Hely(i)ben gondolkodva
Sok szó esett az utóbbi időben Székelyföldet is sújtó munkaerőhiányról, amely szinte minden területen érezteti hatásait. A hivatalos statisztikák szerinti munkanélküliségi számadatok csak a regisztrált munkanélkülieket jelentik, tudjuk, hogy ennél jóval nagyobb tömegekről van szó, nem beszélve a külföldön dolgozó, ottani munkaviszonnyal rendelkezőkről. Emellett azonban látnunk kell azokat a keveseket is, akik itthon próbálkoznak s valamilyen területen igyekeznek vállalkozást működtetni, termelni vagy akár szolgáltatást nyújtani. Egy hétvégi gazdasági fórumon egészen kicsiben látható volt, milyen fontos, hogy egy közösségben legyenek minél többen, akik újszerű próbálkozásokat a helyi értékekkel társítva hoznak létre valami maradandót. Általuk az adott település felkerülhet a turisztikai kínálatok térképére is, ami sokat jelenthet hosszú távon az adott településnek vagy akár a régiónak. Egy csokoládé-manufaktúra, egy különleges tárgyakat alkotó kerámiaműhely vagy viseleteket készítő aprócska vállalkozás, ha nem is menti meg a munkanélküliségtől a helyieket, de olyan távlatokat nyithat, amely hosszú távon akár a munkahelyekre is befolyással lehet közvetett vagy közvetlen módon.
Kézművesterméket vásárolni összehasonlíthatatlanul más, mint leemelni az üzletben a polcról egy árut. Előbbinél hosszú és személyes folyamat előzi meg a vásárlást, mint ahogy történt legutóbb velünk is, amikor a lányomnak szoknyát varrattunk. El kellett menni a varrónőhöz, hogy levegye a méretet és megmondja, mennyi anyagot és hozzávalót vásároljunk, valamint hosszasan egyeztettünk az anyag milyenségéről is. Ezután elmentünk a méteráruüzletbe (igen, van még ilyen!) vásároltunk, majd következett a varrás, a próba, majd a várakozás, hogy mikor lesz kész. Nem mondom, hogy ez nem időigényes, de biztos vagyok benne, hogy ez a ruhadarab különös jelentéssel fog bírni az elkövetkezőkben, nemcsak azért, mert szép és egyedi, hanem azért is, mert az elkészülésének mi is részesei voltunk. Az egyedi tárgyban benne van a kézműves tudása mellett a szíve-lelke is. Az a kapcsolat pedig ami az emberek között szövődik egy-egy megrendelés alkalmával, túlmutat minden érdeken, anyagi vonzaton.
Hogyan tudunk bánni saját erőforrásainkkal, miként támogatjuk azok munkáját, akik helyben alkotnak helyit – a kérdésekre adott válaszok, magatartásformák talán segítenek abban, hogy kicsiben is felelősen tegyünk a minket körülvevő világért.
Boncina-Székely Szidónia