Hirdetés

Gyógyír a szállodáknak is

Számos tényező befolyásolja Hargita megye gyógyturizmusát, egy dolog azonban bizonyos: a rehabilitációs kezelésekre alkalmazható ásvány- és gyógyvízforrások, helyi fürdők, mofetták és sóbánya számos látogatót vonzanak egész évben. A Hargita Megyei Nyugdíjpénztár évről évre egyre kevesebb jegyet biztosít a jogosultaknak, most szeptemberben azonban kaptak pluszjegyeket, amelyek még kiosztásra várnak.

HN-információ
Becsült olvasási idő: 2 perc
Gyógyír a szállodáknak is
Mozgásterápiás kezelés a gyógyvizes mecencében Fotó: Hotel Tusnad

Ebben az évben csak száz kezelési jegyet tudott kiosztani a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár, ami sokkal kevesebb az elmúlt évekhez képest. Vezsenyi Melinda, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója lapunk kérésére elmondta, sokan fordulnak kéréssel a nyugdíjpénztárhoz, de sajnos nem tudnak minden igénylőt kielégíteni. Rámutatott: szep­temberben újrakötötték a szerződéseket a szolgáltatókkal, így az őszi hónapokra a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár kapott további kezelési jegyeket. Hargita megyében Tusnádfürdőn négy szállodával van szerződése az intézménynek. Mint megtudtuk, ahhoz, hogy valaki gyógykezelési jegyet igényelhessen, nyugdíjasnak vagy a köznyugdíjrendszer biztosítottjának kell lennie, illetve azok a személyek is kérhetik, akik valamely speciális törvény alapján ingyenes gyógykezelési jegyre jogosultak.
– A gyógykezelési jegyek elosztása informatikai program segítségével történik, a gyógykezelés indokoltsága, a kérvény iktatásának időpontja, illetve a különböző jogosultsági kategóriák alapján – közölte érdeklődésünkre az ügyvezető igazgató.
Hozzátette: a kezelési jegyet kapó személyek névsora megtekinthető az intézmény székhelyén vagy a www.cjphr.ro weboldalon.

Hotel Tusnad

A kezelési jegyek igénylésének feltételei

A kérelmeket legalább harminc nappal a jegyigénylési időszak első hónapja előtt kell benyújtani, és a kérésnek tartalmaznia kell a kérelmező család- és személynevét, a személyazonosító számát, a lakcímét, a telefonszámát, a fürdőhely megnevezését, az időszakot, amikor a kezelésre igényt tartana, illetve az igénylő minőségét (nyugdíjas, köznyugdíjas). A jegyigénylési kérelemhez esetenként mellékelni kell az ingyenes jogosultságot igazoló végzés másolatát is. A kéréseket postán, e-mailben a biletehr@cnpp.ro címre vagy személyesen a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár székhelyére (530140 – Csíkszereda, Kossuth Lajos u. 94. szám) lehet eljuttatni.

Az igénylők hozzájárulását kormányhatározat szabályozza

A kedvezményes jegyek részben vagy teljes egészében fedezik a gyógykezeléseket, a hozzájárulás mértékéről jogszabály alapján döntenek. A nyugdíjasok a nyugdíjuk 50%-át kell befizessék a gyógykezelést megelőző hónapi bruttó nyugdíjból; a biztosítottak a gyógykezelési jegy árának az 50%-át fizetik; azok a biztosítottak pedig, akiknek a fizetése nagyobb, mint a társadalombiztosítási költségvetés megalapozásánál figyelembe vett országos bruttó átlagbér, a jegy teljes árát kell fizessék. A 2022-es évre a gyógykezelési jegyek ára 1933 lej, illetve 2030 lej között váltakozik.

