Hátrányos helyzetűek ünnepe

Számos egyesület, civil szervezet, alapítvány és cég dolgozik azon egész évben, hogy a hátrányos helyzetű személyek életét megkönnyítse. Ez kiemelten igaz a karácsonyi ünnepi időszakra, amikor azok számára is igyekeznek megteremteni az emberhez méltó hangolódás lehetőségét, akik magukra maradtak, sérültek, fogyatékkal élők.

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 9 perc
Hátrányos helyzetűek ünnepe
Fotó: László F. Csaba

A karácsony a családi sütés-főzés, beszélgetések, társasjátékozások, a meghitt, közös ünneplés időszaka. Ilyenkor egy asztalhoz ülünk szeretteinkkel, szép szavakkal, ajándékokkal lepjük meg egymást, felelevenítjük a régi történeteket, újra megnézzük gyermekkorunk kedvenc filmjeit. De mi történik ilyenkor azokkal, akiknek nincs erre lehetősége, vagy nincs, akivel megosszák az ünnep örömét? Hogyan járja át a karácsony varázsa azt, aki árva, sérült, fogyatékkal él, valamilyen okból nem ünnepelhet a családjával, esetleg nincs is, kivel?
Az ünnep varázsa mindenkinek jár, és ezt pontosan tudják a szociális szervezetek, központok vezetői, dolgozói, önkéntesei is. Így amellett, hogy az év minden napján rászorulókon, nélkülözőkön, fogyatékkal élőkön, magukra hagyottakon segítenek, karácsony környékén kiemelt figyelmet fordítanak arra, hogy ők érezzék, számítanak. Ellátogattunk néhány olyan intézménybe és programra, ahol hátrányos helyzetű személyek ünnepét igyekeznek szebbé tenni.


Hirdetés

A segítők
Megyénkben a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság dolga a gyermek- és felnőttvédelem. Ők foglalkoznak a családi környezetből kiemelt gyermekekkel, az árvákkal, ők bonyolítják le az örökbefogadási folyamatot, de idős személyekkel, fogyatékkal élőkkel, krónikus betegekkel, családon belüli erőszak és emberkereskedelem áldozataival, valamint a gyermekvédelmi rendszert elhagyó fiatalok támogatásával is foglalkoznak. Mindezt tanácsadással, jogi képviselettel és más szolgáltatások biztosításával teszik, de közben különböző programokat is szerveznek a központjaikban élők számára.
A Gyulafehérvári Caritas egy közhasznú nonprofit szervezet, melynek célja világszerte a szükséghelyzetben lévő embereken segíteni. A szervezet küldetése a szeretetszolgálat, a karitatív lelkület terjesztése és a szociális igazságosság előmozdítása. A Gyulafehérvári Caritasnak Csíkszeredában is működik központja, ahol többek között beteggondozással, fiatalok és idősek támogatásával, reintegrációval, közösségfejlesztéssel foglalkoznak.

László F. Csaba

A fogyatékossággal élők világnapja
December harmadika a fogyatékossággal élők világnapja. Ez alkalomból a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság a Hargita Megyei Sérültek Egyesületével közösen hagyományos jótékonysági kézműves kiállítást szervezett, mellyel el is kezdődött az ünnepre hangolódás időszaka. A vásár standjain olyan kézzel készített ajándékok, dekorációk sorakoztak, melyeket a társadalmi integrációs programok keretében készítettek a szociális szolgáltatásokat nyújtó intézmények és civil szervezetek támogatottjai.
– Az adventi időszak az ajándékozásról szól, de itt nem csak az anyagi javakra gondolhatunk, mert ajándék lehet a jelenlétünk, a figyelmünk, a szeretetünk, és ez az esemény is ilyen ajándék kíván lenni. Igyekszünk formálni a társadalmat, hogy ne csak úgy gondoljunk a sérültekre, fogyatékkal élőkre, mint akiken segíteni kell, hanem az ellenkezőjét is megpróbáljuk bebizonyítani, megmutatni – mondta el az eseményen Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője.
Az egésznapos vásár mindenki számára nyitott volt, a szervezők nagy örömére szép számú érdeklődőt és vásárlót vonzott, akiket a közelgő ünnep hangulatát idéző kulturális programokkal is vártak. Iskolai kórusok, dalárdák, fúvószenekarok léptek fel, és a Mikulás is ellátogatott a vásárba, akinek minden fiatal és idős, egészséges és sérült együtt örült. Fikó Csaba, a Hargita Megyei Sérültek Egyesületének elnöke rámutatott: minden eladott termék öröm és elégtétel a fogyatékkal élők számára.

