiltották azokat a hallgatókat, akik ezzel kapcsolatosan posztoltak. A kérvényt pénteken továbbítottuk a szenátusnak, meg is kapták, ezt megerősítette a Marosvásárhelyi Kar dékánja is – mondta az egyik kezdeményező.
A marosvásárhelyi és csíkszeredai kari tanács bár összeült pénteken, nem írhatja felül a szenátus döntését, ennek ellenére hoztak néhány újabb intézkedést. Marosvásárhelyen, ahol eddig csak az oltott vagy a fertőzésen bizonyítottan átesett hallgatókat fogadták a bentlakásban, most már negatív teszteredménnyel is beköltözhetnek. Csíkszeredában is hasonló döntéseket hoztak, azzal a kivétellel, hogy itt nem fogadják el a tesztelést a bentlakási léthez. Ez a petíciót kezdeményezők véleménye szerint diszkriminatív, mivel a szenátusi döntés értelmében el kellene fogadniuk azt is.
– A Kolozsvári Karon az átoltottsági aránynak köszönhetően nem hívtak össze kari gyűlést, így ott csak a szenátusi döntés érvényes. Jó látni a vezetőség támogatását és együttműködő hozzáállását, főként, ami a marosvásárhelyi dékán urat illeti – megkeresésünkre nagyon konstruktívan és közreműködően reagált, ugyanebben a megközelítésben bízunk a szenátus részéről is. Hiszen az elmúlt héten egyértelművé vált, hogy a hallgatók közti kommunikáción jelentősen kellene fejleszteni. Szeretnénk erre is megoldást találni, hogy a jövőben ne szembesülhessen senki olyan problémával, hogy csak azért kerül cenzúrázásra a posztja, mert a közösségi csoport adminisztrátorai más véleményen vannak, és nem tudnak konstruktívan hozzáállni egy témához – zárták nyilatkozatukat a petíció kezdeményezői.
Bagoly Anabella Vlaicu Lajos