Hármas keresztelő a megújult kőrispataki templomban
Négy éve kezdődött és a közelmúltban fejeződött be a kőrispataki unitárius templom felújítása. A megújult hajlékban vasárnap három testvért kereszteltek.
[caption id="attachment_17133" align="aligncenter" width="620"] Szász-Cserey Katalin egyszerre három testvért keresztelt. Gyarapodó gyülekezet Fotó: Daczó Katalin[/caption]
Először a templom tetőzetét újítottuk fel, majd a belső munkálatok során kiderült, hogy gomba támadta meg az épületet – magyarázta Szász-Cserey Katalin firtosmartonosi lelkész.
– A gombásodás elhárítását követően ablakokat, ajtókat cseréltünk, külső és belső festést végeztünk. A munka viszont még mindig nem fejeződött be: a padok előlapját és az egyik karzatot valamikor festett kazetták díszítették, ezeket is szeretnénk restaurálni.
Az 1813-ban elkészült templom felújítása mintegy 100 ezer lejbe került, ebből 40 ezer lejt az idei munkálatokra költöttek. A felújítást minden évben támogatta Hargita Megye Tanácsa, és ebben az évben a kulturális minisztérium is hozzájárult 20 ezer lejjel. A fennmaradó részt önerőből, az egyházközség erdejéből befolyt jövedelemből fedezte a gyülekezet.
A templommal párhuzamosan a közösség a lelkészi lak renoválását is megkezdte. Négy éve a gyülekezeti terem született újjá a Székelyudvarhelyi Közösségi Alap segítségével, majd nyílászárókat cseréltek és elkészült még egy szoba. Mivel a 186 tagú gyülekezet egymagában nem tudná a lelkészét eltartani, egyelőre lelkész nem költözik Kőrispatakra, viszont a faluközpontban álló 19. századi lelkészi lakot szeretnék eredeti formájába visszaállítani és faluturizmusra használni.
– Ez egy gyarapodó gyülekezet – vélekedett a beszolgáló lelkész. – Tavaly kilenc gyermeket kereszteltem, az idén már négyet, ezzel szemben van a környéken olyan unitárius gyülekezet is, ahol egyáltalán nincs keresztelő. Keresztelések leginkább decemberben vannak, mert ilyenkor jönnek haza a gyülekezet tagjai, ugyanis nagy többségük külföldön dolgozik.
Vasárnap, november 22-én egyszerre három testvért tartottak keresztvíz alá: Varga Zoltánt, Arnoldot és Alexet – a legnagyobb kilencedik, a legkisebb második osztályos.
Daczó Katalin