László F. Csaba

Cipősdoboz-ajándék időseknek
Az ünnepek közeledtével a csíkszeredai Márton Áron Tehetséggondozó Központ diákjai verses, zenés műsorral és cipősdoboz-ajándékkal lepték meg a Gyulafehérvári Caritas Csíksomlyón található Védett Otthonában lakó, idős személyeit, akik időskori demenciával küzdenek. Az idősek örömmel fogadták a fiatalokat, az ajándékozók számára pedig megható érzés volt látni a boldog arcokat; többen örömüket fejezték ki, és úgy összegezték tapasztalataikat, hogy az idei ünnep meghatározó pillanata marad ez számukra.
Az eseményen Ráduly Annamária, a Márton Áron Tehetséggondozó Központ igazgatója kiemelte: megragadnak minden olyan alkalmat, amikor diákjaik megtapasztalhatják az örömszerzés, az adakozás, a figyelmesség, a nyitottság, a szociális érzékenység, a segítő magatartás szépségét. Úgy vélik, ezt leginkább úgy érthetik meg, hogy önálló tapasztalati úton ismerik meg az idősek, a rászorulók, a hátránnyal élők sajátos igényeit és élethelyzetét.

László F. Csaba

Akiket nem látogatnak
Szintén december folyamán látogattunk el a csíkszépvízi felnőtt, fogyatékkal élő személyeket ápoló és gondozó otthonba, mely a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság egyik központja. Ottjártunkkor épp az általuk készített karácsonyfadíszeket aggatták az otthon egyik fenyőfájára. Pătraşcu János igazgató fogadott minket, aki elmondta: az otthonban összesen ötven felnőtt, fogyatékkal élő személy van, akik között vannak fizikai fogyatékkal élők, siketnémák, vakok, mentális zavarokkal küzdők és pszichés betegek is – közülük nagyjából 15 ágyban fekvő. Foglalkozásokkal, szociális munkások, pszichológusok és más szakemberek segítségével igyekeznek bekapcsolni őket a mindennapi életbe. A gondozottak lelkiállapotát is folyamatosan ápolják, egész évben különböző programokat, kirándulásokat, táborokat szerveznek, de sokat kézműveskednek, puzzle-eznek is.
Az ünnepek környékén sok csoport meglátogatja őket, akik énekműsorokkal, ajándékokkal érkeznek. Iskolai kórusok, posztlíceumi tanulók jönnek el, de több évben járt a hadsereg és a rendőrség is köszönteni őket. Az igazgató kiemelte: fontosnak látják, hogy kapcsolatot tartsanak az őket támogató egyesületekkel, alapítványokkal, cégekkel, közbirtokosságokkal és magánszemélyekkel.
– Nagyjából tíz bentlakónknak van rendszeres látogatója, pedig az év bármely napján szívesen fogadjuk őket. A többiek hozzátartozói vagy külföldön élnek és évente egyszer jönnek el, vagy egyáltalán nincs senkijük. Karácsony környékén az ellátottak is jobban igénylik a társaságot, mert ezáltal érezhetik, hogy a külvilág törődik velük, többen elmondják, hogy a kis ünnepi előadások régi, szép emlékeket idéznek fel bennük – részletezte Pătraşcu János.
Látogatásunkkor épp a kománfalvi Dă-mi mâna prietene! (Add a kezed, barátom!) alapítvány két munkatársa hozott ajándékokat a bentlakóknak, akik közül néhányan énekkel, saját készítésű csipkékkel, horgolt karácsonyfadíszekkel viszonozták a figyelmességet. Az intézmény vezetője örömét fejezte ki, hogy az alapítvány segít számukra emberhez méltó ünnepet biztosítani az ellátottaknak.

Árva gyermekek karácsonya
A csíkszeredai Szociális Szolgáltatási Központ tizenegyedik alkalommal szervezte meg idén decemberben a CSÁSZ – Csodálatos az árva szeretete című eseményt. Ennek célja, hogy a Hargita megyei elhelyezőközpontok együtt hangolódjanak a közelgő ünnepekre, örüljenek az együtt töltött időnek és bemutassák egymásnak karácsonyi műsoraikat. Az karácsonyt megelőző ünnepi eseményen nagyjából száz árva gyermek vett részt, köztük olyanok is, akik már elmúltak 18 évesek, és vagy kiléptek a gyermekvédelmi rendszerből, vagy benne maradtak, de mindenképpen visszatértek a nekik kedveskedő, közös eseményre.

László F. Csaba
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság vezetője rámutatott: a CSÁSZ karácsony célja, hogy a rendszerben élő gyermekek és fiatalok együtt hangolódhassanak az ünnepre, találkozhassanak rég nem látott ismerősökkel és hogy erősítsék egymásban a művészetekhez való kötődést. Az esemény legfontosabb programja az elhelyező központok közös karácsonyi előadása, fontosnak tartják, hogy a gyermekek biztatást kapjanak arra, hogy nekik is érdemes különböző művészetekkel foglalkozniuk.
Mindannyiuk feladata tudatosítani azt, hogy azáltal, hogy az árvák, idősek és fogyatékkal élők érzékelik, ilyenkor sem feledkezünk meg róluk, jobbá teszi az egyébként nehéz és sok esetben megterhelő mindennapjaikat. Ezeknek az embereknek megterheli a testét, feldúlja a lelkét a betegség vagy állapot, melyben szenvednek – a mi dolgunk, hogy megfogjuk a kezüket, ne feledkezzünk meg róluk és könnyítsünk lelkükön. Nem csak karácsonykor, hanem az év minden napján.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!