Vannak még átvehető jegyek

Amint azt Vezsenyi Melinda, a Hargita Megyei Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója kiemelte, a kezeléseket igénylők többsége a lakóhelyéhez közel eső kezelési helyszínt választ, a Hargita megyeiek számára Tusnádfürdő a legnépszerűbb. Ezenkívül sokan választják még Szovátát, Kovásznát, Félixfürdőt, Püspökfürdőt, Herkulesfürdőt, Algyógyot, Amarát, valamint a tengerparti üdülőhelyeket. A kiutalt jegyek átvételénél az előző havi nyugdíjszelvényt, az alkalmazottak esetében az előző hónapban megvalósított bruttó jövedelemre vonatkozó igazolást és a kezelésre vonatkozó orvosi javaslatot kell benyújtani. Vezsenyi Melinda felhívja az igénylők figyelmét, hogy rendelkezésükre állnak még gyógykezelési jegyek, november 2-i kezdéssel a 16-os szériában, valamint november 16-i és 30-i kezdéssel a 17-es, illetve a 18-as turnusban, ezért kéri az érdeklődőket, vegyék fel a kapcsolatot intézményükkel.

Gyógyturizmus Tusnádfürdőn

Tusnádfürdőn Molnár Ákossal, a Turisztikai Egyesület elnökével, a Tusnád Hotel ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a gyógyturizmus forgalmáról. Molnár Ákos úgy véli, Tusnádfür­dőn átlagban a turizmus forgalmának 50 százalékát teszi ki a gyógyturizmus, azokban a hotelekben viszont, ahol a kezelőbázisok vannak, ez az arány a 90 százalékot is meghaladja.
– A hagyományos és specifikus terápiák mellett, amelyekkel a szív- és érrendszeri megbetegedéseket kezelik, reumatológiai, emésztési és idegproblémákra is számos megoldást nyújtanak a különféle szempontok szerint összeállított gyógykezelések – fejtette ki a Turisztikai Egyesület elnöke. Mint mondta: az országban itt van az egyedüli szén-dioxidos borvízmedence, ahol a terápia részeként különböző gyakorlatokat végeznek a gyógyulni vágyók, mindemellett a kádas fürdőkben is alkalmazzák a kezelőbázisok a borvizet, emésztési problémák esetén pedig ezt ivókúrákkal egészítik ki.
– A többéves tapasztalattal rendelkező, szakképzett orvosok kinetoterápiás, hidroterápiás, hidrokinetoterápiás, elektroterápiás, hőterápiás, masszázsterápiás és hidromasszázs-terépiás kezeléseket alkalmaznak – részletezte Molnár Ákos.
A kezelések sorát Tusnád Hotelhoz tartozó erdő között létesített mofetta is kiegészíti – ahová busszal viszik a látogatókat –, ez elsősorban szív- és érrendszeri problémák orvoslására javasolt. Mint megtudtuk, Tusnádfürdőn négy kezelőközpont van, ahol gyógykezelést vehetnek igénybe az idelátogatók. A legnagyobb kezelőbázis a Tusnád Hotelhez tartozik, de a Csukás Szálloda, az Anna és a Sára Szálló kisebb kezelőbázisaiban is sok vendég megfordul. A Tusnád Hotel kezelési lehetőségeit nemcsak a szálloda vendégei, de a helyiek és a környékbeliek is előszeretettel veszik igénybe, általában háziorvos által kiállított beutalóval érkeznek. Molnár Ákos azt is közölte, hogy a kezelési bázisok szolgáltatásainak 99 százalékát kedvezményes jeggyel veszik igénybe az idelátogatók, ezeket részben Hargita Megyei Nyugdíjpénztár biztosítja, részben pedig a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár fedezi a háziorvos által kiállított beutaló alapján.
Az egyesület vezetője kifejtette: a szállodák kezelési csomagjait a támogatások alapján számolják ki évente, ezért a háromszorosára növekedett energiaárak szerint csak a szállás díját tudják emelni maximum 10 százalékkal, a megnövekedett közköltségek többi részét a szálláshelyek maguk kell a bevételből fedezzék, ezért van az, hogy télen több kisebb vendéglátó egység bezár, ahol a kiadások megközelítik vagy meghaladják a bevételt. A kedvezményes nyugdíjasjegyek egyébként 16 napos kezeléseket tartalmaznak, ebben benne van a kezelés, a szállás és az étkeztetés ára is, a beutalóval érkezőknek viszont a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár a kezelés árának csak egy részét fedezi, az ezen felüli költségek, a szállás és az étkezés ára is a látogatókat terheli. Az igazgató hozzáfűzte: a négy évszakos gyógyturizmus legnagyobb forgalma nyáron van, de az elkövetkező hónapokra is sok foglalás van már.

