Fiatalabbnak a korodnál

Fiatalon öreg testben? Az életkorunknál többet számít az, hogy mit gondolunk magunkról, illetve a test és a lélek rugalmasságáról. Egyes pszichológusok és öregedéskutatók szerint épp az időskor adja azt a rugalmasságot, amely a tapasztalatok és bölcsesség révén segít formában tartani magunkat.

Miklós Dalma
Becsült olvasási idő: 5 perc
Fiatalabbnak a korodnál
Fotó: pexels.com

A modern ember tragédiája az öregedés. A fiatalságot olyan pozitív képzetekkel társítjuk, melyek fényében az első megjelent ráncok, az őszülő haj vagy az olvasószemüveg a testi hanyatlás első jeleinek látszanak. A fiatal férfiakat az erővel, a fiatal nőket pedig a termékenységgel hozzuk összefüggésbe. De ennél sokkal több van egy életben. Bár a test elkerülhetetlenül öregszik, szerencsés esetben a szellem és a lélek fiatal marad. Ez a három pedig oly módon összefüggésben van egymással, hogy a lelki ragyogás és a szellemi frissesség egy összeszedett és életerős fizikai megjelenést eredményez.


Hirdetés

A kor életérzés
A WHO hivatalos korbeosztása szerint 45–59 év között számít valaki középkorúnak, a 60–74 év közöttiek az öregedőek, 75–90 között öregnek, 90 fölött pedig aggastyánnak számít az ember. De valójában a számok nem mérvadók. Hogy ki mennyire érzi magát belül fiatalnak, az sokkal összetettebb folyamat, nem is lehetne számokkal leírni. 
A számszerű kor nem feltétlenül egyezik azzal a korral, amennyinek érezzük magunkat. Elsősorban elengedhetetlen megbékélni az öregedés gondolatával, hisz ez az élet rendje, ez volt a sorsa elődjeinknek is, s ez vár minden emberre. A megbékélés hozza magával azt a magabiztos testtartást, ami mások előtt szimpatikussá tesz. Javítja az emberekkel való kapcsolatainkat, a döntéseinket és az életünk minőségét. Ráadásul a fiatalabb generációnak szüksége van arra, hogy lássa, boldogan is meg lehet öregedni, nem kell az idő múlásától tartani.

pexels.com

Mi választunk
Orvos-Tóth Noémi magyar klinikai szakpszichológus állítása szerint, aki 40 év után a kronológiai koránál fiatalabbnak érzi magát, pozitív hatást gyakorol az általános fizikai egészségére. Hozzáteszi: ha valaki azért nem megy el sétálni, mert vigyázni akar a fájó térdére, negatív befolyást gyakorol a fizikai állapotára. A jelenséget beszűkült életnek nevezi, amikor egyre több mozgást kihagyunk a hétköznapokból, egyre több dologról lemondunk, és egyre kevesebb téma iránt érdeklődünk. A kiszélesített élet ennek az ellenkezője: időskorban is bátran kezdünk mozogni, kipróbálunk új dolgokat, és felszabadultan éljük a mindennapokat. A szakember az utóbbi életmódot javasolja ahhoz, hogy le tudjunk tagadni néhány évet a korunkból.
A nyitottságon és kíváncsiságon túl a rendszeres mozgás szintén lassíthatja az öregedés folyamatát. Nem is lehetne a fiatalos életérzésről a fizikai aktivitás nélkül beszélni. Az erő- és állóképesség romlása, a csontok és ízületek kopása, az izomtömeg elsorvadása nem feltétlenül jár együtt a fizikai öregedéssel. Elkerülhetetlen, hogy megjelenjenek ezek a tünetek, a kérdés, hogyan akarjuk ezt megélni. A gondolat, hogy már nem tudunk felmenni a lépcsőn, vagy nem tudunk sétálni, felnagyítja és felerősíti a testi öregedés folyamatát. Kutatók szerint az öregedésnek csupán 20 százaléka genetika, a maradék 80 az életmódon múlik. A rugalmas hozzáállás és az egészséges táplálkozás fiatalon tartja a testet, a lelket és a szellemet. Talán a számoknál is többet jelent, hogyan könyveljük el az öregedés folyamata során megjelenő tüneteket: elfogadjuk, lehetőségként tekintünk rájuk, vagy szélmalomharcot vívunk az idő múlásával, és kifogásként használjuk a berozsdásodott hétköznapjainkra.
 



Hirdetés


Hirdetés

Kövessen a Facebookon!