Hatékonyság 2.0 témakörben tanácskoztak

Kilencedik alkalommal szervezte meg a Digitális Székelyföld Konferenciát az IT Plus Claster Székelyudvarhelyen. A kétnapos eseményen öt országból több mint ötven előadót hallgatnak meg a résztvevők a legkülönfélébb témákban. A tudásátadás mellett jelentős közösségépítés is történik.

Hadnagy Éva
Becsült olvasási idő: 5 perc
Hatékonyság 2.0 témakörben tanácskoztak
Fotó: Hodgyai István

Erdély számos részéről sereglettek az IT-szektor szakemberei péntek reggel Székelyudvarhelyre, hogy részt vegyenek a 9. Digitális Székelyföld Konferencián, amelyet immáron másodszor tartottak meg a székely anyavárosban. A szakmai közösségek építéséhez nagy szükség van az ilyen típusú rendezvényekre, konferenciákra, ahol a tudásátadás mellett jelentős közösségépítés is történik.  Az erdélyi magyar IT-s társadalom egyre inkább jelentős közösséggé válik. A kétnapos rendezvény megnyitóján Derzsi László, az esemény egyik szervezője házigazdaként köszöntötte a közel kétszáz résztvevőt. Elmondta, Székelyudvarhely eljutott oda, hogy egy konzisztens IT-közösség van a városban, több mint kétszáz fejlesztő szakember él és tevékenykedik itt, ami egy harmincezres város esetében igencsak jelentős szám. Mint mondta, számára ez annak bizonyítéka, hogy az IT egy kitörési pont tud lenni Székelyudvarhelynek és Székelyföldnek egyaránt.

Simó Károly, az IT Plus Cluster elnöke is üdvözölte a résztvevőket, aki a rendezvény történetét ismertette. Elmondta, tíz évvel ezelőtt jött létre az IT Plus Claster, és indították el a ma Digitális Székelyföld Konferencia néven ismert rendezvényt. Bár a világjárvány miatt ők is kényszerpihenőt tartottak, tavaly Csíkszeredában sikerült újrakezdeniük. Az elmúlt évben a technológia és a művészetek összefonódásáról volt szó, és megszervezték Románia első, Európa második olyan kiállítását, ahol a mesterséges intelligencia által kreált festményeket láthatott a közönség.

– Na de mi történt azóta?

Robbanásszerű fejlődés figyelhető meg ezen a területen, és éppen ezért is nagyon fontos számunkra, hogy lépést tudjunk tartani ezzel a fejlődéssel 

– vélekedett. Hozzátette, az IT-t ki kell használni mint kitörési lehetőséget, ehhez azonban elengedhetetlen a közös fejlődés, az összetartó jó kapcsolatok. Magyarország kormánya is támogatja az IT Plus Clastert, ezért Beke Mihály András első beosztott konzul is jelen volt az eseményen. Elmondta, Székelyföldről általában az autentikusság, egyfajta skanzenszerű lét jut eszébe az idelátogató turistáknak.

Hodgyai István

– Ez azonban a múlt! A digitalizáció pedig a jelen és főleg a jövő, az életképesség jele – fogalmazott felszólalásában. Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke is jelen volt az eseményen. Kiemelte, az igazi cél, hogy Székelyföldön is kreatívan tudjunk viszonyulni a megváltozott világhoz, ez pedig térségünk jövőjét is pozitív irányban tudja meghatározni. 

– Ma már mindannyiunknak szüksége van olyan szolgáltatásokra, olyan tudásra, ami a digitalizációval kapcsolatos. A mesterséges intelligencia óriási lehetőségeket és egyben óriási kockázatokat hordoz magában. Ez a jövő, s talán már a jelen is, de az bizonyos, hogy a mesterséges intelligencia okozta gazdasági és társadalmi forradalom önmagában nagyobb lesz, mint az emberiség történetében az összes nagy gazdasági forradalom.

Erre felkészülni és ehhez kreatívan viszonyulni nagy feladat és kihívás, amelyhez szükség van az önök segítségére – mondta Bíró Barna Botond. 

A kétnapos rendezvény alaptémája a Hatékonyság 2.0, az elmúlt években megjelentek a nagy nyelvi modellek, a mesterséges intelligencia és a gépi tanulás, amelyek által a szoftverek és informatikai rendszerek önállóan is képesek tanulni.

– Most van egy újabb robbanásszerű fejlődés, főleg, ami a hatékonyságot illeti, éppen ezért a legnagyobb kérdés szerintünk, hogy ezt és az ezzel járó kihívást hogyan tudják a szervezetek, legyen az vállalkozás, civil szervezet vagy akár önkormányzat, beépíteni és hasznosítani a saját maga világába – részletezte Derzsi László.


Hirdetés

Hozzátette, intenzív két nap elé néznek, ugyanis öt országból több mint ötven előadót hallgatnak meg a résztvevők a legkülönfélébb témákban, mint például a mesterséges intelligencia, robotika, új trendek a szoftverfejlesztésben, orvosi informatika és egészségügyi intézmények digitalizációja, de kerekasztal-beszélgetések és idén először tematikus workshopok is részét képezik a konferenciának.

Hodgyai István

Az eseménynek a Septimia Resort nagyterme biztosít otthont, az előadások közötti szünetben pedig az előtérben felállított kiállítást, robotokat tekinthették meg a jelenlévők, kaphattak ízelítőt működésükből, és akár ki is próbálhatták. A Tengr.ai vállalat Marosvásárhelyről érkezett. W. Szabó Péter, a Tengr.ai képviselője elmondta, mesterséges intelligenciával foglalkoznak. Az érdeklődők kipróbálhatták a képgeneráló szoftverjüket, amely többnyelvű, és a megadott információk alapján megrajzolta a képet, de egy robotkart is magukkal hoztak, amely a mesterséges intelligencia által generált képeket rajzolt papírra, mindezek mellett pedig generált mintatársító puzzle-vel is készültek. W. Szabó Péter elmondta, nagyon fontosnak tartja, hogy az erdélyi magyar IT-közösségnek legyen egy ilyen éves szintű találkozási lehetősége, ahol a szakmabeliek is megismerhetik egymást.

– Úgy gondolom, mi nem konkurensek vagyunk, hanem partnerek, a piacunk az egész világ, így nem kell nekünk ezért rivalizálni, viszont sokat tudunk egymástól tanulni – fogalmazott. Mint mondta, már sokadik alkalommal vesz részt a Digitális Székelyföld Konferencián, és mindig pozitív élményekkel, új kapcsolatokkal tértek haza.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!