Hárman kaptak új esélyt

Többszörös szerveltávolítást végeztek szombaton a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban. A huszonhat éves férfi máját, veséit és szaruhártyáját távolították el, ezeket három másik páciens kapta meg, akiknek így esélyük nyílik a gyógyulásra. 

Kovács Andrea
Becsült olvasási idő: 3 perc
Hárman kaptak új esélyt
A többszörös szerveltávolítás körülményeit ismertették Fotó: László F. Csaba

A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban múlt szombaton végrehajtották az év első szerveltávolítását, amely egyben a hetedik volt a kórház történetében. Az esetről hétfő délben, sajtótájékoztatón számolt be Dobrică Adrian-Cristian mellkassebész főorvos, Bartha István aneszteziológus és intenzív terápiás főorvos és Konrád Judit, a kórház menedzsere.

Adrian-Cristian Dobrică / FB
A műtét

A sajtóeseményen elmondták: a páciens egy huszonhat éves férfi volt, akinek egy veleszületett fejlődési rendellenesség miatt különböző idegrendszeri problémái voltak, és visszafordíthatatlan állapotban lévő agykárosodásban is szenvedett. Az orvosok úgy tájékoztattak, hogy amikor a fiatalember legutoljára bekerült a kórházba,

már nem tudtak rajta segíteni, felmerült az agyhalál gyanúja.

Elkezdték az agyhalálprotokollt, a szükséges lépéseket betartva elvégezték a kötelező teszteket és vizsgálatokat, majd kijelentették az agyhalál tényét. Ezután felvették a kapcsolatot a férfi családjával, amely nyitott volt a szervek eltávolítására, amellyel megmenthetik más személyek életét. Értesítették az Országos Transzplantációs Intézet (ANT) koordinátorát a donornak alkalmas páciensről, ő kutatta fel a befogadó betegeket, hogy hol milyen szervekre lenne szükség. 
Megtudtuk:

a férfi máját, veséit és szaruhártyáját távolították el.

Bartha István elmondta: az agyhalálprotokoll befejezése után az orvosok megkezdték a test teljes felmérését, ami komputertomográfos és más különböző laborvizsgálatok elvégzését jelenti. Mivel a huszonhat éves férfi tüdőgyulladással érkezett, így a tüdejét nem tudták használni, emellett szívnagyobbodása is volt, a csontokra és többi szövetekre pedig nem volt igénylő. Az aneszteziológiai és intenzív terápiás főorvos hangsúlyozta: a beteget komoly vizsgálatoknak vetették alá, hogy aki megkapja a szerveit, ne ébredjen problémákkal a műtét után. Megtudtuk:

a szervek eltávolításával egy időben már elkezdik a befogadó páciensek felkészítését, a szerveket átmosva, hűtve szállítják.

A huszonhat éves férfi máját, veséit és szaruhártyáját Kolozsvárra és Bukarestbe vitték, már vasárnap beültették,

így mentve meg három életet.

A beültetés után az ANT közli majd a kórházzal azt is, hogy milyen állapotban vannak a befogadó páciensek.

Az ötórás műtétet Guenadiy Vatachki, az Országos Transzplantációs Intézet ügyvezető igazgatója és Moisoiu Tudor urológus végezték. Az aneszteziológusi munkát Bartha István és Dobos Mária látták el, akik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház orvosai, és a műtéti asszisztensek is innen kerültek ki.
A sajtótájékoztatón Bartha István kifejtette:

Romániában elég homályosak a jogszabályok arra vonatkozóan, hogy ki lehet szervdonor,

nem dönthet senki magától úgy, hogy az szeretne majd lenni, ha úgy alakul a helyzet, ugyanis erről minden esetben az érintett családja dönt.



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!