Hotel Tusnad

A gyógykezelési jegyeket nem lehet felhasználni a sóbányában

Virágzik a gyógyturizmus Parajdon is, a sóvidéki település sós vizéről és a bányában lévő sós levegőjéről – amelynek számtalan jótékony hatása van – messze földön híres. Évente megközelítőleg 300 ezer gyógyulni vágyó keresi fel a sóbányát, hogy gyógyírt találjon légúti problémájára. A levegő magasabb szén-dioxid-tartalma serkenti a légzőközpontot és ezáltal növeli a tüdőszellőztetést. Elsősorban asztma, idült légcsőhurut, pollenek okozta allergiák esetében van jótékony hatása, de egyes bőrbetegségek kiegészítő kezelésére szintén alkalmazható.
– A bánya állami tulajdon, ennek ellenére úgy működik, mint egy magánvállalat, éppen ezért nem lehet felhasználni az állam által kibocsátott üdülési csekkeket, sem a gyógykezelésre feljogosító utalványokat – tudtuk meg Seprődi Zoltántól, a parajdi sóbánya igazgatójától.
Mint mondta, a legtöbb gyó­gyul­ni vágyó az ország nyugati részéből érkezik, hiszen ott nagyobb a pollenszennyeződés mér­téke. A nyári hónapokban érkeznek a legtöbben, ám idén az év legforgalmasabb időszakában zárva volt a sóbánya iszapszivárgás miatt. Az igazgató szerin a számokat tekintve nagyok a veszteségeik, hiszen közel 200 ezer személy maradt így távol, viszont a vállalat nagy, ezért túlélte a nehéz időszakot, mára pedig már visszaállt minden a rendes kerékvágásba.
– Napi 400–500 ember megfordul most már a bányában, az elmúlt hétvégén például 2900-an voltak – közölte az igazgató.

Nyitva állnak a borvízkutak és a mofetták, zárva a gyógyfürdő

Számos gyógykezelési lehetőséget vehetnek igénybe a látogatók Borszékon is. A városban két működő gyógyfürdő, mofetta és borvízkutak szolgáltatják a gyógykezelési lehetőségeket.
Jelenleg az Ósáros gyógyfürdőt az őszi időszakban zárva tartják, illetve a Tündérkert hagyományos fürdőt is csak a nyári időszakban lehet látogatni.
– A borvízkutak mindig nyitva állnak a vendégek előtt, vizük fogyasztása jó hatással van az emésztőrendszerre, cukorbetegségre és más bélrendszeri panaszokra – tájékoztatott Cristina Cotrigășanu, a város turisztikai központjának munkatársa.
A népszerű, de szezonális mofetta jelenleg csak hétvégéken látogatható. Az idén épült új gyógyfürdő és wellnessközpont nyitását a téli szezonra tervezik. A borszéki gyógyturizmus forgalma változó, épp amiatt, hogy a kezelési lehetőségek szezonálisak, de télen és nyáron a szálláshelyek többsége foglalt.
– Idén nyáron lassan indult be a forgalom, az időjárás sem volt kedvező, de már a fesztiválok kezdetével a júliusi és augusztusi hónap is mozgalmassá vált. Amikor nagyon meleg volt más városokban, Borszéken kellemes volt az idő, és ezt keresték főleg a nagyvárosokból érkező vendégek – fejtette ki Cristina Cotrigășanu. Hozzátette: szeptember második hetétől, az iskola megkezdését követően csökkent a turisták száma, akik vágynak a csendre, a szép őszi tájra, a sétákra vagy a bobpályára. A gyógyturizmus szolgáltatásait a vendégek inkább nyáron igénylik, viszont a borszéki új gyógyfürdő és wellnessközpont beindításával remélik, hogy egész évben használhatják az új szolgáltatásokat.

Barabás Emőke, Fórika Dóra, Hadnagy Éva



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!